Výhody a nevýhody digitálních a akustických pianin

„Dobrý den, jaký máte názor na pořízení digitálního Vs akustického pianina?“
To je jedna z nejčastějších otázek, která mi chodí od vás na email.

Často stojíte před volbou, jaké pořídit domů pro své děti první pianino. Dovolte mi tedy, abych se k této problematice vyjádřila a snad pomohla při rozhodování těm z vás, kteří nad koupí třeba váháte a jste také rozpolcení mezi klasickým akustickým nástrojem a jeho moderním digitálním protějškem.

Velice často se setkávám s tím, že lidé mají rozpočet, který jsou ochotni investovat do nového nástroje, přibližně do 25.000 Kč. Mají však pocit, že za tak „málo“ peněz si nemohou pořídit akustické pianino, a tak se poohlíží po digitálním, protože digitální nástroje v této cenové hladině jsou již na velmi dobré úrovni.

Sama jsem v životě jsem hrála na velké množství klasických akustických klavírů, ať už pianin nebo křídel, a setkala jsem se i s celou řadou digitálních pianin v různých cenových hladinách. Nebudu skrývat, že jsem velký příznivce akustických pianin, a digitální nástroje pro mne vždy byly spíš na okraji pozornosti.

Digitální pianina

Bylo by ode mě hloupé v dnešní době moderních technologií digitální pianina zcela odsoudit, protože mají mnoho pozitiv, které akustické nástroje postrádají, nebo ani není možné, aby je měly. Navíc technologie se neustále vylepšují, takže výrobci digitálních pianin mají široké veřejnosti rozhodně co nabídnout.

Pro mnoho lidí jsou tak digitální pianina tím nejlepším řešením, protože jsou velmi lehká a tím pádem se snadněji stěhují, a to i na místa, kam se akustické pianino nastěhovat nedá, ať už z důvodů malého prostoru, nebo místa, kde by se pod akustickým nástrojem propadla podlaha, nebo třeba na místa, kde jsou extrémní teplotní výkyvy, které by akustické pianino nenávratně poničily.

Digitální pianina se samozřejmě nemusí ladit, a skýtají mnoho zábavných možností co se týče volby různých zvuků, jako jsou nejrůznější orchestrální nástroje. Právě k tomu často rodiče přihlíží, protože se obávají, aby nekoupili domů drahý nástroj, a děti to pak za pár měsíců přestalo bavit.

piano-playing-375363_1920

Digitální pianina mají často zabudovaný metronom, dá se na ně nahrávat přímo při hře, a čím lepší a dražší digitální pianino, tím lepší klaviatura a možnosti hrát dynamiku. Další nespornou výhodou je samozřejmě možnost připojení sluchátek, takže je možné na ně hrát i v pozdních večerních nebo brzkých ranních časech, aniž by hrozilo nebezpečí vyrušení sousedů. Také maminky na mateřské dovolené ocení možnost připojení sluchátek při hraní, aby neprobudily spícího drobečka.

Digitální pianina se také velmi dobře uplatní v různých kapelách, nebo orchestrech, kde jsou naprosto nezbytnou součástí.

Existuje i celá řada profesionálních pianistů, kteří vlastní vedle akustických pianin i jejich digitální protějšky, aby mohli cvičit a nikoho přitom nerušili. Profesionální pianista však již má naprosto zvládnutou celou klavírní techniku, umí dokonale ovládat úhoz, má jasnou hudební představu o tom, co hraje, takže hra na digitální nástroj slouží spíše ke cvičení techniky nebo čtení nových skladeb.

Akustická pianina

A tím se dostávám k důležité věci. Je velký rozdíl, zda na digitální pianino hraje profesionální hráč nebo začátečník. Začátečník se teprve učí poznávat možnosti klavíru, učí se tvořit tón, budovat techniku, používat váhu paží a těla při hře, a zde je mezi digitálními a akustickými pianiny velký rozdíl v tom, co dokáží poskytnout.

Já hodnotím klavíry z pozice klavíristky a pedagožky, celý život se věnuji především klavírní hudbě v tom klasickém slova smyslu, tak, jak funguje po staletí. A k tomuto účelu si prostě myslím, že je nejlepší klasický akustický klavír.

Ačkoli jsem už někde na internetu četla větu, že digitální pianina jsou nástupcem akustických, já si osobně myslím, že se to tak jednoznačně říct nedá. Záleží velice na tom, pro jaké účely pianino chceme. Pokud chceme studovat klasickou hru na klavír, tak, jak se dodnes učí od dětského věku na hudebních školách, tak v tomto případě podle mého názoru digitální pianina prostě nikdy zcela plnohodnotně nenahradí ta akustická.

Kdyby to tak bylo, tak by v koncertních sálech ani na hudebních školách, konzervatořích či vysokých uměleckých školách nebyly doposud třídy plné klasických akustických nástrojů, a to jak křídel, tak pianin.

Pokud patříte k lidem, kteří milují klasickou klavírní hudbu od Bacha, přes Mozarta, Beethovena, Chopina, po Prokofjeva, Debussyho, Ravela až po autory moderní, kteří skládají v klasickém duchu, a chcete v tomto duchu směrovat i své děti, pak je akustické pianino pro vás dobrou volbou.

piano-756955_1920
Jedině na akustickém nástroji je možné naučit se správně tvořit tón, vybudovat si dobře techniku hry, umět při hře používat váhu paží či těla, ovlivňovat úhozem prstů barvu zvuku nástroje, moci se položit do nástroje celým svým tělem, naučit se poslouchat barvy harmonií, dokázat maximálně využít jeho zvukové a dynamické možnosti.

Zejména pro začátečníky je podle mého názoru to nejlepší řešení začít se učit na klasický akustický nástroj.

Co od svého nového pianina očekáváte?

Ano, na akustickém pianinu si nepustíte zvuk varhan nebo houslí, metronom bude potřeba dokoupit zvlášť (nebo si stáhnout aplikaci metronom zdarma do mobilního telefonu) a jednou za rok až dva podle vytíženosti nástroje bude potřeba zaplatit cca 1000 Kč za ladění. Jakmile ale jednou poznáte to potěšení hrát na živý akustický nástroj, a zamilujete se do jeho zvuku, nebudete už chtít měnit.

Pokud jste na vážkách, zda pořídit domů jako váš první klavír digitální či akustický nástroj, nemáte žádná výrazná omezení k pořízení akustického pianina, o kterých jsme si psali výše, jste fanoušci klasické klavírní hudby, a váš rozpočet nepřesahuje 25 000 Kč, doporučuji vám pořídit si akustické pianino.
Ne, nemusíte kupovat fungl nové! Pro začátek vám zcela postačí starší nástroj z „druhé ruky“, který bez problémů seženete i za cenu 14 000 Kč.

Stačí prohledat internet. Doporučuji se podívat třeba na webové stránky www.bazos.cz, kde jsme s mými žáky jen v uplynulém roce nalezli dvě pianina v této cenové hladině, která byla ve velmi dobrém stavu a obě jsou nyní spokojeně umístěna doma u mých žáků. Stačí si vybrat inzerát, a ideálně poprosit někoho známé ve vašem okolí, buď vaši paní učitelku klavíru nebo někoho, kdo hraje a rozumí tomu, aby se s vámi jel na pianino podívat.

Zkuste se také poptat známých, zda někdo v okolí neprodává, nebo třeba nezapůjčí akustické pianino. Často se stává, že někdo má doma klavír, ale nevyužívá ho, a tak ho ochotně na nějakou dobu zapůjčí známým.

Další možností, jak neutratit za akustické pianino moc peněz, je pianino si dočasně zapůjčit například z českého hudební fondu za měsíční poplatek již od 400 Kč.

A teprve za pár let, když bude potřeba a zjistíte, že to vaše děti strašně moc baví, můžete staré akustické pianino prodat a koupit zcela nové, protože už budete mít jistotu, že se to vyplatí a že ho doma láskyplně využijete.

Ani jedno není špatně nebo dobře

Nerada bych někoho tímto článkem pobouřila, každý z nás máme právo na svůj vlastní názor a každý se můžeme zařídit tak, jak uznáme za vhodné. Myslím si, že při výběru pianina je potřeba zohlednit celou řadu faktorů a představy a očekávání, která od něj máte. Ani jedno není špatně nebo dobře, každé slouží trochu jiným účelům a naplňuje trochu jiné požadavky.

Tip pro vás: Líbil se vám tento článek a hraní na klavír vás zajímá? 🙂 Ráda vám budu emailem pravidelně posílat klavírní inspiraci z mého webu.

Chci od Evy dostávat emaily!

Ať už se rozhodnete jakkoli, hlavně mějte pořád rádi klavírní hudbu! 🙂

Komentáře
Eva Lorenc