Jak zvolit správný akord

Jak z notového zápisu písničky poznám, jaký akord mám zahrát v doprovodu, když tam není uvedená akordová značka?

Je to poměrně záludná otázka a chvíli jsem musela přemýšlet, z jakého konce to začít vysvětlovat tak, aby to bylo pro vás srozumitelné. Musím to ale vzít všechno pěkně popořádku. :-)Pokud chceme vymyslet doprovod k melodii písničky, potřebujeme umět na klavíru zahrát tzv. harmonickou kadenci.

Harmonická kadence

KADENCE se skládá ze tří základních akordů, které jsou vzájemně propojené jako příbuzní v rodině.

Vysvětlíme si vše v C dur, kde je to nejjednodušší. 🙂

Stupnice C dur se skládá z tónů C D E F G A H. Samotné slovo „stupnice“ naznačuje, že každý tón je právě jedním stupněm. Tón C je tedy označován za první stupeň stupnice C dur, tón D je druhý stupeň, tón E je třetí stupeň atd.

Pro KADENCI jsou důležité tyto stupně: 1. stupeň, 4. stupeň a 5. stupeň. V případě C dur jsou to tóny C, F a G. Tyto tři stupně jsou nazývány tzv. hlavní harmonické funkce. Stupně se v hudbě označují římskými číslicemi, takže dál už budu pokračovat „římsky“.

1. krok – pojmenováváme akordy

Nyní si tyto tři hlavní akordy společně pojmenujeme podle toho, na kterém stupni v tónině se nacházejí:

  • I. stupeň se jmenuje TÓNIKA
  • IV. stupeň je SUBDOMINANTA
  • V. stupeň DOMINANTA

2. krok – hrajeme kadenci na klavíru

Dalším krokem je zahrát od každého ze jmenovaných stupňů akord. Na tónice postavíme akord začínající tónem C, tedy C-E-G, což je akord C dur. Na subdominantě akord začínající tónem F – F-A-C, to je akord F dur, a na dominantě akord začínající tónem G – G-H-D, nebo-li akord G dur.
KADENCE v C dur-page-001

3. krok – hrajeme kadenci pohodlně

Abychom nemuseli zbytečně přenášet ruku po klavíru, dáme si akordy do takových obratů, aby byly co nejblíže k sobě hmatově. Všimněme si, že akordy tónika – subdominanta a tónika – dominanta jsou skutečně příbuzní. Mají totiž vždy vždy jeden společný tón.

Tónika a subdominanta oba obsahují tón C. Tónika a dominanta oba obsahují tón G. Tyto společné tóny využijeme a necháme je na klavíru na stejném místě, nebo chcete-li, na stejné klávese, když budeme akordy střídat.

Zahrajte si nyní kadenci podle následujícího notového příkladu. Hrajte levou rukou, protože doprovod většinou hrajeme u písní levou rukou:
Jak hrát kadenci na klavíru nejjednoduššeji-page-001

S těmito třemi akordy lze doprovodit úplně každou písničku.


Zkušenější hráči mohou samozřejmě doprovod obohatit o další akordy na dalších stupních v tónině. Pro začátečníky však bude tato základní harmonická kadence zcela stačit! 🙂

A jak to tedy udělat, kdy zahrát který akord?

Jak písničku „zharmonizovat“, nebo-li doplnit harmonií tak, aby akordy ladily s melodií? 🙂 Vezměme si na ukázku písničku Kočka leze dírou.
Kočka leze dírou-page-001
Písničky se většinou harmonizují po taktech nebo po půl taktech, méně často po jednotlivých dobách. Při harmonizaci písničky budeme používat opět společné tóny.

Tónový rozsah písničky

V písničce máme tóny v rozsahu C,D,E,F,G,A. Schválně si na každý tento tón zahrajte jeden z akordů kadence. Vždy vybírejte takový akord, aby měl společný tón s melodií písničky. Takže když písnička začíná tónem C, ideálním akordem pro doprovod je určitě akord C dur, tedy tónika. Když je v písničce tón A, jediný akord, který ho obsahuje také, je subdominanta, nebo-li akord F dur.

Když si nejste jistí

Samozřejmě může dojít k nejistotě, když je v písničce třeba tón G, který jak již víme, se nachází jak v tónice, tak v dominantě. Zde vám už pomohou jenom vaše uši a samozřejmě vaše zkušenosti. Co se vám líbí víc? Co ladí k sobě lépe? Čím více písniček zahrajete s doprovodem, tím rychleji se naučíte odhadovat, jaký akord se bude hodit k melodii.


Nebojte se věřit svému vlastnímu sluchu. Správný akord do melodie písničky zapadne jako ulitý a okamžitě poznáte, že jste to zahráli správně!

Některé písničky se dokonce dají doprovodit pouze dvěma akordy, a to tónikou a dominantou a zcela si s nimi vystačíte.

A víte co? Pojďte si to zkusit sami! 🙂

Tady máte připravených několik písniček, které si sami zkusíte zharmonizovat pomocí kadence. Všechny budou v C dur, abyste to neměli těžké:
Skákal pes-page-001
Ovčáci, čtveráci-page-001
Své doprovody mi můžete poslat na eva@evasuchankova.cz a já vám je případně opravím, kdybyste tam měli chybičky nebo navrhnu nějaké zlepšení, pokud bude potřeba. A samozřejmě vás pochválím, když se vám to povede! Budu se na splněné úkoly těšit!

Tip pro vás: Líbil se vám tento článek a hraní na klavír vás zajímá? 🙂 Ráda vám budu emailem pravidelně posílat klavírní inspiraci z mého webu.

Chci pravidelnou dávku inspirace!

P.S. Pokud jste úplní klavírní začátečníci, cítíte obrovskou touhu se naučit hrát a zatím jste neměli možnost začít, mrkněte na můj online kurz, který jsem vytvořila pro dospělé začátečníky a třeba se v něm potkáme a pomohu vám s vašimi klavírními začátky. 😉

Komentáře
Eva Lorenc