Jak strávit nečekané „prázdniny“ s hudbou

Je jen málokdo, koho by se aktuální zrušení výuky na školách nedotklo – ať už jsou to děti samotné, jejich rodiče, nebo učitelé. Přišlo to tento týden v úterý jako blesk z čistého nebe, ze dne na den se všechno změnilo. Nikdo pořádně neví, co se bude dít a jak se bude situace dál vyvíjet. A počasí jako by to všechno vědělo, a celou uplynulou středu navíc propršelo, aby ta celková nálada byla ještě smutnější.

Já jsem ale povahou optimista – mám to myslím po tátovi. Věřím zkrátka v dobré konce. A taky mám osvědčený recept na to, jak povzbudit svoji psychiku, i když je mi z událostí posledních dnů taky hodně smutno a nelehko u srdce. Myslím si ale, že psychika nakonec stejně dělá nejvíc, a že pokud se postaráme o ni, a budeme se cítit co nejvíce v pohodě, jak to jen daná situace umožní – i kdyby to bylo jen na pár desítek minut denně – tak to stojí za to a zároveň se to pozitivně projeví i na naší imunitě (což je prokázané i vědecky 🙂 ).

Můj recept na depresi jakéhokoliv druhu je jednoduchý – jmenuje se hudba.

V mém případě samozřejmě hlavně ta klavírní. 😉 Být zavření doma většinu dne není nic moc. Pokud však alespoň malou část dne vyplníme hudbou, odvedeme myšlenky pryč od starostí do toho krásného světa tónů, je to, jako kdyby přímo na nás zasvítilo sluníčko.

Takže jsem pro vás připravila seznam hudebních aktivit, se kterými vám mohu pomoct i takhle na dálku, a které můžete provádět, ať už tyhle podivné „školní prázdniny“ trávíte u klavíru, nebo bez něj.

Hudební aktivity pro ty, kdo zůstali u klavíru 🙂

Pro děti

Článek co hrát o prázdninách

Ačkoli máme takové podivné „prázdniny“, přece jen by byla škoda nestrávit je u klavíru, když máte tu možnost! V tomhle článku najdete mraky odkazů na skladby, které děti vždycky potěší, a které jsou velmi oblíbené – třeba hudba z filmů jako Harry Potter nebo Piráti z Karibiku. V článku jsou odkazy na skladby nejrůznější úrovně od začátečníků pro pokročilejší hráče.

Přejít na článek

Zlepšete si hru z listu!

Pokud jste se ocitli bez vedení učitele a nevíte si doma rady s repertoárem, zaměřte svou energii na to, abyste si zlepšili hru z listu. Pokud máte doma Album etud 1 – což většina pianistů má nebo se dá velmi snadno a rychle objednat, je to optimální materiál pro to, abyste si zahráli skladbičky přímo z not. Natočila jsem všechny skladby tohoto alba na video, abyste si je mohli poslechnout a věděli, jak mají znít.

Přejít na video

Pohádkové čtení not

Tohle je jednoznačná volba! Ebook je totiž určený zejména k samostatné práci dětí na doma, a práce s ním zabere dětem i několik týdnů, takže se rozhodně nebudou nudit. 🙂 Navíc je učení propojené s krásnou a místy i napínavou pohádkou.

Přejít na ebook

Pro dospělé:

Klavírní rychlovky

Na mém YouTube kanálu najdete playlist s názvem Klavírní rychlovky. V něm jsou videa, ve kterých se zaměřuji na nejrůznější tipy, jak zlepšit techniku hry nebo jak pochopit určité postupy v hudbě. Nejnovější video je třeba věnované předehrám a dohrám u písniček, kromě toho v playlistu najdete ještě 7 dalších klavírních rychlovek.

Přejít na playlist

Klavírní bonboniéra

Ať už chcete cvičit nové přednesové skladby, nebo si je jenom poslechnout, obojí je možné na stránce, kam vás pošlu modrým tlačítkem níže a obojí jistě potěší vaše klavírní srdíčko.

Přejít na Bonboniéru

Online masterclass

Pokud vás právě neproháním v jednom z běžících velkých online kurzů, můžete absolvovat masterclass Jak pracovat s novou skladbou, ve kterém si ukazujeme principy práce na nádherném Kánonu v D dur J. Pachelbela. Tady vás čeká mnoho hraní, spousta krásné hudby (a taky velké množství práce, jak jinak 😉 ). P.S. Pokud teď jste v některém z mých online kurzů, nechte si masterclass až na potom. 😉

Přejít na masterclass

Hudební aktivity pro ty, kdo odjeli a klavír s sebou nemají 🙂

Pro děti:

Ebook ke stažení zdarma

V ebooku na vás čeká 10 akčních hudebních úkolů: křížovky, spojování správných dvojic, hudební sudoku i osmisměrka, hudební matematika, zajímavé čtení atd.

Přejít na ebook

Článek Učíme se názvy tónů

Když se děti začnou učit na hudební nástroj, názvy tónů jsou jedna z prvních věcí, kterou si musí zapamatovat. V článku najdete veselé obrázky ke stažení, vystřižení a video návod, jak hrát. 🙂

Přejít na článek

Rytmické vláčky

Novinka za hubičku pro děti, které s hudbou začínají. Taktéž není potřeba sedět u klavíru, vláčky lze povozit kdekoli.

Přejít na vláčky

Pro dospělé:

Ebook ke stažení zdarma

Že ještě nemáte ebook Čtení not pro dospělé? Tak šup šup stáhnout! 🙂 Čtení not je potřeba trénovat u klavíru i bez klavíru.
Podíváme se na tyto oblasti čtení not:
základní orientace na klaviatuře, seznámení s notovou osnovou, čtení not v houslovém a basovém klíči, čtení not s křížky a béčky, dvě efektivní techniky pro usnadnění čtení not, praktické příklady i video.

Přejít na ebook

Rubrika pro dospělé klavíristy

V modrém tlačítku níže vás pošlu na článek Vědomé učení zpaměti u klavíru, od kterého pak můžete dál postupovat do rubriky článků pro dospělé začátečníky, ve které najdete mnoho látky ke čtení na jakkoli dlouhé dny nebo večery a spooooustu užitečných rad a tipů. 🙂

Přejít na článek

Hudební nauka pro klavíristy

Jestli nemůžete cvičit na klavír, tak je možná správná chvíle na to zkusit se trochu víc zahloubat do hudební nauky…všichni v hloubi duše víme, že to jako klavíristé fakt potřebujeme. 😉 K tomuhle online masterclassu sice doporučuji klavír mít a průběžně si na něj látku zahrát, ale dočasné odloučení od nástroje neznamená, že byste ho nemohli absolvovat.

Přejít na vláčky

Ať už jste zůstali doma u klavíru, nebo jste museli odcestovat nebo poslat děti k babičce, kde klavír nemáte, nezapomeňte na hudbu. I kdybyste nevyužili ani jeden z výše nabídnutých tipů, můžete udělat ještě jednu věc, a tou je POSLECH. Ideálně nějakých uklidňujících, krásných, milých klavírních skladeb, které vás pohladí po duši a uklidní vaši mysl.

Mně k tomu pomáhá třeba náš svatební playlist, který obsahuje asi 4 hodiny hudby, z čehož více než polovina je klavírní.

Všem přeji hlavně pevné zdraví, jasnou mysl, ať tohle náročné období všichni přečkáme v pořádku a zdravím vás do všech koutů, ze kterých si tento článek přečtete. 🙂

Komentáře
Eva Lorenc