Můj rok 2022

A už tu zase máme konec roku. Nemůžu uvěřit tomu, že to zase tak uběhlo. A ještě víc nemůžu uvěřit tomu, co všechno se tento rok v mém životě událo – jak v tom klavírním, tak v tom osobním. 

Když jsem loni touto dobou sepisovala shrnutí uplynulého roku 2021, měla jsem pocit, že se toho stalo hodně. 

To jsem vážně netušila, jaké turbulence v mém životě přinese rok 2022! 

Abych si to mohla v budoucnu připomenout sama sobě, ale také proto, že se chci podělit s vámi o všechny úžasné klavírní projekty, které se podařilo v tomto roce realizovat, tady je můj rok 2022 v rekapitulaci!

1. Co jsem si předsevzala do roku 2022 a jak se to podařilo?

Díky tomu, že jsem si předsevzetí na rok 2022 sepsala už loni, stačilo jen sáhnout a podívat se, jak se mi dařilo je realizovat!

A musím říct, že jsem s výsledným ohlédnutím spokojená! Nejen, že se povedlo vytvořit a realizovat spoustu skvělých klavírních projektů, ale splnilo se nám i jedno obrovské přání, které vůbec není samozřejmostí, že se splní.

Spoustu položek jsem si mohla odškrtnout jako „splněno“! 

2. Ohlédnutí za mým rokem 2022

2. 1. Máma na ještě plnější úvazek

Naše velikánské přání se splnilo! Vyslala jsem ho do světa přesně před rokem, když jsem psala shrnutí svého roku loni… a už v půlce února jsem držela v ruce pozitivní těhotenský test! Takže jsem většinu roku 2022 strávila těhotná na na podzim se narodila naše druhá dcerka Beatrice. 🙂

Ani jedna naše cesta za vytouženým děťátkem nebyla úplně přímočará. Žijeme ve zvláštní době. Naše babičky i maminky otěhotněly většinou bez problémů a velmi rychle, zato v dnešní době okolo nás vidím spoustu párů, které se zoufale snaží o miminko a ono nepřichází.

Pokud k nim patříte podobně jako my, vězte, že vím moc dobře, co prožíváte. A že naděje a víra v to, že se nakonec rodiči stanete, umírá opravdu poslední.

Před třemi lety jsem si už začínala myslet, že nikdy vlastní miminko mít nebudeme. A protože jsem si opravdu z celého srdce vždycky přála být máma a můj manžel Štěpán zase táta, nebylo to pro nás snadné období. Než se nám podařilo otěhotnět s Rebečkou, trvalo to skoro 3 roky a plno vyšetření a doktorů, ale vše nakonec dobře dopadlo a my jsme se stali rodiči.

Když jsme se rozhodli, že do toho půjdeme ještě jednou a přáli jsme si pro Rebi sourozence, byli jsme připraveni na všechny scénáře. A hlavně na ten, že to prostě nemusí vyjít ani s veškerou moderní lékařskou pomocí, kterou v dnešní době máme k dispozici. Ale ono to vyšlo.

A tak jsem strávila skoro celý rok 2022 těhotná. 🙂

Miminko jsem dokonce přenášela, naší malé Beušce se ven moc nechtělo. Narodila se krásně buclatá, buclatí nám dál, a je to takové malé sluníčko, protože s úsměvy opravdu nešetří. 

Někdy si říkám, že víc už od života ani od vesmíru snad opravdu chtít nemůžu. Mám dvě krásné zdravé holčičky, a protože cesta za nimi nebyla jednoduchá, o to víc si uvědomuju, jak velký je to dar.

Co vám budu povídat, doma je to teďka fičák, ale za nic na světě bych to nevyměnila! 🙂

2. 2. Klavírní škola pro děti

Ačkoli jsem si pohrávala s myšlenkou, že bych jednou možná mohla vytvořit vlastní klavírní školu a naplnit ji všemi svými nápady a metodami, jak pracuji s dětmi u klavíru, byly to jen sny a vzdušné zámky.

Vždycky jsem si myslela, že na to, abych něco tak velkého a zodpovědného vůbec mohla začít tvořit, potřebuji mít za sebou minimálně desítky let zkušeností, obrovské úspěchy se svými žáky, a musím počkat, až budu mnohem starší, známější, váženější, vystudovanější, zkušenější atd. Protože vydat vlastní klavírní školu po třicítce? Na to je přece ještě brzo, no ne?

A pak se to jednoho dne prostě stalo. Oslovilo mě s nabídkou spolupráce velké hudební nakladatelství Bärenreiter. A po několika letech dolaďování metodiky výuky pro malé děti jsem v roce 2022 Školu dopsala.

Pokud vás zajímá celý příběh od prvních nápadů až po realizaci Klavírní školy, vyprávím o tom v tomto článku.

Pro novoroční shrnutí je důležité, že Škola je dopsaná a mě čekají hned zkraje ledna korektury. Ilustrátorka už pracuje na obálce Školy, máme rozhodnutý název (který vám zatím nemůžu prozradit) a na jaře 2023 se můžete těšit na vydání!

2. 3. Nový filmový mini masterclass River Flows In You

Jsem sice duší i povoláním klavíristka věnující se převážně klasické hudbě, nicméně v mém srdci má své místečko i hudba z mých oblíbených filmů. Když se povede soundtrack k filmu, je přímo neodolatelné si oblíbené melodie zahrát na klavír. A tak v rámci mého klavírního projektu najdete i drobnější výukové mini masterclassy věnované právě hudbě z filmů.

V roce 2022 jsme natočili výuku krásné klavírní skladby River Flows In You, kterou pro upírský film Stmívání zkomponoval skladatel Yiruma.

Mini masterclass už k dnešnímu dni absolvovalo na 160 milovníků této skladby. Pokud se vám také tato skladba líbí, stačí kliknout sem a můžete se ji se mnou mnou také naučit zahrát.

2. 4. Nový kurz pro středně pokročilé aneb hrajeme ve velkém!

Online kurz hry na klavír pro středně pokročilé je aktuálně kurzem s nejvyšší úrovní, který u mě můžete absolvovat. Vytvořila jsem ho na přání absolventů mých předchozích klavírních kurzů, protože se mnou chtěli pokračovat ve výuce dál. Než tento nový kurz vznikl, neměli kam se mnou jít dál. A bylo jim to líto!

Kurz pro středně pokročilé je pojatý skutečně velkolepě! Strávíme s něm totiž spolu se studenty celý rok. 

První pilotní ročník odstartoval stejně jako školní rok, 1. září 2022. A do kurzu se mi rovnou v první vlně přihlásilo více než 90 nadšených a odhodlaných studentů! 

Musím říct, že když jsem začínala tvořit online kurzy hry na klavír, nebyla jsem si jistá, kam až bude možné se studenty dojít, jak náročný repertoár budeme moct hrát. 

Záleží mi totiž na tom, aby moji studenti hráli kvalitně, aby uměli skladby správně interpretovat, ovládat klavírní zvuk i úhoz tak, aby jejich hra byla stylová, technicky na dobré úrovni, zkrátka aby i v online kurzech moji studenti skutečně dosáhli dobré úrovně podobně jako studenti na mých živých lekcích.

Většinu videí do prvního ročníku kurzu jsem točila s bříškem 🙂

Kdyby mi někdo před pár lety řekl, že budou moji studenti krásně a kvalitně hrát skladby jako Preludium C dur od Bacha, nebo Chaconnu od Händela, nebo Gnossienne od Satieho, Beethovenovy a Clementiho sonatiny a spoustu dalších skladeb na podobné úrovni, a že se to všechno se mnou naučí online, aniž bychom se viděli na živých lekcích, asi bych měla problém tomu věřit.

Ale je to skutečně tak! A já už se nemůžu dočkat, až se s vámi budu moct podělit o první koncert studentů kurzu pro středně pokročilé, který máme naplánovaný na leden 2023, takže už nás od něj dělí jen pár týdnů! Protože si myslím, že budete opravdu koukat, co se studenti naučili zahrát a hlavně JAK.

Máme před sebou v roce 2023 ještě další dvě třetiny tohoto kurzu, který považuji za naprosto skvělý a ohromně mě v něm práce se studenty baví. Čeká nás nejen klasický repertoár, ale podíváme se například i na základy standardního jazzu! A na léto studentům připravuji modul na přání, kde jim natočím výukové lekce na skladby, které si sami vybrali. 

Jestli vás láká možnost spolupráce se mnou po celý rok, hrajete na mírně pokročilé úrovni a chcete být součástí komunity podobně naladěných lidí a mít po celý rok motivaci a podporu na své klavírní cestě, zapište se mi na interní seznam zájemců o kurz a já vám dám vědět přednostně, až budu další ročník kurzu otevírat pro přihlašování.

Níže je ochutnávka toho, kudy povede v kurzu vaše klavírní cesta, pokud se k nám přidáte. 🙂

2. 5. Už na to nejsem sama. A je to super!

Když jsem na konci srpna 2022 měla první zaučovací call s mojí novou asistentkou Martinou Humpolíkovou, překvapeně se na mě podívala, zvedla obočí a řekla: „A to mi chceš říct, že doteď jsi tohle všechno obstarávala sama?“ A já jsem odpověděla „ano“.

Když začínáte podnikat a pod rukama vám vzniká váš projekt, je to, jako byste pečovali o nové dítě ve vaší rodině. Úplně od začátku. Víte přesně, kdy se co děje a bude dít, potřebujete tvořit obsah, odpovídat na e-maily, které denně proudí do vaší e-mailové schránky, konzistentně o sobě dávat vědět na sociálních sítích, vést studenty v kurzech, které vám právě běží… 

Na začátku toho nebylo tolik. Ale jak se můj klavírní projekt nafouknul, těch věcí, co člověk musí pohlídat, odbavovat a neustále nosit v hlavě, podstatně přibývá.

Když se začal blížit termín narození druhé dcerky, věděla jsem, že to prostě dál se dvěma dětmi sama už všechno nezvládnu a že se musí něco změnit. 

 

Vypsala jsem tedy poprvé opravdu oficiální výběrové řízení na pozici mojí asistentky a přihlásilo se mi 31 zájemců! Wow!

Přišlo mi úplně úžasné, že tolik lidí má vážný zájem se mnou úzce a intenzívně spolupracovat! Byl to pro mě velký krok a velké rozhodnutí. Ale to nejlepší, které jsem mohla udělat.

Martinka je spolehlivá, rychlá, nadšená a neustále pozitivně naladěná, skvěle si rozumíme a hodně se spolu nasmějeme. 

Pokud mi napíšete e-mail, je možné, že se v konverzaci s ní potkáte a uvidíte sami! Mně se díky ní uvolnily ruce a mám víc prostoru se věnovat tomu, co mě baví nejvíc, a to je vymýšlet a tvořit další klavírní projekty a učit moje studenty. A také to všechno zvládám mnohem lépe i se dvěma malými princeznami doma.

 

Martina Humpolíková je nejen novou členkou mého týmu, ale také mimořádně úspěšně závodně tancuje a hraje na klavír

3. Toulání po Česku s bříškem i kočárkem a závod B7

Letos jsme vzhledem k mému těhotenství podnikli jen několik kratších výletů do české přírody a českých hor. A zejména ty hory byly důležité, protože Štěpán se letos rozhodl přihlásit se na vysokohorský závod B7, neboli Beskydská sedmička, takže potřeboval trénovat kopečky. 

Ani já jsem se nenechala zahanbit a dokud to šlo, chodila jsem i s bříškem a snažila se udržet ve formě! 

Byli jsme zase v Beskydech, což jsou naše milované české hory, a navíc tudy vede 100 km trasa závodu B7, který šel Štěpán na konci srpna a úspěšně ho zvládl!

Se dvěma kočárky jsme pak těsně před Vánocemi ještě vyrazili za sněhem do Krkonoš užít si krásnou zimní pohádku.

V roce 2023 si přeji podívat se po dlouhé době zase k moři, tak snad se mi to splní! 🙂

 

Ťapala jsem po horách i s bříškem, dokud to šlo
Poprvé ve čtyřech u Radegasta
Se dvěma princeznami v zasněžených Krkonoších
Ty výhledy v Beskydech prostě miluju
Můj statečný muž, tady v půlce závodu B7 a 50 km ještě před ním
Zasloužená medaile pro ty, kdo závod dokončili v časovém okně 28 hodin
Jsme tým, můj muž a já

3. Dva super články a nový minikurz

Jednou z věcí, které se mi v roce 2022 moc nepovedly, bylo psát články na blog. Nějak na to prostě nebyl čas, ačkoli seznam nápadů mám dlouhý až na zem! Proto je jedním z mých předsevzetí v příštím roce najít prostor na psaní dalších článků, které vás budou inspirovat, radit vám a pomáhat na vaší klavírní cestě.

Letos jsem články napsala jenom dva (a tenhle, který teď čtete, je třetí :-D). Oba jsou ale úplně super a tak vás zvu k jejich přečtení.

3 cesty, jak vybrat klavír

Pomůžu vám zorientovat se v tom, jaké máte možnosti a jak si můžete pořídit domů klavír, aby vám už nic nebránilo v tom splnit si váš sen a začít se na něj učit hrát!

Klavírní škola pro děti. Česká, moderní, moje. A brzy také vaše.

Dozvíte se vše o mojí Klavírní škole pro děti - od zákulisního příběhu toho, jak mě oslovilo velké nakladatelství, až po ukázky přímo zevnitř Školy!

Proč jsem toho nenapsala víc? 🙂 Hlavně protože jsem se věnovala tvoření spousty nových projektů a obsahu do mých kurzů. A na psaní článků mi prostě nezbyl už čas.

Vznikl ale ještě jeden skvělý kurz, on je to vlastně minikurz, a jmenuje se Základy hry z not.

Je to takový předskokan mého kurzu hry na klavír pro začátečníky a provází úplné klavírní začátečníky způsobem, jak melodii zapsanou v notách přenést na klaviaturu a zahrát ji z not správně – a to jak rytmicky, tak melodicky. A co je ještě super, nepotřebujete zatím umět hrát na klavír, a tento minikurz hravě zvládnete.

Minikurz Základy hry z not

Ukotvěte si v houslovém a basovém klíči důležité záchytné body, osvojte si 3 metodické postupy, které vám výrazně usnadní hru z not, zvládněte základní hudební rytmus a naučte se spolehlivě přenášet noty z notové osnovy na klaviaturu! Tento minikurz vám pomůže položit skvělé základy vaší hře z not u klavíru.

4. Můj rok 2022 v číslech

4 je aktuální počet členů naší rodiny 🙂

93 studentů se mnou aktuálně hraje v kurzu pro středně pokročilé

114 studentů se mnou v lednu vyráží na cestu do kurzu pro mírně pokročilé

302 nových pianistů a pianistek si letos splnilo sen a naučili se hrát na klavír v mém online kurzu hry na klavír pro začátečníky

305 dětem a několika hudebním školám letos pomohl se čtením not e-book Pohádkové čtení not pro malé klavíristy

4 800 klavírních nadšenců mě sleduje na YouTube

5 520 je částka, která se vybrala v rámci charitativní adventní akce prodejem sbírky České vánoční koledy. Já to ještě zaokrouhlím nahoru a na Nový rok odešlu charitě Chance for Children, kterou podporuji již několikátý rok po sobě. Díky!

7 515 fanoušků mě sleduje na Facebooku

7 700 klavírních nadšenců k dnešnímu dni aktivně čte moje e-maily (svůj e-mail list přesně rok pravidelně promazávám, když někdo půl roku neotevřete žádný můj e-mail, tak je přestanu posílat, protože je chci posílat jen těm, koho zajímají a baví)

Vám všem, kdo jste se mnou šli kus té klavírní cesty v roce 2022, patří obrovské poděkování!

Pojďte mě na Facebooku sledovat a užijte si scrolování na své oblíbené sociální síti i s klavírním obsahem!

A tady jsem na YouTube, kde najdete spoustu praktických lekcí a návodů pro své cvičení na klavír zcela zdarma!

 

5. Rok 2022 v momentkách

Tohle byly jedny z těch nejkrásnějších a nejsilnějších okamžiků letošního roku (kromě narození naší druhorozené dcery, které jsem věnovala více prostoru na začátku článku):

Jsem na fotce s Marthou Argerich!!! Ona o tom sice neví, ale to nevadí 😀 (třetí řada vlevo)
Rebi tady 20 minut bez mrknutí a skoro bez dýchání poslouchala vánoční koledy a cestou domů si notovala "hajdom hajdom tydlidom". Je nad slunce jasné, že naše beruška má hudební vlohy. A já ji budu v hudbě velmi podporovat, až přijde čas na to začít hrát na hudební nástroj. Jestli si vybere klavír, to se teprve uvidí. 🙂
Výukové materiály a noty do nového kurzu pro středně pokročilé. Je úžasné držet v ruce fyzicky vytištěné noty, ze kterých letos v kurzu hraje 93 úžasných klavíristů.
Moje studentka Magda nastoupila v září na pardubickou konzervatoř, kam jsme se spolu úspěšně připravily na příjmačky ve hře na klavír. Jsem na ni tak pyšná a moc jí držím palce na její klavírní cestě!
Podpis licenční smlouvy s nakladatelstvím Bärenreiter, které bude vydávat mou Klavírní školu pro děti
Jeden z vánočních koncertů mé klavírní školy Piano School Prague
Letošní Vánoce byly poprvé ve čtyřech. Rebi měla sice z dárků radost, ale ten největší, ze kterého máme radost všichni, je naše Bea.

6. Na co se můžete se mnou těšit v roce 2023?

Wooow, no už teď je ten seznam pěkně dlouhý a vzrušující!

1. Vyjde moje Klavírní škola pro děti u nakladatelství Bärenreiter

Letos na jaře už opravdu vyjde! A bude krásná! Už jsem měla možnost vidět pracovní verze prvních ilustrací i obálky, čeká vás v ní kromě moderního metodického postupu pro výuku dětí také spousta naprosto neoposlouchaných nových skladeb do klavírního repertoáru dětí a… No, to bych se zase rozepsala! Zkrátka máte se opravdu na co těšit a já už se nemohu dočkat!

Ještě nejste na mém interním seznamu zájemců o Klavírní školu? Pokud o ni máte zájem, určitě se mi na něj zapište, protože pro zájemce na tomto seznamu připravuji speciální bonusy navíc, jakmile Škola půjde do prodeje.

2. Natočím další mini masterclass filmových melodií

Když se ke mně do některého filmového mini masterclassu přihlásíte, máte možnost hlasovat v anketě, kterou skladbu byste se rádi naučili příště. Já už vím, která to vyhrála jako příští mini masterclass, ale nechám si to ještě pro sebe, ať se máte na co těšit a můžete být ještě chvíili zvědaví. 🙂 Každopádně mám natáčení naplánované někdy na únor/březen, takže už na jaře se můžete těšit na další krásnou filmovou melodii, kterou se naučíte na klavír!

3. Budu přidávat spoustu novinek do online kurzu pro středně pokročilé

Kurz pro středně pokročilé má jedinečnou koncepci, která je nesmírně flexibilní. V každém modulu na studenty čeká nabídka vícero skladeb, aby mohli cvičit to, co se jim více líbí. Je to jako velký bohatý raut, ze kterého můžete ochutnávat podle libosti, některé chody sníte celé a někdy jen ochutnáte a jdete dál.

Plánuji každý ročník tohoto kurzu obohatit o nové skladby a nové nápady, aby studenti mohli kurz absolvovat i opakovaně a stále v něm nacházeli spoustu inspirace a prostoru ke zlepšování své klavírní hry. Už mám dokonce napsaný seznam skladeb, které do dalšího ročníku do kurzu přibudou! Jestli se chcete včas dozvědět, jak bude kurz vypadat v příštím ročníku, zapište se mi na interní seznam zájemců a dozvíte se jako první, kdy kurz opět otevřu.

4. Začnu pracovat na novém kurzu, ve kterém chci sdílet svou metodiku počátečního vyučování dětí

Před pár lety jsem se na to ještě necítila, i když mi hory čtenářů psaly dotaz, zda neudělám i nějaký kurz pro děti. Potřebovala jsem si nejprve ujasnit a sepsat metodiku výuky dětí, což jsem udělala v rámci své dizertační práce. Pak následovala práce na Klavírní škole pro děti, která mi vyjde na jaře 2023 v nakladatelství Bärenreiter. 

Tím pádem mám všechny potřebné podklady pro to navázat kurzem, ve kterém chci ukázat, jak pracuji s dětmi u klavíru a jak výuku vedu.

Nicméně už teď chci komunikovat jednu velmi důležitou věc! Já stojím za tím, že by malé děti měly chodit na živé lekce klavíru a být v živé interakci se svou paní učitelkou nebo panem učitelem. Můj kurz pro děti si nebude klást za cíl, aby se děti začaly učit hrát na klavír online, a nerada bych, abych tuto nálepku měla. 

V kurzu budu chtít ukázat maminkám, jak s dětmi doma cvičit, proč a jaká cvičení provádět a jak rozvíjet hudebnost i techniku, aby maminky (nebo kdokoliv, kdo s dítětem doma bude cvičit), věděly, jak na to, a dítě tak mělo z hodin klavíru ještě větší užitek. Kurz bude také inspirací a návodem pro začínající klavírní pedagogy, které čeká výuka dětí u klavíru a nevědí, jak začátky uchopit.

5. Máme v plánu vybudovat pořádnou klavírní pracovnu

Vedle garáže máme doma takový pěkný velký prostor, který původním majitelům měl sloužit jako správná zašívárna. Nicméně není dostavěný. Když jsme se nastěhovali do našeho domečku, nebylo v zašívárně vůbec nic. Ani topení tam není, ze stropu čouhá jen kus drátu a na něm visí osamělá žárovka.

Zkrátka je to úplně ideální prostor na to udělat si tam klavírní pracovnu, kde budeme mít klid, a kde budu moct cvičit, natáčet videa do kurzů, vysílat webináře a workshopy anebo časem, až naše holky trochu povyrostou, dávat zase živé konzultace! 🙂 

Čeká nás velká kupa práce, protože je potřeba udělat spoustu zednických prací, natáhnout tam nějakým způsobem topení, zařídit toaletu.. ale po tom, co jsme zvládli v naší klavírní škole a z rozbořeného skladu vytvořili krásný komorní koncertní sál, se té výzvy nebojíme a naopak se na to moc těšíme!

6. Je něco, co o hraní na klavír zajímá vás?
Plány mám na rok 2023 veliké, tak uvidíme, jak se podaří je zrealizovat! A rozhodně se můžete těšit na řadu dalších živých vysílání – mám v plánu několik workshopů na různá témata z klavírního hraní. 

Pokud je nějaké téma, které zajímá o hře na klavír vás, a chtěli byste, abych ho adresovala a pomohla vám váš dotaz vyřešit, napište mi to na e-mail info@evalorenc.cz! Ráda vám udělám radost a vymyslím obsah svého tvoření tak, aby vám co nejvíce pomohl! 🙂

7. Jaký byl váš rok 2022?

  1. Co jste letos zažili? 
  2. Co se vám povedlo? 
  3. Jaké máte zážitky? 
  4. A co jste se naučili v letošním roce zahrát na klavír? 

Napište mi to do komentářů pod tento článek! Když si uděláte chviličku čas a napíšete to, bude to mnohem více oficiální a bude to mít větší váhu, než když si to necháte jen ve vlastních myšlenkách. 

Podělte se také o svůj rok 2022!

Přeji vám vše dobré do nového roku, hlavně hodně zdraví a radosti u klavíru!

Komentáře
Eva Lorenc