9 nejkrásnějších klavírních filmových melodií

Filmová hudba pro sólový klavír je takovou mou skrýší sladkostí, které ráda mlsám. Jsem vyučená jako klasická klavíristka, Akademii múzických umění jsem absolvovala Beethovenovou Appasionatou či Musorgkésho Obrázky z výstavy, ale od cvičení klasického repertoáru jsem si chodívala často odpočinout právě k hudbě z filmů.

Propojení stříbrného plátna a krásné klavírní hudby má pro mě magickou moc. Je to oblast repertoáru, kterou si chodím hrát pro radost a vím, že stejnou radost prožívají i moji studenti, když si tyto krásné kousky mohou sami zahrát.

Vybrala jsem pro vás 10 filmových melodií pro sólový klavír, které považuji za ty nejkrásnější. Věřím, že vás potěší a inspirují, pokud jste je sami ještě nehráli, také nalákají a třeba se dokonce u výuky některých z nich spolu potkáme přímo u klavíru!

1. Dario Marianelli: Dawn

Když bych měla vybrat jednu filmovou melodii, která má originální verzi pro sólový klavír, tak bez váhání odpovím Dawn z filmu Pýcha a předsudek. Nejen, že miluji všechny možné adaptace tohoto románu od Jane Austen, ale musím opravdu uznat, že tato klavírní skladba se mimořádně vydařila. 

Je moderní a přesto sedí na dobu 19. století, kdy se příběh odehrává. Přináší spoustu pianistických výzev, takže je vhodná i pro studenty do repertoáru, hodně se na ní naučí. Sama miluju si ji přehrávat. Noty mám z obchodu Talacko.

2. Dario Marianelli: Liz on Top of the World

Hned za skladbou Dawn bych ze stejného filmu a tedy i stejné sbírky not ráda upozornila ještě na druhou klavírní skladbu, která vám vezme dech. 

Jmenuje se Liz on Top of the World a zazní ve filmu Pýcha a předsudek u scény, kdy Elizabeth Bennet stojí na vrcholku skal a obdivuje krásy přírody. 

Má jen dvě stránky, na čtení not je to poměrně rychlovka, takže moc doporučuju. 

 

3. Yann Tiersen: Comptine

Další moje dlouholetá srdcovka. Film Amélie z Montmartru se mi sice líbil, ale někdy se mi filmová hudba líbí ještě mnohem více a ráda si ji hraju jen tak.

Skladbu Comptine jsem hrála nespočetněkrát pro radost nebo u různých příležitostí, kde byl zrovna klavír – večírky, srazy s přáteli, svatby, dokonce i jako přídavek po koncertě.

Protože patří k mým top milovaným filmovým skladbám, vytvořila jsem k ní i velmi podrobný výukový návod, takže pokud chcete dobře zvládnout techniku hry a interpretaci, můžeme to zvládnout společně v rámci filmového mini masterclassu

 

4. Yiruma: River Flows in You

Ačkoli skladba River Flows in You přímo do filmové série Twilight nakonec vybrána nebyla a do filmu byla zkomponována jiná skladba pod názvem Bella`s Lullaby, je s ní nerozlučně spjata a autorovi Yiruma přinesla světovou slávu.

I k této skladbě jsem vytvořila jsem podrobný výukový návod, takže pokud chcete dobře zvládnout techniku hry a interpretaci, můžeme to zvládnout společně v rámci filmového mini masterclassu

 

5. Alan Silvestri: Forrest Gump Feather Theme

Pokud je nějaký film, na který mohu koukat opakovaně každý rok a nikdy se mi neomrzí, pak je to Forrest Gump. Nádherná úvodní melodie Feather Theme je taktéž zkomponována pro klavír – kdo by odolal!

I Forrest patří k filmovým skladbám, které miluji, takže pokud chcete dobře zvládnout techniku hry a interpretaci, můžeme i zde vše zvládnout společně v rámci filmového mini masterclassu

 

6. Michael Nyman: The Heart Asks Pleasure First

Film Piano mě na první podívání zaskočil, finále mi doslova vyrazilo dech. Přiznám se, že jsem měla odvahu podívat se jen jednou.. přeci jen představa, že přijdu o prst, je pro mě jako klavíristku příliš děsivá! 😀

Ale hlavní téma filmu The Heart Asks Pleasure First jednoznačně patří ke klavírním filmovým šperkům. Pustím vám ji v interpretaci mé přítelkyně a skvělé klavíristky i pedagožky Zdeničky Sajdlové.

7. Ludovico Einaudi: Una Mattina

Film Nedotknutelní je další, který mohu vidět opakovaně a nikdy se mi neomrzí. Pokaždé u něj brečím. 

A když vám do takového úžasného filmu plného lidskosti, trefného humoru a zajímavého pohledu na pařížskou společnost dají ještě jako úvodní téma skladbu od mého nejoblíbenějšího současného skladatele Ludovica Einaudiho, zázrak je na světě.

Una Mattina je pro mě další klavírní klenot a pokud neznáte, rozhodně doporučuji poslechnout a udělat si čas i na film.

8. Eric Satie: Gnossienne č. 1

Některé sólové klavírní skladby, které byly použity ve filmech, byly složeny před mnoha lety, někdy i staletími. Skladba Gnossienne od Erica Satieho je úplně magická a díky svému mysterióznímu a přitom romantickému charakteru  používána jako filmová hudba v mnoha snímcích. Pokud jste viděli filmy jako Čokoláda, Barevný závoj nebo Hugo, pak hned po zaznění prvních tónů poznáte, o kterou skladbu se jedná.

My právě tuto krásku cvičíme se studenty v kurzu pro středně pokročilé.

9. Fryderyk Chopin: Nocturno cis moll op. posth.

Film Pianista. Skutečný příběh pianisty Wladyslawa Szpilmana odehrávající se za 2. světové války. Na tento snímek jsem měla odvahu pouze jedenkrát a musela jsem koukat s přestávkami, protože jsem skoro pořád brečela nebo měla strach.

Chopinova hudba má magickou moc. Někdo Chopina nemusí, ale já jsem tedy věrný „Chopinovec“, miluju od něj naprosto cokoli. I Nocturno cis moll, které zachránilo Pianistovi život. Je to zároveň jedno z těch Nocturen, kterými se dá u Chopina začít, pokud hrajete teprve na mírně až středně pokročilé úrovni.

Věřím, že jste ve výběru našli nejen inspiraci na to, na který film se podíváte, ale také především na to, který z těchto klavírních pokladů půjde přímo na váš seznam přání nebo který začnete v nejbližší době cvičit!

Pokud by to byl jakýkoli z filmových kousků, ke kterému jsem natočila návod, ráda se s vámi uvidím u klavíru v rámci mých filmových klavírních mini masterclassů.

Přeji mnoho krásných chvil u klavíru!

Eva

Komentáře
Eva Lorenc