Čarodějnice v klavírní hudbě

30. duben je tradičně spojen s pálením čarodějnic. Téma čarodějnic bylo často zpracováváno i v hudbě. Když jsem ještě studovala na HAMU, vedla jsem jednou klavírní seminář a jako téma své přednášky jsem zvolila právě čarodějnice v hudbě. Ráda bych se s vámi o toto zajímavé téma podělila. Pojďme se dnes podívat na to, jakou podobu mohou mít čarodějnice v klavírní hudbě!

Něco málo o pálení čarodějnic

Tento lidový zvyk má kořeny v keltském svátku zvaném Beltain, což je svátek jara slavený navečer 30. dubna. Ohně se zapalovaly proto, aby z lidských myslí a duší „vypálily“ temné myšlenky, které se tam nahromadily během zimy plné dlouhých temných nocí. Jedná se zároveň o jeden z nejstarších pohanských svátků, jehož hlavním smyslem byla oslava plodnosti.

Postupně svátek získával i jiné souvislosti, v době inkvizice měly ohně chránit prostý lid před čarodějnicemi. Hořící smolná košťata se vyhazovala se do výšky, a popel, který z ohňů zbyl, měl zvýšit úrodu. Přes ohně se také skákalo, což mělo zvýšit plodnost.

Klavírní čarodějnice

Naše první čarodějnice se jmenuje Baba Jaga a najdeme ji ve stejnojmenné skladbě pro klavír od ruského skladatele Petra Iljiče Čajkovského (složil ještě např. Labutí Jezero). Jedná se o technicky středně náročnou, efektní skladbu z jeho Alba pro mládež, kterou je možné často slyšet např.na dětských klavírních soutěžích.

Na další čarodějnici se nemusíme chodit dívat nikam daleko, jejím autorem je totiž český skladatel Bedřich Smetana. A představí ve své virtuózní klavírní skladbě čarodějnice hned tři! Jedná se o skladbu s názvem Macbeth a čarodějnice.

Macbeth je divadelní hra od Shakespeara a pokud jste Shakespeara četli nebo viděli jeho hry, víte jistě, že je to poměrně velká řež a většinou to končí špatně.

Macbeth a čarodějnice

Čarodějnice Macbethovi předpoví, že se stane králem. Dále mu prozradí další vidiny budoucnosti: nikdo z ženy zrozený nemůže Macbethovi ublížitbude poražen jedině tehdy, když birnamský les zteče dunsinanský hrad. Macbethovi se zdá, že věštby hrají v jeho prospěch, a že se nemohou nikdy vyplnit. Opak je však pravdou. Macbethovi nepřátelé se totiž shromáždí právě v dunsinanském lese a v přestrojení do větví a křoví se dostanou až k Macbethově hradu, kde na něj zaútočí. Toliko k věštbě o tom, že les se může hýbat. Macbeth v bitvě umírá rukou Macduffa, který se předčasně narodil císařským řezem, nebyl tedy „z ženy zrozený“.

Smetana byl velkým obdivovatelem Shakespeara. Ve své klavírní skice Macbeth a čarodějnice ztvárnil čarodějnice pomocí divokých chromatických pasáží. Jasně rozpoznatelné jsou údery zvonů, které se prolínají celou skladbou. Bitva je znázorněna pochodovou částí a celá skladba vyústí do heroického závěru, laděného v durových tóninách, z čehož můžeme usuzovat, že Smetana nevnímal hru Macbeth jako tragédii se špatným koncem, ale jako impozantní dílo.

Z hlediska klavírní techniky se jedná o dílo sice velmi náročné, ale když už ho člověk jednou zvládne nacvičit, také dílo velmi vděčné, které se u publika setkává s velkým úspěchem. Smetana byl totiž sám vynikající pianista a jeho klavírní skladby proto dobře „sedí do ruky“.

Poslechněte si toto velkolepé klavírní dílo českého skladatele. (P.S. nahrávka je moje vlastní, což není z důvodu, že bych se chtěla chlubit, ale protože chci co nejméně pokoušet autorská práva, která se vztahují na mnoho videí na youtube;))

Moje nahrávka: Smetana – Macbeth a čarodějnice >>

Další Baba Jaga

Další čarodějnici najdeme v nejslavnějším díle Modesta Petroviče Musorgského Obrázky z výstavy. Těsně před koncem se nachází hudební obraz pojmenovaný opět Baba Jaga, protože i Musorgskij byl Rus. Tato Baba Yaga je zdaleka nejzlejší a nejstrašidelnější ze všech. Skladba doslova řádí a létá, je neklidná, hned hlučná, hned zase upadá do ticha a nenechá posluchače klidně sedět na zadku. Z hlediska klavírní techniky je též velmi náročná, obsahuje řadu nepříjemných skoků. Sami posuďte, jak se mi (ne?)povedla zahrát! 🙂

Mussorgski – Baba Jaga >>

Noc na lysé hoře

Další slet čarodějnic se koná na lysé hoře – A Night on a Bald Mountain. Původně je skladba určena pro orchestr a jejím autorem je opět Mussorgski, skladbu upravil Rimsky Korsakov. Tato „šílená“ skladba má klavírní transkripci, která je na tak obtížné technické úrovni, že jsem zůstala pouze u poslechu. 😉

Sdílím odkaz na YouTube video, ve kterém se mi líbí jak interpretace, tak to, že jsou ukázané i klavírní noty.

Sabat čarodějnic na Lysé hoře – arr. K. Chernov

Tip pro vás: Líbil se vám tento článek a hraní na klavír vás zajímá? 🙂 Ráda vám budu emailem pravidelně posílat klavírní inspiraci z mého webu.

Chci pravidelnou dávku inspirace!

Tak co, líbily se vám klavírní čarodějnice? Nebo ve vás budily hrůzu? 🙂 Přeji krásný zbytek týdne a ať už budete 30. dubna létat na košťatech, pálit košťata, skákat přes ohně nebo slavit čarodějnickou noc jakýmkoli jiným způsobem, dejte hlavně pozor na ruce, ať se nespálíte nebo nespadnete z koštěte a můžete si zase brzy jít zahrát na klavír! 🙂

Komentáře
Eva Lorenc