Vítám vás na svých stránkách o hraní na klavír! 🙂

Untitled design (1)

Krátce o mně:

Jmenuji se Eva a jsem klavíristka a pedagožka hry na klavír. Nadšeně propaguji takový způsob výuky hry na klavír, který přináší nejen dobré výsledky, ale také radost z hudby.

Učím své studenty hrát a cvičit na klavír efektivně a vymýšlím pomůcky a materiály, aby se učení stalo hrou a zbylo více času pro radost z hudby.

Můj podrobnější příběh čtěte vlevo. 😉

Co všechno mám na svědomí:

Napsala jsem několik praktických e-booků zdarma.

Například tento, Čtení not pro dospělé.

Tento eBook si již stáhlo neuvěřitelných
2931 čtenářů.

Pokud potřebujete získat základy čtení not, provedu vás jimi pomocí osvědčené metody čtení not pro dospělé.

Stáhněte si i vy tento eBook zdarma a položte základy svému čtení not pomocí 6 snadných kroků.

Více o e-booku >>

Jsem autorkou úspěšného e-booku Pohádkově snadné čtení not pro malé klavíristy

Tento eBook pomůže vašim dětem naučit se číst noty v rozsahu potřebném pro hru na klavír hravě a spolehlivě.

Pořiďte i vy dětem tento jedinečný eBook a jednou provždy zatočte s problémy se čtením not!

Více o e-booku >>

Vytvořila jsem online kurz hry na klavír pro dospělé začátečníky

Kvůli obrovskému zájmu o výuku klavíru u mě jsem měla dvě možnosti:

1) napsat všem zájemcům (v současnosti se jedná téměř o 100 uchazečů!) odmítavý email, nebo

2) vymyslet způsob, jak by ke mně mohli všichni chodit na lekce klavíru

A přesně tak vznikl tento online kurz.

Můžete se se mnou naučit hrát na klavír od úplných začátků online, v pečlivě připraveném a metodicky vystavěném kurzu, který už úspěšně absolvovalo více než 350 studentů!

Více o kurzu >>

Jmenuji se Eva Lorenc a hraní na klavír je mou největší životní vášní, profesí a potěšením.

Vedle příležitostného koncertování se věnuji především výuce hry na klavír a sdílím své nadšení pro hudbu a své zkušenosti se svými žáky. Moje práce mě neskutečně baví a naplňuje. V rámci doktorského studia učím studenty na vysoké škole, a v Praze jsem otevřela soukromé klavírní studio, kam chodí na hodiny děti i dospělí, kteří se touží naučit hrát na klavír.

Každý týden pomáhám desítkám malých i velkých pianistů, a společně s nimi sdílím své nadšení pro hudbu. Moji žáci se na hodiny těší, hrají s radostí, a mnozí z nich dosahují vynikajících výsledků.

Dnes věřím tomu, že naučit se hrát na klavír dokáže každý, kdo po tom touží a jde do toho.

Proto nerozděluji lidi podle toho, zda mají nebo nemají talent, protože každý, kdo má TOUHU se naučit hrát, a promění tu svou touhu v činy, se nakonec hrát naučí. Hraní na klavír by mělo do života každého člověka přinášet radost a naplnění, a je jedno, zda si doma hrajete oblíbenou jednoduchou písničku pro radost nebo cvičíte Beethovenovu sonátu.

Snažím se proto nacházet cesty, jak poznávání klavírního světa lidem kolem sebe usnadnit, zpřístupnit a zjednodušit.

Po skončení studia na Akademii múzických umění v Praze, kde jsem se 5 let pohybovala mezi nejlepšími muzikanty a profesory, a doslova každým pórem svého těla nasávala nabitou uměleckou atmosféru, jsem nastoupila do svého prvního zaměstnání jako učitelka klavíru.

Sama jsem tolik let žila na svém obláčku mezi lidmi, které hraní na klavír bavilo stejně jako mě, že střet s realitou v zaměstnání byl pro mě jako léčba elektrickým šokem.

Nikdy by mě totiž nenapadlo, že hraní na klavír může být pro mnoho lidí noční můra!

Vzpomínám si, jak ke mně přišla na první hodinu šestiletá holčička s maminkou. Nadšeně jsem jí ukazovala základy hraní a seznamovala ji s nástrojem. Po hodině jsem si všimla, že si maminka nahlas hluboce oddechla.

Když jsem se jí ptala, co se děje, řekla mi, že se strašně bála dát svou dceru na klavír, protože když chodila v dětství na hodiny ona, její učitelka ji za každou chybu píchala do prstů kružítkem. Měla hrozný strach, že to budu dělat také…

Mnoho rodičů nebo mých starších žáků, kteří již někam dříve na hodiny klavíru chodili, mi také vypráví, že byli neustále nuceni cvičit nezáživné povinné skladby a k tomu, co se jim opravdu líbilo, se leckdy vůbec za celý školní rok nedostali.

Když jim něco nešlo, dostávali špatné známky, poslouchali, že nemají talent, že by na klavír hrát neměli. Výsledkem bylo, že se na hodiny báli chodit a hraní je nebavilo. Ztráceli motivaci a často s hraním nakonec úplně přestali.

Opravdu mi trhá srdce, když vidím, že někdo může být u klavíru nešťastný!

Bohužel dodnes občas vidím ve způsobu výuky hry na klavír pozůstatky té staré školy, která uznávala pouze dril a tresty, a s hudbou neměla příliš společného.

Stále ještě se v dnešní době nebere dostatečně v potaz fakt, že ze všech lidí, kteří se učí hrát na klavír, se přece nutně nemusí stát hned profesionální pianisté.

Samozřejmě, že pokud někdo má ambice a chuť vydržet náročné studium hudby, jsem první, kdo ho bude maximálně podporovat! Myslím si, že hraní na klavír je úžasný obor a skvělé životní zaměstnání a poslání, které člověka dokáže opravdu bavit a naplňovat.

Je však pouze malé procento lidí, kteří zvolí profesionální dráhu. V klavíru je obrovská konkurence a člověk musí být minimálně podobný blázen do hudby jako já, aby potom ustál všechny ty nervy, stovky hodin cvičení, stresy z koncertů i případné neúspěchy.

Tohle všechno mě opravdu trápilo. Hudba je umění. Je to něco svobodného, co má přinášet do životů lidí radost. Ne něco, co by měli lidé vnímat jako trest a mít na to celý život špatné vzpomínky!

Jednou z mých hlavních myšlenek ve výuce je, že se snažím ke každému žákovi přistupovat individuálně, a vybírat repertoár tak, aby ho bavil a naučil se na něm vše, co je potřeba. Všechny hudební prvky i technické obtíže se snažím vysvětlovat zábavnou, přístupnou formou, která je mým žákům srozumitelná a díky které dokážeme rychle zvládnout učivo, takže je dostatek prostoru na to se z hudby radovat.

Hraní na klavír je velmi náročné a vyžaduje od každého klavírního nadšence velkou dávku trpělivosti i vytrvalosti. Je to vždy běh na dlouhou trať, a proto je mým velkým přáním, aby lidé hráli na klavír hlavně s radostí, protože vše ostatní potom přijde samo.

Uvědomila jsem si však, že lidí, kteří se chtějí naučit hrát na klavír nebo řeší nějaké klavírní problémy, je mnohem mnohem víc, ať už jsou to rodiče malých pianistů, dospělí začátečníci nebo pokročilí klavíristé. A tak jsem se ocitla i tady, na internetu.

Hraní na klavír se věnuji již více než 20 let a za tu dobu jsem se naučila tolik metod, tipů a triků, jak správně a efektivně cvičit, jak vylepšovat techniku hry, jak umět vyjádřit hudební obsah skladeb, jak se poprat se čtením notového textu nebo jak si udržet motivaci ke cvičení.

O to všechno se s vámi chci podělit! Na svých stránkách vás budu provázet světem klavíru a pomohu vám vyřešit vaše klavírní problémy.

Mám pro vás dobrou zprávu!

Svět se nedělí na talentované lidi a ty bez talentu. Dělí se pouze na ty, co to chtějí zkusit a ty, kteří jsou příliš líní vystoupit ze své komfortní zóny. Je vědecky dokázáno, že na klavír se dokáže naučit úplně každý člověk na zemi. Klavír má totiž oproti jiným hudebním nástrojům obrovskou výhodu v tom, že stačí „mačkat“ správné klávesy a hudba se rozezní sama. Nemusíte na něm tedy tóny hledat, protože tam už jsou a jen čekají, až Vy začnete hrát. Samozřejmě to stojí nějaký čas, než se člověk naučí hrát a každému to jde jinak rychle, ale zvládne to opravdu každý!

Takže už žádné slzy a zamračené tváře u klavíru! 🙂

Ukážu vám, že se dá hrát na klavír s úsměvem a radostí:

V článcích na mém blogu, z nichž můžete čerpat inspiraci a rady pro vaše hraní na klavír, ať už jste rodiče dětí, učitelé nebo dospělí začátečníci.

V mých e-boocích, neboli elektronických výukových materiálech. V současnosti si můžete u mě na stránkách stáhnout 3 skvělé eBooky zdarma podle tématu, které vás nejvíce zajímá.

Ve videích na mém YouTube kanálu, v nichž najdete praktické rady a tipy přímo od klavíru pro vaše každodenní cvičení.

Tip pro vás na závěr:

Prosurfujte si moje webové stránky křížem krážem a načerpejte pro sebe MAXIMUM informací, inspirace i praktických tipů pro vaše hraní na klavír.

Pokud budete mít otázky k tématu, které jste na mých stránkách ještě nenašli, napište mi emailem na eva@evasuchankova.cz, kde vám ráda odpovím! 🙂