Vánoční koledy pro klavír – tradiční i netradiční

Vánoční koledy. Děti se na ně těší už někdy od konce září, a prosinec je ta správná doba, kdy je začít nacvičovat, aby byly krásně připravené na Ježíška. 🙂

Připravila jsem pro vás koledy podle různých úrovní obtížnosti a náročnosti doprovodů. V článku najdete několik jednoduchých klavírních úprav známých a oblíbených koled, které hraji ráda na hodinách se svými žáky, a které děti baví. Můžete si je v tomto článku volně stáhnout a inspirovat se. 🙂

To nejlehčí pro ty nejmenší

Je několik koled, které s žáčky nazýváme pracovně „rychlokoledy“, protože se je děti naučí hrát za malou chvíli přímo na hodině. Jsou to koledy, které je možno doprovázet tzv. dudáckou kvintou, což je jednoduchý veselý doprovod, který ponechává dětem velkou svobodu sledovat pravou ruku, která hraje melodii.

Mezi koledy s doprovodem dudácké kvinty patří určitě Pásli ovce valaši, Rychle bratři nebo třeba Koledníci. Výborné na těchto koledách je také to, že se nechají jednoduše zahrát v C dur i v G dur, takže na nich můžeme s dětmi procvičovat i základní transpozici, tedy schopnost zahrát písničku v různých tóninách.

jednoduché koledy

Stáhnout koledy s dudáckou kvintou v PDF ZDE >>

Naznačila jsem v koledách i prstoklad, který s dětmi používáme, ale není nutné ho hrát stejně. 🙂 V koledě Pásli ovce valaši s dětmi natahujeme na G1 třetí prstík, aby pak zbytek melodie hráli do palečku. Samozřejmě by šlo i hrát g druhým prstem a pak přes palec přeložit, ale děti mi lépe hrají tu první variantu.

U Koledníků je zase logické začít hrát malíčkem, ale u úplně malých začátečníčků je ale ten malíček ještě takový slabý a děti pak mají tendenci ho pokládat na klávesu celý a neopřít ho o bříško prstu. Proto začínáme koledu hrát třetím prstíkem.

christmas-316448_1280

Tradiční koledy se snadnými doprovody

S trochu zkušenějšími žáky pak hrajeme takové ty tradiční vánoční koledy, jako je Nesem vám noviny, Z jedné strany chvojka, Tichá noc, Jak jsi krásné neviňátko nebo Vánoce vánoce přicházejí. Prostě koledy, které se dají najít třeba v zeleném a žlutém zpěvníku Já písnička. 🙂 Zde je již potřeba používat k doprovázení více akordů.

Minimálně je dobré umět hrát akordy na tónice, dominantě a subdominantě, ale mohou se objevit i další. Je dobré akordy dávat i do obratů tak, aby děti nemusely moc přenášet levou ruku sem a tam po klaviatuře, a měly všechny akordy co nejblíž u sebe.

Pokud by pro děti bylo ještě příliš náročné hrát tříhlasé akordy, je možné vynechat v těchto akordech prostřední tón a hrát pouze krajní tóny. Ukážeme si to na příkladu v notách. 🙂

nesem vám noviny 11-1nesem vám noviny 4-1

Ukázka doprovodů ke stažení v PDF >>

Hraní doprovodu v celých akordech je takový základ, který už melodii krásně harmonicky podpoří. Podle vyspělosti žáčků můžeme tento doprovod různě obohatit třeba rozkládáním akordů.

O kadencích a způsobu tvoření akordů pro doprovod písní jsme si podrobě povídali v článku Jak zvolit správný akord.
 

České vánoční koledy s klavírními doprovody

Pokud si nechcete klavírní doprovody tvořit sami, můžete si za symbolickou cenu pořídit můj ebook České vánoční koledy s klavírními doprovody, kde najdete 20 českých koled s krásnými stylizacemi doprovodů.

České vánoční koledy

koupit koledy s klavírními doprovody

 

Vianoce pri klavíri

Milá učitelka hry na klavír ze Slovenska Daša Kochelková v roce 2021 vydala svou sbírku vánočních koled, které jsou originálně stylizované jako přednesové skladbičky. Kromě tradičních stylizací má pár koled i s jazzovými rytmy jako třeba tango.

Úpravy mě doslova pohladily na srdci. Sbírku jsem měla možnost recenzovat ještě před jejím vydáním a mám velkou radost, že se vše podařilo a sbírku si nyní můžete objednat! Odkaz na objednání je tady.
 

Čtyřruční úpravy vánočních koled

O sbírku českých koled ve čtyřručních úpravách se postarala moje výborná kamarádka a dlouholetá klavírní kolegyně Zdeňka Sajdlová. Zdeňka říká: „Sama učím mnoho začátečníků, kteří by si rádi po pár měsících hry na klavír zahráli u stromečku vánoční koledy. Běžné úpravy s doprovodem akordů jsou však pro ně ještě příliš těžké. Proto jsem upravila 10 známých českých koled pro začátečníky s doprovodem pokročilejšího pianisty, aby si i ti nejmenší muzikanti mohli zahrát u stromečku své oblíbené vánoční písně.“

České koledy ve čtyřručních úpravách pro začátečníky můžete objednat tady.

Anglické Christmas Carols

Nevím jak vy, ale já miluji anglické vánoční koledy. A moji žáci také. Takže vedle českých domácích koled se učíme i anglické. Mezi nejoblíbenější patří The Carol Of The Bells, Ding Dong Merrily On High, God Rest You Merry Gentleman nebo Deck The Halls.

Na ukázku přikládám výše zmíněné anglické koledy s orientačním základním akordovým doprovodem. Anglické koledy jsou výrazně častěji v mollových tóninách, než ty české, a i když mají poměrně veselé texty, tak leckdy působí až středověkým tajemnem. Mají rozhodně úžasnou atmosféru.

Stáhnout anglické koledy v PDF >>

Anglické koledy mají jinou atmosféru, než ty české. A jedna zejména. Při jejím poslechu mě vždycky mrazí v zádech. Je to koleda O Holy Night. Nadchla mě tak, že jsem vytvořila vlastní aranžmá, které si můžete stáhnout ve dvou verzích obtížnosti – v jednoduché úpravě (kde si rozložené akordy můžete ještě více zjednodušit a hrát pouze doprovod dlouhých akordů) a v pokročilejší úpravě v tónině Es dur s propracovanější strukturou. Tu jsem též nahrála a můžete si ji i poslechnout ve vánočním videu, které sestříhal můj Štěpán. 🙂

Stáhnout O Holy Night jednoduchou verzi (v G dur)

Stáhnout originální úpravu O Holy Night, která zní ve videu (v Es dur)

Virtuózní koledy

Ještě netradičnější jsou viruózní úpravy vánočních koled, které si mohou dovolit hrát technicky vyspělí pianisté. Takové koledy můžeme najít například v díle Jaroda Radniche, který upravil mnoho koled do virtuózní podoby. Noty se dají koupit na jeho stránkách. 🙂

Také David Hicken je známý svou virtuózní úpravou koledy The Carol Of The Bells. Na noty se můžete podívat tady. Zde si je koupila Zdeňka Sajdlová, která posléze natočila své provedení této koledy. Je to opravdu mimořádné provedení, které ocenil i sám autor David Hicken, který Zdeňce napsal, že je to nejlepší provedení jeho skladby, které kdy slyšel. Posuďte sami. 🙂

Zdeňka Sajdlová je také autorkou virtuózní úpravy koledy God Rest Ye Merry Gentleman.

Foto medailonek

Zdeňka je nejen vynikající pianistka, ale také skladatelka. V její virtuózní úpravě si můžete zakoupit koledu God Rest Ye Merry Gentleman na stránkách www.zdenka-piano.com.
Krásné Vánoce vám všem!!!

Komentáře
Eva Lorenc