3 cesty, jak vybrat klavír pro domácí cvičení

Chcete se naučit hrát na klavír, ale nemáte doma zatím nástroj pro domácí cvičení? V dnešní době můžete sehnat klavír doslova do pár dnů a pak už vás nic nebude dělit od toho splnit si váš sen a začít hrát na klavír!

Hrát na klavír se můžete naučit v každém věku. I v dospělosti!

Možná je to váš dávný dětský sen. Sednout si k těm černým a bílým klávesám, položit na ně ruce a něco si jen tak pro radost zahrát. Jediné, co vám může bránit v tom opravdu začít, je, že možná ještě nemáte doma nástroj pro domácí cvičení.

Pokud klavír doma zatím nemáte, nemusíte propadat zoufalství, protože sehnat domů klavír je v dnešní době záležitost doslova na pár dnů.

A je jedno, zda budete shánět klasický akustický klavír, nebo jeho digitální protějšek. Samotné objednání nástroje, nastěhování k vám domů, to je opravdu otázka pár dnů.

Zato výběr vhodného nástroje vám může zabrat delší rozhodování, zvlášť, pokud vy ani nikdo ve vašem okolí nemá s hrou na klavír žádné zkušenosti a jste na to sami.

Proto jsem napsala tento článek, ve kterém vám pomůžu zorientovat se v tom, jaké máte možnosti a jak si můžete pořídit domů klavír, aby vám už nic nebránilo v tom splnit si váš sen a začít se na něj učit hrát!

Koupě klasického klavíru je investice na celý život.

Jeho hodnota neklesá, jako když si koupíte nový počítač nebo nové auto. Klavír bude vaším přítelem po dlouhé roky. Často se klavíry dědí i po generace v rámci rodiny, a když na něj budete hrát a budete se o něj dobře starat, opravdu s vámi vydrží.

Já jsem dostala svoje pianino Petrof od rodičů, když mi bylo asi 11 let. Kromě pravidelného ladění cca jednou za rok, někdy za rok a půl, jsem ho měla léta letoucí ve svém dětském pokoji.

Až když jsem se v dospělosti stěhovala do Prahy, poslali jsme ho na první velkou opravdu, kde ladič udělat regulaci mechaniky a také povrchovou úpravu, protože už bylo pianino zvenku dost vyšisované. Dřevo se nádherně oživilo, dostalo zase krásnou třešňovou barvu, mechanika je jako nová a pianino mi slouží věrně dál. Je to můj věrný přítel a máme toho spolu už hodně prožito. 🙂

Já a moje pianino Petrof. Nerozlučná dvojka.

Já jsem vystudovala klasickou hru na klavír a tu také vyučuji. Proto miluji klasické akustické klavíry a vždycky u mě budou na prvním místě.

Pocit ponoření prstů do kláves, robustnost nástroje, možnost ovlivnit úhozem barvu výsledného tónu, barvy linoucí se z rezonanční skříně při rozkmitání strun a ty nekonečné zvukové možnosti, které má akustický klavír, se nedají dokonale a stoprocentně replikovat na žádném digitálním nástroji.

Zároveň si ale uvědomuji, že pro mnoho z vás je pořízení akustického klavíru z mnoha důvodů nepraktické nebo nemožné. Takže se v článku podíváme i na to, jaké jsou možnosti pořízení elektronických klavírů a dám vám tipy, na co se zaměřit při jejich výběru, abyste domů pořídili kus, který se bude co nejvíce podobat zážitku ze hry na akustické piano.

Koupě klavíru může být docela velká položka ve vašem rozpočtu. Proto vám poradím možnosti, jak si pořídit klavír cenově dostupnou cestou.

1. Jak si pořídit akustický klavír

Pokud si chcete pořídit akustický klavír, jsou dvě cenově dostupné cesty, jak na to.

I. Nástroj si můžete půjčit

V Praze i v dalších městech v ČR (Brno, Ostrava, Lanškroun) je půjčovna akustických klavírů, která se jmenuje Český hudební fond.

Tady si můžete zapůjčit nástroj od cca 450 Kč měsíčně. Já mám osobně zkušenost pouze s pražskou pobočkou, která se nachází kousek od metra Radlická. Mají veliký showroom plný klavírů. Půjčovala jsem si od nich klavíry už několikrát, jak pianino, tak dokonce i křídlo do mojí pražské klavírní školy Piano School Prague. Pravidelně tam také jezdíme s našimi novými žáky vybírat pianina k zapůjčení, když k nám začnou chodit na klavír.

Pro zapůjčení tam mají specifické požadavky. Když si jedete nástroj prohlédnout a vybrat, stačí zavolat dopředu a domluvit si termín. Já jsem to většinou rovnou spojovala s podpisem smlouvy, abych nemusela jezdit nadvakrát.

V den podpisu smlouvy o zapůjčení nástroje potřebují mít údaje půjčujícího, tedy vás + tzv. ručitele, což je dospělá osoba, která není manželem/manželkou půjčujícího. Alespoň jedna z obou osob musí mít trvalý pobyt na území ČR. Ručitel platí nájemné za půjčujícího v případě, že ten ho nezaplatí.

Nájemné je splatné vždy na půl roku dopředu a pokud se nezměnily podmínky, tak když si nástroj půjčíte během letních prázdnin, máte červenec a srpen dokonce zdarma. Dalším nákladem je stěhování, které vyjde na cca 2000 Kč + 500 Kč za každé patro, pokud není výtah.

Jaké výhody má zapůjčení nástroje?

  • jednoznačně bezkonkurenční vstupní pořizovací cena oproti zakoupení nástroje (cca 500 Kč měsíčně + cca 2000 Kč za nastěhování)
  • možnost kdykoli nástroj vrátit, pokud se budete stěhovat / přestane vás to bavit / budete si chtít pořídit vlastní nástroj
  • při zapůjčení v řádu několika let se stále nedostanete na pořizovací cenu nového nástroje

II. Koupě akustického pianina

Pořízení úplně nového akustického pianina od renomovaných značek jako je Petrof, Yamaha, Bechstein a další vás může vyjít řádově na vyšší desítky tisíc, není problém utratit i stovky tisíc. Což ale pro většinu úplných začátečníků může působit spíš odrazujícím dojmem.

Proto bych vám chtěla říct, že pro začátek není třeba kupovat nový nástroj.

Stačí zakoupit starší, tzv. repasované pianino, což je starší nástroj, který prodejce klavírník opět kompletně dal do pořádku. Autorizovaných prodejen repasovaných klavírů je v Čechách i v zahraničí spoustu.

Já dlouhodobě spolupracuji s prodejnou Piano Classic v Benátkách nad Jizerou (cca 30 min od Prahy). Pan majitel se jmenuje Son Pham a je schopný zařídit snad úplně všechno okolo prodeje, ladění, stěhování klavíru, klavírních židlí, pedálových adaptérů pro děti.. zvedne mi telefon kdykoli, pokaždé je dobře naladěn a ve velkém showroomu se mu žádný nástroj neohřeje moc dlouho.

Mám opravdu dobré zkušenosti s jeho nástroji, které jsou ve skvělém stavu, sama jsem od něj koupila 100 let staré repasované křídlo Petrof do mé klavírní školy a pravidelně u něj obstaráváme klavíry pro studenty mé klavírní školy v Praze i pro studenty v mých online kurzech. V rámci této firmy máte pak stěhování do 100 km v ceně, stejně tak první ladění nástroje.

Já, pan Son Pham a nádherné repasované křídlo Petrof, které jsme v létě roku 2019 pořídili do mé klavírní školy Piano School Prague. Křídlo jsme pořizovali za 180.000 Kč.

Pokud se přihlásíte do některého z mých kurzů a prokážete se v prodejně Piano Classic daňovým dokladem o zakoupení kurzu, dostanete v této prodejně vždy o něco výhodnější ceny, protože mám s prodejcem dlouhodobě navázanou spolupráci.

V rámci ČR je samozřejmě takových skvělých prodejen klavírů mnohem více, takže záleží, kde bydlíte a co máte v okolí dostupné.

Na kolik vás vyjde repasované akustické pianino

Málokterý začátečník si hned koupí křídlo. Naprostá většina lidí si pořizuje pianino, protože je výrazně úspornější prostorově a samozřejmě i cenově mnohem dostupnější.

Pořizovací cena repasovaného pianina začíná obvykle okolo 25.000 – 35.000 Kč. Kupovali jsme se studenty ale už i kousky například za 15.000 Kč, ale i za 80.000 Kč. V tomto ohledu se pořizovací cena neliší od digitálních pianin, z nichž ta v rozumné kvalitně začínají také okolo 25.000 Kč.

Nejlepší poměr cena-výkon jsem osobně zažila u pianin, která se pohybovala okolo 35.000-40.000 Kč, tam už najdete velmi krásné kvalitní kousky, většinou novější. Čím levněji budete hledat, tím starší nástroj pořídíte a naopak.

Jak probíhá výběr akustického pianina

Předtím, než si pojedete vybrat nástroj, nejlepší je udělat si vaši vlastní finanční představu, jakýsi finanční strop, kolik budete do nástroje chtít maximálně investovat. Na místě si pak prohlédnete všechny dostupné nástroje plus mínus ve vaší cenové hladině. Prodejce své nástroje dobře zná, takže vám velmi dobře poradí a řekne vám o nástrojích podrobnosti, zahraje vám na vybrané nástroje.

Pokud byste si chtěli být 100% jistí, je dobré si k výběru nástroje přizvat i někoho, kdo na klavír hrát umí, nejlépe učitele klavíru. Pokud ale zatím žádného nemáte, nemusíte se bát jet vybírat sami, protože prodejce vám opravdu dobře poradí.

Jak probíhá výběr klavíru z mých zkušeností

Když jsem byla vybírat klavíry s mými žáky, přijeli vždy s nějakou cenovou hladinou. Někteří opravdu dodrželi to, co si předsevzali a koupili si pianino přesně za tolik, kolik si předsevzali. Ale byli spíše v menšině. Většině studentů se často zalíbil jiný nástroj, který byl dražší, ale měl třeba bílou povrchovou úpravu a ladil jim do interiéru.. a nakonec stejně odjeli s tím lepším a dražším nástrojem.

Připravte se tedy na to, že na místě se může situace vyvinout ještě i trochu jinak, než čekáte, protože při vybírání akustického klavíru je to něco jako láska na první pohled. Když se zamilujete do vzhledu a zvuku jednoho nástroje, tak už si pak neumíte představit, že byste měli doma jiný. 🙂

Na co dbát při výběru akustického nástroje:

  • nedá se vybrat podle fotek na internetu – opravdu je potřeba si na něj osobně přijet zahrát
  • výška klaviatury od země – jsou pianina pro děti, která mají klaviaturu níž a dospělému se tam často nevejdou kolena, je třeba si k nástroji vždy sednout a vyzkoušet si, zda se vám u něj pohodlně sedí
  • výška rezonanční skříně – to je výška celého nástroje, uvádí se v cm (např. 116 cm, 126 cm), čím vyšší, tím bohatší a silnější zvuk
  • kolik má mít pedálů – pedály bývají 2 nebo 3, a je úplně v pořádku mít jen 2, prostřední slouží jako tzv. moderátor a tlumí zvuk nástroje tím, že mezi struny a kladívka složí takovou plstěnou deku, ale já moc nedoporučuji cvičit s tímto ztlumením dlouhodobě, jednak to není pro nástroj moc dobré a druhak to zní opravdu jako pod dekou, takže nemáte tu správnou dynamiku zvuku při hře
  • doporučuji pořizovat klavíry od ověřených prodejců z prodejen, kde máte jistotu garance kvality a záruku
  • při zakoupení nástroje na bazaru po internetu nemáte jistotu, v jakém je nástroj stavu, zda nebude potřebovat další investice, pokud byste kupovali takto, doporučuji s sebou vždy mít ladiče, který se na takový klavír podívá a udělá vám realistický cenový odhad
  • pozor na pianina za odvoz, tam opravdu dvakrát měř, jednou řež, rozhodně neberte, dokud se vám na to někdo povolaný nepodívá

Jak je to s dalšími investicemi do akustického nástroje

Hodně klientů, kteří zvažují, zda si koupit akustické nebo digitální pianino, argumentuje pro digitální z toho důvodu, že se nemusí do něj dál investovat na ladění. To je pravda. Digitální pianino nebudete muset ladit.

Na druhou stranu, digitální pianino je elektronika, a jeho životnost je sice dlouhá, ale není neomezená, podobně jako u jiné elektroniky, kterou máte doma. I digitální pianino se může rozbít a někdy je potřeba ho opravit.

Ladění akustického nástroje se provádí při běžném cvičení zhruba jednou za rok až rok a půl, stojí většinou okolo 800 Kč. Akustická pianina se tolik nerozlaďují, vydrží na jedno ladění opravdu dlouho.

Větší investice jako je regulace mechaniky, která stojí okolo 10.000 Kč, se provádí třeba jednou za 15 let, ale jen v případě, že je to opravdu potřeba.

Když budete na akustický klavír doma hrát, jednou za čas ho necháte naladit, nenecháte to stát v nějaké studené a vlhké místnosti, ale normálně ve vašem bytě nebo domě v pokoji, kde běžně jste i vy (nejčastěji dětský pokoj, obývák, ložnice…), budete ho tím udržovat v dobré kondici a vydrží vám celý život.

Co si koupili moji studenti, kteří se přihlásili do online kurzu pro začátečníky:

Nádherné pianino August Förster z prodejny Piano Classic, moje studentka dostala navíc velmi pěknou slevu
Repasované pianino Fazer vyšlo moji studentku na 19.000 Kč
Moje studentka Diana má nové akustické pianino PETROF 118 P1 v provedení dub mat přímo z Petrofu v Hradci Králové. Nástroj je možné si prohlédnout přímo na stránkách Petrofu. Kupovala ho v říjnu 2019 a stálo 179 000 Kč. K tomu platila ještě 5 600 Kč za dopravu. Je s ním spokojená, první ladění po roce od firmy Petrof bylo zdarma, další rok už si musela ladiče sehnat sama.
Moje studentka Pavla má starší Petrof F135 z roku 1970 z prodejny Piano Classic, cena byla 53.000,- včetně dopravy a prvního ladění. Je moc spokojená, má krásný plný zvuk a dobře se jí na něj hraje. Také Piano Classic může vřele doporučit! Před tím měla levné digi piano od Sencoru. Nebylo špatné, ale když začala chodit na lekce naživo (chodí do mé klavírní školy Piano School Prague), měla problém s úhozem na klasickém pianu, tak digi vyměnila za akustiku a je nadšená.
Jaké výhody má koupě akustického pianina?

  • při pořízení repasovaného pianina atraktivní a dostupná pořizovací cena
  • hodnotná investice do vašeho hraní na klavír
  • splňuje kompletní požadavky pro klasickou hru na klavír – správné postavení techniky hry od začátku, práce s vahou paží, s tvořením tónu a práce s klavírními úhozy, správná sluchová průprava od počátku
  • při správné péči (ladění dle potřeby, umístění ve vhodné místnosti, pravidelné hraní na nástroj) je to parťák na celý život
  • lze na něj cvičit veškerou klasickou i moderní klavírní literaturu bez omezení v technice, zvuku, výrazu, interpretaci
  • akustické pianino je radost pro jakoukoli hru, nutnost v případě, že pomýšlíte na studium na konzervatoři

2. Jak si pořídit digitální pianino

Co se týče digitálních pianin, bohužel se nepovažuji za experta, protože se prostě lépe orientuji v klasických akustických nástrojích. A vzhledem k tomu, že jsem sama vystudovala klasickou hru na klavír, kterou i učím, tak prostě preferuji akustické nástroje.

Zároveň to ale neznamená, že bych nechápala to, že ne všichni, kdo se touží naučit hrát na klavír, mají možnost si pořídit nebo preferují akustický nástroj.

A protože mi nejvíce záleží hlavně na tom, aby se na klavír mohli naučit opravdu všichni, kdo po tom touží, snažím se mým studentům pomáhat s výběrem nástroje i v případě, že se jedná o digitální pianino nebo případně keyboard. A snažíme se vybrat tak, aby se vybraný digitální nástroj co nejvíce podobal akustickému co se týče pocitu ze hry.

Většina mých online studentů si pořizuje digitální pianina značky Yamaha, Medeli, Roland, Korg, Casio, a řada dalších. Mezi digitálními pianiny jsou nejlepší tzv. clavinovy, které poskytují co nejvíce autentický zážitek ze hry jako na akustický nástroj – nikdy to nebude úplně stejné, ale snaží se co nejvěrněji napodobit hru na akustické nástroje.

Při výběru digitálního pianina doporučuji nahlížet do specifikace nástroje a hledat tam tyto parametry:

  • pořídit pianino v setu, kdy součástí je pedálnice, sluchátka, klavírní židle
  • pianino by mělo mít stabilní pevný stojan, aby se při hře nekymácelo
  • samozřejmostí je pevně zabudovaná pedálnice (většinou mívají pianina 3 pedály) a stojánek na noty
  • pianino by mělo disponovat dynamikou úhozu
  • mělo by mít klaviaturu s vyváženou kladívkovou mechanikou – některá pianina mají i nastavitelnou váhu úhozu soft, medium a hard
  • povrchová úprava kláves – pokud je syntetický eben a slonovina, pocit ze hry bude příjemnější
  • ideální je maximální polyfonie 256 pro hezkou barvu zvuku a aby se tóny neslévaly ani při rychlé hře
  • určitě koukni i na počet reproduktorů (u clavinov mohou být i 4) a jejich výkon (okolo 25-40 wattů je už slušné)

Pokud se chcete naučit hrát na klavír klasickým způsobem, doporučuji vám, abyste vybírali digitální pianino podle parametrů tak, aby se co nejvíce podobalo při hře akustickému nástroji. Nikdy to nebude úplně stejné, jako na akustiku, ale může to být hodně blízko.

Poslechněte si můj rozhovor s Michalem Vitko z e-shopu Augustinus, kde máme 4% slevu na značku digitálních pian Medeli. Slevový kód je evalorencm.

Proč to nikdy nebude stejné jako akustický klavír?

Digitální pianino totiž nemá struny. Technika hry na něj se tudíž liší od hry na klasický klavír, protože na digitálu budete více cvičit mechanicky techniku prstů a není tam tolik možností hrát si s barvou úhozu, s barvou zvuku a výrazem, jako na akustickém nástroji.

Digitál po vás také nebude vyžadovat takovou práci s vahou paže, jako akustický nástroj, a celkově se většinou na digitály hraje dost lehce, prsty nemusejí tolik zabírat do dna kláves, jako u akustického klavíru. Úplným začátečníkům ve hře na klavír mohou ruce na digitálním klavíru trochu tuhnout, právě z důvodu, že není potřeba tolik pracovat s vahou paže.

Rozdíl tam opravdu je značný, a sami ho poznáte hned, kdybyste si zahráli vedle sene na digitální a akustický klavír.

Co ještě doporučuji při výběru digitálního pianina:

  • aby se co nejvíce podobalo akustickému
  • aby splňovalo parametry popsané výše
  • speciální funkce jako zvuky jiných nástrojů, možnost se nahrávat, zabudovaný výukový systém podle mě nejsou potřeba pro klasickou hru na klavír, takže pianino žádné speciální funkce mít nemusí
  • je možné ho zakoupit po internetu bez toho, aniž byste si jeli předtím na něj zahrát
  • je ale přesto lepší se jet zahrát osobně na prodejnu, protože u některých kusů při hře je hlučná klaviatura – klávesy klapou a ševelí a to vás bude při cvičení doma rušit a rozčilovat, při hře by měla být slyšet pouze hudba, nikoli rušivé zvuky mechaniky nástroje

Výhody digitálního pianina

  • objednáte na e-shopu, dovezou vám domů, pokud nechcete, nemusíte na něj hrát předem
  • možnost cvičit se sluchátky a nikoho nerušit (např. pozdě večer)
  • je mnohem lehčí na váhu, než akustické pianino, jednodušší stěhování i do špatně přístupných prostor
  • nástroj je vhodný pro dospělé začátečníky

Nevýhody digitálního pianina

  • odlišný způsob techniky hry, více mechanický, není třeba zapojovat tolik váhu paže jako u klasické klavírní techniky
  • může se při hře kymácet, pokud není dostatečně stabilní podstavec, což je velmi nepříjemné – doporučuji vyzkoušet předem
  • klávesy mohou při hře šelestit a vydávat rušivé mechanické zvuky při hře – většinou to dělají levnější modely, doporučuji vyzkoušet předem
  • dle mého osobního názoru založeného na dlouholetých pedagogických zkušenostech nejsou digitální nástroje vhodné pro výuku hry na klavír u dětí, právě kvůli menším požadavkům na zapojení celé paže do hry a osvojení práce s vahou paže, a proto všem rodičům vždycky doporučuji pořídit akustický klavír pro domácí cvičení dětí. Finální rozhodnutí je ale samozřejmě na vás.

V rámci mých online kurzů spolupracuji s prodejnou Cmias z Hradce Králové, která má e-shop, kde získáte 5% slevu, pokud se přihlásíte do mého online kurzu pro začátečníky nebo pro mírně pokročilé. Slevový kód Vám přijde do emailu hned po uhrazení faktury.

Co si koupili moji studenti, kteří se přihlásili do online kurzu pro začátečníky:

Eliška má doma digitální pianino Yamaha Clavinova CLP 685, PC 95.000 a je naprosto spokojená. Osobně si ho osahala v prodejně a sedlo jí zvukově i pocitově pod rukama, klaviatura Grand Touch s dřevěnými klávesami, klade správný odpor, žádné lehké mačkání jako na keyboardu (začínala na keyboardu Cassio). I na sluchátkách zní úžasně plus spousta dalších i polyfonních zvuků, USB, vestavěná Bluetooth technologie, paměť na 250 skladeb, možnost nahrávání. Je to její miláček a užívají si spolu každou chvíli 😍😇🎶

David má doma Roland HP605, stáří asi 5 let, cena kolem 50.000 Kč. Napsal mi, že má trochu synteticky zvuk a velmi dobra klaviatura. Po 5 letech intenzívního hraní žádné mechanické problémy, což se o některých Yamahách říct nedá.
Moje studentka Mirka hledala digitální nástroj na noční cvičení, co bude úhozově aspoň trochu podobný jejímu akustickému pianinu Petrof (jde dost ztuha v basové části) a po shlédnutí spousty recenzí a vyzkoušení více nástrojů v kytary.cz se pro něj rozhodla. Má kvalitní dřevěné klávesy (jen bílé) a navíc spoustu zvuků a dalších vymožeností, které nemají ani mnohem dražší nástroje. Je to stage piano Yamaha P515 a koupila si set se stojanem a trojpedálem.
Digitální pianino, které vyhovuje potřebným kritériím, sdílím z Heueréky
Digitální pianino, které vyhovuje potřebným kritériím, sdílím z Heueréky
Moje studentka Diana má doma akusticky Petrof z 80.let, ale dostane se k němu málo, prakticky jen když je doma sama. Proto má doma i digitální pianino Roland, byl asi za 17.000, ale plus konstrukce a pedálová konzole, takže celkem vyšel kolem 25.000 Kč. V začátku jí bohatě stačil, teď už ale moc ne, když chce hrát víc. Je jí ale sympatické, že má klávesy, které nekloužou. Aktuálně uvažuje o silent systému, což je kombinace akustického a digitálního klavíru.

Pronájem digitálního pianina

Díky jednomu mému studentovi z online kurzu jsem se dozvěděla, že digitální pianino se dá i pronajmout. Student si pianino zapůjčil u pana Milana Hloucha v Rokytnici nad Rokytkou, web je tady

Váháte, zda si pořídit digitální nebo akustické pianino?

Chcete vědět více o tom, jaké jsou mezi nimi rozdíly? Rozklikněte si můj další článek, kde se této problematice věnuji více do hloubky.

3. Koupě keyboardu

Řada dospělých začátečníků, kteří se chtějí naučit hrát na klavír, má doma keyboard anebo volí tuto možnost pro začátek z důvodu velmi snadné finanční dostupnosti.

Já sice keyboard považuji pro výuku klasické hry na klavír za nejméně vhodný nástroj, ale respektuji rozhodnutí i možnosti, které mnoho mých studentů má a chápu, že prostě někde a nějak se začít musí. A lepší začít na keyboardu, než vůbec nezačít. 🙂

Velká část studentů, kteří projdou mým kurzem pro začátečníky a zjistí, že hraní na klavír je začalo velmi bavit a chtějí se v něm posunovat dál, postupně přechází na lepší nástroj. Takže pokud máte doma keyboard anebo uvažujete o tom, že byste na něm začali, tak vám chci říct, že můžete začít na keyboard a na lepší nástroj můžete přejít později v budoucnu.

Pokud se tedy díváte po keyboardu, tady je několik doporučení, která vám usnadní výběr a začátky výuky hry na klavír.

Opět pro jistotu doplňuji, že elektronické nástroje nejsou moje hlavní doména, a i když na digitální pianina jsem párkrát hrála, tak v keyboardech se opravdu nevyznám, nehraje se mi na ně dobře, takže opět sdílím spíš zkušenosti mých studentů a to, co by měl keyboard splňovat, aby vás podpořil v začátcích hry na klavír.

Stejně jako u digitálnách pianin, i u keyboardů je velmi oblíbená značka Yamaha.

Keyboard by měl splňovat tato kritéria:

  • měl mít hlavně dynamiku úhozu – tj. aby se dalo hrát různě silně
  • pokud bude mít i možnost nastavení těžšího ponoru kláves, tím lépe
  • rozhodně doporučuji pořídit ho v setu s pevným podstavcem, není nic horšího, než když se klávesy kymácejí pod rukama při hře a nemůžete se do hry opřít vahou
  • doporučila bych také mít stojánek na noty součástí balení, protože to určitě využijete – některé keyboardy ho nemají
  • měl by mít přípojku na sustain pedál (to je pravý pedál na normálním klavíru), někdy bývá součástí balení, často ale ne a je potřeba ho dokoupit zvlášť. Čtěte parametry, aby v případě, že pedál není součástí balení, bylo možné ho připojit.

Místo keyboardu stage piano

Jako variantu ke keyboardu vám ještě dám jeden tip, můžete si pořídit i tzv. stage piano. Je to velmi podobné, ale mívá standardní rozsah klaviatury 88 kláves, zatímco keyboardy mívají tradičně 61 kláves.

Stage piano mívá také plnou klaviaturu, tj. normální plné 3D klávesy, kdežto keyboardy někdy mívají jen takové plastové placky, ze kterých vám mohou při hře klouzat prsty a to není moc příjemné. U stage piana je také potřeba myslet na stabilní stojan, který se při hře nebude kývat.

Výhody keyboardu

  • velmi levná pořizovací cena oproti akustickým či digitálním pianinům
  • skladnost – když necvičíte, zasunete pod postel, do šuplíku…
  • je lehký
  • můžete na něj cvičit se sluchátky, když nechcete nikoho rušit
  • pro výuku dospělých začátečníků, kteří se chtějí naučit hrát pro radost, postačí, je možné na něj absolvovat např. můj online kurz pro dospělé začátečníky

Nevýhody keyboardu

  • keyboard jako takový je nástroj vhodný např. do kapely, ale pro klasickou hru na klavír se nehodí
  • má svou vlastní metodiku výuky, která je velmi odlišná od klasické klavírní
  • pro hru klasických skladeb má velmi omezené zvukové možnosti
  • některé levné základní keyboardy neumí dělat dynamiku
  • některé levné základní keyboardy nemají přípojku na pravý pedál
  • nestabilní nástroj – při hře se kymácí, nedá se do něj opřít vahou tak, jak potřebujeme v klasické hře na klavír
  • úhoz do kláves a pocit při hře se nedá přirovnat ke hře na akustický klavír
  • menší počet kláves (obvykle 61) oproti akustickému klavíru (standardně 88)
  • pravý pedál je připojen kabelem, není zabudovaný jako součást nástroje, často klouže po zemi, když na něj šlapete
  • nevhodný pro výuku hry na klavír u dětí – vhodný pouze pro děti, které chodí přímo na lekce keyboardu (hra na keyboard se vyučuje na některých ZUŠ jako hlavní obor)

Co si koupili moji studenti, kteří se přihlásili do online kurzu pro začátečníky:

Milada zohlednila při nákupu malý byt, který od počátku naznačoval, že na nic většího než keyboard to nebude. 🙂 Chtěla ale keyboard s dynamikou a je v rámci možností spokojená.
Keyboard s dynamikou úhozu.
Ladislav mám low-costovější variantu CASIO CDP-S100 BK (digitální stage piano) s originál stojanem a „normálním“ sustain pedálem. Celkem za 11.200 Kč. Je s ním víceméně spokojen. Mechanika klaviatury je přijatelná. Jediné co mu vadí, je dynamika, která má velké schody a nezahraje tak. jak by přesně chtěl.
Toto stage piano značky Roland máme se sestrou aktuálně u mého taťky

S tímto stage pianem mám osobně zkušenosti, koupil ho mně a mé sestře před mnoha lety náš dědeček, abychom mohly cvičit i u něj a babičky doma přes letní prázdniny.

Je to značka Roland, stage piano, a kromě klaviatury a podstavce ještě je jeho součástí bedýnka, ze které se line zvuk. Zvuk má stage piano hezký, ale moc dobře se mně osobně na něj necvičilo, protože se hodně kývalo při hře, i přesto, že stojan byl profesionální, na velké klavírní skladby to hold není, ale na drobnější skladby určené pro začátečníky by určitě bylo moc fajn.

Já jsem ho využívala hlavně tehdy, když jsem potřebovala nějakou skladbu jenom přečíst z not, nebo pocvičit nějaké doprovody, kde hra nevyžadovala tolik velké techniky a zvuku, tak pro tyto pracovní účely jsem stage piano využívala ještě i během studia na AMU, kde jsem ho měla na koleji na pokoji, aby prostě vždycky bylo kde cvičit, kdyby byly všechny cvičny obsazené.

Měli jsme ho s sebou i na naší svatbě, kde na něj hrál klavírista při našem obřadu a já na něj zahrála drobnou skladbu pak při hostině. Protože se dá snadno stěhovat sem a tam, dokonce i ven na louku. 🙂

Takhle jsem hrála na vlastní svatbě hostům Kánon v D dur od Pachelbela. Stage piano je Roland RD-300sx.

Tak kterou cestou se vydáte? Akustické pianino, digitální pianino nebo keyboard?

Pro začátek je potřeba se rozhodnout. Ale ani tak nemusí být vaše rozhodnutí definitivní, protože až zvládnete klavírní základy a hraní na klavír vás bude tak bavit, že už si bez něj nebudete umět představit být, vždycky můžete stávající nástroj prodat a můžete si v budoucnu pořídit lepší nástroj.

Co tedy podniknout dál?

Pokud se chcete naučit hrát na klavír, uvažujete o mém online kurzu hry na klavír pro dospělé začátečníky a ještě doma nemáte nástroj pro domácí cvičení, registrujte se na seznam zájemců o kurz na této stránce. Ráda Vám pomohu zkonzultovat výběr vhodného nástroje pro domácí cvičení.

Věřím, že pro vás byl tento článek přínosný a udělali jste si lepší představu o tom, jaké máte možnosti při pořízení klavíru pro domácí cvičení.

Přeji vám krásné klavírní začátky a kdo ví – třeba se spolu uvidíme v dalším běhu mého online kurzu hry na klavír pro dospělé začátečníky!

Eva

Komentáře
Eva Lorenc