masterclass Pachelbel Eva Suchánková

Jak se začít učit novou skladbu na klavír a jak postupovat v práci dopředu?

Co když se chci doma začít učit novou skladbu, která se mi líbí, ale nevím, jak začít?

Jak vyřešit technické výzvy ve skladbě a jak vůbec vycvičovat náročnější pasáže?

Už jste si někdy kladli tyto otázky? Pokud ano, čtěte dál.

Nerada vyučuji obecné principy hry na klavír jen tak, bez opory v nějaké konkrétní skladbě. Samozřejmě, každá klavírní skladba je úplně jiná a potřebuje jiný přístup. Přece jen ale mají všechny něco společného, a to se týká zejména přístupu k začátku cvičení nové skladby.

Existuje několik dobrých a ověřených zásad, jak začít pracovat s novou skladbou. Existuje také několik klavírních skladeb, které si chce alespoň jednou za život zahrát každý pianista.

Napadlo mě tyto dvě věci zkombinovat a vytvořit svůj první online klavírní masterclass, ve kterém vás naučím, jak začít pracovat s novou skladbou, jak si rozvrhnout cvičení a jak nacvičit některé konkrétní technické prvky na jedné z nejžádanějších a nejoblíbenějších skladeb, Kánon v D dur Johanna Pachelbela. Z víru nové inspirace vznikl zcela nový koncept.

Představuji vám svůj první klavírní masterclass
pro mírně až středně pokročilé pianisty

Jmenuji se Eva Lorenc a jsem klavíristka a pedagožka hry na klavír.

Hraní na klavír je mou největší životní vášní a výuku druhých vnímám jako své poslání.

Svým studentům pomáhám naučit se hrát na klavír tak, aby je to bavilo, ale také aby se naučili dobře hrát.

Na klavír se ke mně hlásí stovky zájemců, které nemohu všechny učit osobně. Proto vytvářím online kurzy, abyste i vy měli možnost zažít moji výuku a zkonzultovat se mnou vaši práci u klavíru.

Těším se na vás v masterclassu!

Ve světě jsou online masterclassy velmi populární, i když v Čechách jsme zatím ještě na úplném začátku cesty.

► Představte si ale, že jste samouci a mírně pokročilí, a toužíte se naučit tak nádhernou skladbu, jako je Kánon v D dur. Na internetu si nějaké noty stáhnete, ale co potom? Nikdo vám neporadí, jak na to.

► Nebo si představte, že přijdou letní prázdniny a vás nebo vaše dítě čekají 2 měsíce bez profesionálního vedení. Vy se ale nechcete celé léto flákat, chcete se naučit na klavír něco krásného a nového! Ale co? A kdo vás povede?

► Anebo se prostě chcete naučit krásnou novou skladbu hrát jen tak, nad rámec ostatních klavírních povinností. Pro sebe a pro radost.

V mém online masterclassu se naučíte hrát na klavír Kánon v D dur v úpravě pro sólový klavír od úplného začátku krok po kroku pod mým pečlivým vedením.

V masterclassu se nenaučíte pouze hrát Kánon v D dur, ale vložila jsem do něj své know-how z klavírní praxe ohledně toho, jak začít pracovat s novou skladbou, jak si skladbu umět rozdělit na logické celky jako velké sousto, které zpracujete postupně, neocenitelné tipy ke cvičení a k technice navázané na Kánon v D dur, práci s hudebními frázemi, zvukem, práci s vaším tělem u klavíru a mnoho dalšího.

V masterclassu vás budu učit stejně, jako učím i své studenty na hodinách klavíru. Mám léty praxe vyzkoušené a ověřené metody a postupy výuky hry na klavír, které bezvadně fungují, a nadšené, spokojené studenty, kteří mé hodiny milují.

Pro účely tohoto masterclassu jsem pro vás aranžovala slavný Kánon v D dur
J. Pachelbela pro sólový klavír. Potěšte se jeho poslechem tady:

Jak tento masterclass funguje

Tento masterclass je koncipován jako online kurz, který je možné si zakoupit po celý rok. Každý účastník obdrží po zakoupení emailem přístupové údaje a bude mít hned přístup do celé členské sekce. V členské sekci na vás budou čekat instrukce, jak se do kurzu pustit.

Masterclass má 11 lekcí, v nichž se budeme učit hrát Kánon D dur od praktické přípravy po finální podobu, kterou si můžete poslechnout ve videu výše.

Součástí masterclassu jsou samozřejmě noty na Kánon a potřebné výukové materiály. Jedná se o mé vlastní aranžmá této slavné skladby pro sólový klavír.  Vše najdete v členské sekci.

Můžete si vybrat ze dvou obtížností:

Pokud jste mírně pokročilí pianisté, mám pro vás připravenou jednodušší úpravu Kánonu, kde budete hrát stejnou melodii jako ve videu výše, ale mnohem snadnější doprovod než ten, který slyšíte na mé nahrávce.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

Pokud jste středně pokročilí, budete se v kurzu učit hrát přesně tu verzi, kterou slyšíte na nahrávce výše. Melodii jsem ponechala v obou verzích stejnou, doprovod je v této verzi náročnější. Prohlédněte si 1. stránku Kánonu v obou verzích a porovnejte rozdíl v obtížnosti.

Klikněte si na obrázek pro zvětšení.

Jak dlouho bude masterclass trvat

Tento masterclass obsahuje celkem 11 lekcí, a vy máte dvě možnosti, jak dlouho či intenzívně můžete pracovat:

1. Možnost: Vaše práce není nijak časově omezená a záleží jen a jen na vás, jak dlouho budete masterclassem procházet. V každé lekci vám doporučím určité časové rozmezí, ve kterém si myslím, že byste látku zvládli absolvovat (např. 1-2 dny), ale budete to brát pouze jako moje doporučení. Pokud budete potřebovat více času, klidně si ho dopřejete. Pokud kurzem proletíte jako kulový blesk, není problém. Budete pracovat svým vlastním tempem zcela samostatně. 🙂

2. Možnost: Pokud cítíte, že lépe pracujete, když vám někdo ukazuje cestu a směr, a víte přesně, do kdy máte práci udělat, a zároveň víte, že jste takto více efektivní, můžete ode mě dostávat doprovodné emaily, v nichž vám budu pomáhat dodržovat harmonogram kurzu, a na každou lekci vám dám předem daný počet dní, za které ji budete muset zvládnout. V této druhé možnosti se Kánon zvládnete naučit za 29 dní.

Nakoukněte do členské sekce

Klikněte si na obrázky pro zvětšení


Bonusy

Na této stránce najdete bonusy, které jsem připravila pro tento kurz. Tuto stránku nechávám otevřenou, protože je možné, že mě v průběhu ještě napadnou další vychytávky nebo zajímavosti, o které bych se s vámi chtěla podělit.

V průběhu masterclassu budete mít 2x možnost konzultovat se mnou vaši práci skrze nahrávky. Mám s tímto systémem výborné zkušenosti díky mému online kurzu pro dospělé začátečníky. Jedna individuální 45 minutová lekce klavíru se mnou by vás vyšla na 450 Kč + cesta do Prahy, a to ani neříkám, že dostat se ke mně na hodinu je kvůli obrovskému zájmu prakticky nemožné. V rámci masterclassu máte v ceně zajištěny dvě individuální konzultace formou nahrávek přímo se mnou v hodnotě 900 Kč.

Pokud cítíte, že lépe pracujete, když vám někdo ukazuje cestu a směr, a víte přesně, do kdy máte práci udělat, a zároveň víte, že jste takto více efektivní, můžete ode mě dostávat doprovodné emaily, v nichž vám budu pomáhat dodržovat harmonogram kurzu, a na každou lekci vám dám předem daný počet dní, za které ji budete muset zvládnout. Pokud zvolíte tuto možnost, Kánon se naučíte za 29 dní.

Po zkušenostech s mým online kurzem pro dospělé začátečníky jsem i pro tento masterclass vytvořila uzavřenou skupinu na Facebooku, kam se budete moci přihlásit a řešit v ní vše okolo tohoto masterclassu, i budoucích masterclassů, které mám v plánu vytvořit. V bezpečí skupiny budete moci pokládat otázky, sdílet své radosti i starosti spojené s masterclassem a já vám tam budu poskytovat aktivní podporu.

Jednou z mých oblíbených činností je vyhledávat zajímavé informace k hudebnímu slohu, ve kterém je skladba, kterou se právě začínám učit, k jejímu autorovi i ke skladbě samotné. Proto jsem pro vás připravila medailonek, který má podobnou formu jako články na mém blogu, ve kterém se dozvíte něco o barokním stylu, Pachelbelovi i slavném Kánonu v D dur.

Ve skladbě se setkáme s hudební ozdobou, která nese název „obal“. Masterclass je koncipován pro mírně až středně pokročilé pianisty, proto jsem ozdobu přímo v notách rozepsala přesně po jednotlivých tónech. V tomto bonusu se podíváme na možnosti jejího grafického zápisu a vysvětlíme si, jak se obal používá a jak se hraje.

Kolik mě to bude stát?

Jako vždy se snažím všechny své produkty pro vás připravovat s maximální péčí a propracovat je do nejmenšího detailu. V ceně masterclassu máte:

Neomezený přístup do celé členské sekce a všech 11 lekcí

2x možnost získání zpětné vazby při konzultaci vašeho hraní skrze nahrávky v hodnotě 900 Kč

Inspirativní i praktické bonusy

Přístup do uzavřené facebookové skupiny, kam si můžete chodit pro rady a inspiraci

Jako u všech mých produktů také 14denní garanci vrácení peněz v plné výši

Tento masterclass si cením na 1990 Kč vč. DPH.

Kdybyste se chtěli naučit stejný objem látky, kterou vás naučím v tomto masterclassu, na osobních konzultacích se mnou, trvalo by nám to minimálně těch 11 lekcí = 11 týdnů, ale z praxe vím, že spíš déle. V rámci jedné 45 minutové lekce bychom z Kánonu zvládli zhruba obsah jedné lekce tohoto masterclassu. Pokud si zvolíte možnost absolvovat masterclass za 29 dní s mými doprovodnými emaily, vyjde vás 1 den kurzu den jen na 68 Kč. 🙂

P.S. Moje online kurzy si nekladou za cíl nahradit hodiny klavíru v osobní interakci učitel-žák, ale umožnit poznat krásy klavírního světa a naučit se pod mým profesionálním vedením na klavír něco krásného těm z vás, kteří třeba nemáte možnost nebo čas dojíždět na soukromé hodiny.

Recenze:

Chtěla bych Evičce moc poděkovat za skvělý nápad naučit i nás, kteří jsme ke klavíru usedli poprvé v pozdějším věku, formou masterclassu skladbu, do které bych se alespoň já určitě sama nikdy nepustila. Pachelbelův Kánon D dur byla skvělá volba, postup při učení mi úžasně vyhovoval a snad poprvé se mi stalo, že co jsem se tímto způsobem naučila, mám pořád v hlavě a jsem schopná skladbu zahrát. V minulosti jsem daleko snazší i kratší věci prakticky hned zapomněla. Takže ještě jednou, Evi, velký dík a snad už tu metodu natolik umím, že se mohu sama zvolna  pustit do dalších krásných klavírních „kousků“  :o).

Jitka Jenšovská

Určitě máte nějaké otázky:

 • Jaký klavír budu potřebovat k tomuto masterclassu?

  Jako vždy na prvním místě doporučuji mít doma na cvičení akustický klavír, nejen pro účely tohoto masterclassu, ale hlavně a především pro vás, protože na něm nejvíce vyrostete a umožní vám správně a krásně tvořit tón a používat u klavíru váhu paží. Pokud máte akustický klavír, využijete vše, co vás budu v tomto masterclassu učit, na 100%.

  Výbornou alternativou, pokud si akustický klavír např. z důvodu rušení sousedů nemůžete dovolit, je také digitální piano s dynamikou úhozu. Na digitálních pianech se obecně klávesy ovládají trochu snadněji, než na akustických, ale většina technických a zvukových věcí je už v dnešní době díky snahám výrobců hodně podobných. Pokud tedy máte doma digitální pianino, můžete kurz bez problémů absolvovat.

  A co dělat, když máte pouze keyboard? Co se týče rozsahu klaviatury, pokud má váš keyboard alespoň rozsah 4 oktáv, tak se na něj s Kánonem „vejdete“ 😉 Na keyboardu ale budete velmi limitovaní, co se týče všech zvukových a dynamických možností, které jako klasická klavíristka v masterclassu vyučuji. Doporučuji také, aby váš keybord měl sustain pedal (= pravý pedál na normálním klavíru), který budeme v masterclassu také používat. Pokud máte keyboard, je tedy možné tento masterclass absolvovat, ale nemohu ručit za to, že vám dokážu kurzem předat 100% vše, co považuji za důležité při výuce hry na klavír, protože keyboardy mají prostě dané omezené možnosti, a s tím se nedá nic dělat.

 • Jsou nějaké technické parametry, o kterých je potřeba vědět?

  Tento masterclass funguje jako online kurz. Pro přístupy do členské sekce a přehrávání videolekcí tedy potřebujete počítač, mobil nebo tablet s přípojením k internetu.

  K masterclassu náleží výukové materiály, které najdete ke stažení v členské sekci a které bude potřeba, abyste si vytisknuli, protože s nimi budeme v kurzu pracovat přímo u klavíru.

  K absolvování tohoto masterclassu potřebujete také mít k dispozici klavír.

 • Na jaké úrovni musím umět hrát, abych mohl/a do kurzu vstoupit?

  Tento masterclass není určen pro úplné začátečníky k výuce hry na klavír – pro tento účel jsem pro dospělé začátečníky vytvořila jiný online kurz. Tento masterclass můžete absolvovat, pokud hrajete na mírně pokročilé či středně pokročilé úrovni.

  Pro představu, pokud jste dospělí, zvládnete tento masterclass absolvovat s jednodušší verzí úpravy Kánonu v D dur, pokud jste absolvovali např. můj online kurz pro dospělé začátečníky.

  Pokud budete tento masterclass pořizovat dětem, doporučila bych ho od úrovně 4. až 5. ročníku ZUŠ.

 • Je kurz určen jenom pro dospělé, nebo ho mohu koupit i dětem?

  Tento masterclass není věkově omezený, je vhodný jak pro dospělé, tak pro děti či mladistvé pianisty. Jak už jsem ale psala v minulé otázce, tento masterclass není určen k výuce hry na klavír, ani pro úplné začátečníky.

  Tento masterclass můžete absolvovat, pokud hrajete na mírně pokročilé či středně pokročilé úrovni, protože se počítá s tím, že spoustu věcí už u klavíru umíte. Pokud hrajete na nižší úrovni, byl by tento kurz pro vás spíše velkým stresem, než radostí, takže pilně cvičte a pořiďte si ho třeba za rok. 😉

  Pokud budete tento masterclass pořizovat dětem, tak když si představím svoje žáky, vím, že zhruba 9-13 leté dítě by dokázalo Kánon v D dur v mé úpravě podle návodu v tomto masterclassu zahrát. Doporučila bych ho však zhruba od úrovně 4. až 5. ročníku ZUŠ zejména jako zpestření např. na letní prázdniny, rozhodně však ne dětem v přípravných ročnících či prvních třech ročnících ZUŠ!

 • Je možné nejprve cvičit lehčí a potom těžší verzi Kánonu?

  Ano, to samozřejmě možné je. Masterclass funguje jako 2v1. Můžete si na začátek zvolit jednodušší variantu, a až se jí naučíte, tak se kdykoli můžete doučit náročnější verzi Kánonu. Koupí masterclassu získáváte okamžitě přístup ke studijním materiálům pro obě verze. 🙂