Jaký byl můj rok 2021

Závěr každého starého roku patří novoročním předsevzetím a vyhlížení roku nového, ale také ohlédnutí za tím rokem uplynulým. A tak jsem se i já zamyslela, ohlédla a začala vzpomínat, co všechno jsem letos zažila. A musela jsem si to začít psát, protože toho bylo opravdu hodně! Tolik, že z toho vznikl celý článek na blogu, o který se s vámi nyní chci podělit.

Takže tady jsem já v hlavní roli a můj rok 2021 v rekapitulaci. Co všechno se událo v mém životě i mém klavírním tvoření?

Tady máte seznam, abyste se v tom lépe vyznali a pokud to nechcete číst všechno, abyste si mohli překliknout tam, kde vás to více zajímá. 😉

1. Co jsem si předsevzala do roku 2021 a jak se to podařilo?

Mých loňských předsevzetí bylo několik.

Vznikl Masterclass Pro Elišku 

V rámci klavírního projektu jsme měli naplánované natočit a dát dohromady nový masterclass, ve kterém budu ukazovat metodu a způsob, jak se naučit hrát na klavír skladbu Pro Elišku od L. v. Beethovena. Měla jsem vizi opravdu podrobného kurzu na vysoké úrovni detailu v pojetí skladby, možnostech interpretace, podrobného rozboru skladby, tak, jak bych to vyučovala na živých lekcích. Masterclass spatřil světlo světa v květnu a Elišku se díky němu naučilo či právě učí na 160 pianistů!

 

Chtěla jsem vyzkoušet něco nového. 

Miluju totiž hrát si doma na klavír jen tak pro radost různé melodie z filmů, nejraději ty, co byly originálně napsané pro klavír. Tak jsme vymysleli koncept mini masterclassů a natočili první filmovku na vyzkoušení, jak to bude rezonovat s pianisty a jaký bude o minimasterclass zájem. 

Řekli jsme si, že když masterclass objedná a skladbu v něm nacvičí 50 klavíristů, tak to mělo smysl a budeme v budoucnu natáčet i další. Tuto hranici jsme už trojnásobně překročili, takže už jsem vyhlásila i další filmovou skladbu, kterou si vybrali sami studenti. Mám z toho velkou radost, protože mě tyhle filmové bonbónky moc baví tvořit pro moje studenty.

Moje klavírní škola Piano School Prague

V rámci mé soukromé klavírní školy Piano School Prague jsem pojala rok 2021 jako stabilizační. V roce 2020 se totiž děly šílené turbulence kvůli lockdownům spojeným s covidem, a i většinu zimy a jara roku 2021 jsme učili online. 

Proto jsem měla v plánu školu vybavit a připravit na požadavky online výuky tak, abychom to zvládali lépe, a také stabilizovat tým lektorů, který prošel velkými změnami a přijmout nové lektory, kteří budou sdílet moji vizi o tom, že hraní na klavír je možné vyučovat kvalitně, ale také s láskou a motivačně, a zapadnou dobře do našeho mezinárodního mladého stávajícího týmu. 

Dále jsme si dali za cíl dosáhnout počtu 100 pravidelných studentů, což je číslo, díky kterému jsme schopni soběstačně fungovat, poplatit provoz školy a nedostat se do mínusu. Oba cíle se nám podařilo naplnit, pokud jste zvědaví, co všechno jsme přestáli a kde jsme nyní, najdete to níže v článku.

Rovnováha a balanc na všech frontách

No a v osobním životě jsem toužila nalézt lepší balanc mezi tím být máma na 100% a přitom mít prostor a čas i na práci, kterou miluju a kterou chci odvádět kvalitně. Chtěla jsem ale najít takový způsob balancování mojí pozornosti a energie, aby můj osobní i pracovní život byly v rovnováze, nikde nic nescházelo, všude to vzkvétalo, na obou stranách byli spokojení usměvaví lidé, o které je dobře postaráno, a i já se přitom necítila vyčerpaná a měla čas a prostor trošku i na sebe. A i v tomto směru se mi podařilo najít cestu, jak si s tím poradit, a také vám o tom napíšu víc v průběhu článku. 🙂

Ale znáte to. I když si člověk udělá nějaké hrubé plány, jak by mohl jeho následující rok vypadat, v životě je jisté jenom to, že se neustále dějí nějaké změny. Takže i mě potkaly v roce 2021 změny, se kterými jsem dopředu úplně nepočítala, některé skvělé, jiné méně, ale to k tomu prostě patří. 🙂

2. Co mi přinesl rok 2021?

Tady zajdu více dopodrobna a přiblížím vám, co všechno se u mě dělo v pracovním i osobním životě. 🙂

2.1. Máma na plný úvazek

Nedá mi to a musím začít tím nejdůležitějším. Protože pro mě je a vždycky bude nejdůležitější moje rodina. Můj manžel Štěpán a naše dcera Rebecca, to je náš malý rodinný vesmír plný lásky. Jsme parťáci, všechno sdílíme spolu a vzájemně se podporujeme a motivujeme do každého dalšího dne.

Vždycky jsem chtěla být máma. Už odmalička. Mám dva sourozence, moje mamka se vždycky rozplývala nad každým kočárkem, který jsme potkali na procházce a těch panenek, o které jsem se starala, bylo nepočítaně. Proto jedno z nejhorších a nejvíce nešťastných období mého života bylo období, kdy se nám nedařilo otěhotnět. A tohle období trvalo skoro 3 roky. To, co mě drželo nad vodou, byla moje trpělivost a odhodlanost, které jsem si vypěstovala za ty roky hraní na klavír. 

Když hrajete na klavír 30 let, tak to hlavní, co se naučíte, je trpělivě si umět počkat na výsledek. 

Na začátku je vaše snažení o to naučit se novou skladbu opravdu jen snažení. Nejde to, je tam plno nových věcí, o kterých člověk neví, jak je řešit a musí se to nejprve naučit, pak člověk dlouhé měsíce cvičí, než skladbu přivede k životu a zahraje ji třeba na koncertě nebo příjmačkách. A ani tam to nemusí vyjít, něco se nepovede, a člověk se vždycky musí vzchopit a jít do toho znova. 

A když je člověk hodně trpělivý a prostě jde dál i přes všechny svoje klavírní neúspěchy, tak se do toho svého vysněného cíle nakonec dostane.

Tohle byla moje mantra, jak se úplně nezhroutit a jít dál i přesto, že se těhotenství nedařilo a nedařilo. Prošli jsme opravdu náročnou cestu za naším vysněným miminkem. Ale ta cesta měla šťastný konec. Byla dlouhá a plná překážek, ale na jejím konci jsme drželi v náručí naši voňavou nádhernou holčičku.

Našemu malému zázraku bylo o Vánocích 2021 jeden a půl roku. Rebi běhá, celý den žvatlá, vytahuje úplně všechno ze skříní a šuplíků, na co narazí, směje se, někdy se vzteká, hraje si, mazlí se s námi. 

Na to, jak je maličká a ještě neumí mluvit, dokáže zaplnit svou přítomností každý centimetr v bytě a každou minutu našeho vědomí. Jsem máma. Je to senzační a zároveň nejnáročnější role, kterou jsem kdy měla. 

Každou noc k ní musím 3x vstávat, dávat jí mlíčko a mazlit se. Ráno vstává po sedmé, ihned je čilá a připravená do akce a chce si hrát, zatímco my se Štěpánem se v polospánku hrabeme z postele a trvá nám tak hodinu, a aspoň jeden čaj a kafe, než se vzpamatujeme a začneme trochu fungovat.

Všechny velké klavírní projekty se tvoří v noci, když Rebi spinká. Někdy i přes den, to se střídáme v rodičování, protože oba se Štěpánem pracujeme z domova. Ve všední dny dopoledne zasedám obvykle k e-mailům a péči o moje klienty. To si s Rebi hraje tatínek a vaří nám oběd. Odpoledne si to většinou vyměníme, Štěpán jde stříhat natočená videa nebo upravovat web, a maminkuju já. A když jedeme natáčet, hlídají babičky. 

2B40C377-A281-4A13-9A22-9F54019B4408

Nikdy za nic na světě bych nevyměnila svoji roli mámy. Je to role na plný úvazek a je nezastupitelná. Je ale pravda, že já nejsem tak úplně tradiční máma na mateřské, protože u toho docela hodně pracuju.

Vzhledem k tomu, že máme dvě firmy, které potřebují spoustu naší péče, klavírní školu a klavírní online projekt, kromě maminkování věnuji část dne i péči o naše podnikání. Obojí je součástí mé osobnosti, jedno bez druhého by nebylo. Klavír je mou nedílnou součástí a bez možnosti se realizovat v klavírním tvoření bych se necítila celá. Bez Rebeccy a naší rodiny bych se taky necítila celá. 

Takže je to neustálé hledání rovnováhy mezi tím být dobrá máma mé dcerce a také být dobrá máma mým klavírním projektům a všem lidem v nich. 

Obojí vyžaduje spoustu péče, lásky, trpělivosti, času i energie. A já se budu nadále snažit nacházet tu rovnováhu, která mi umožňuje zvládat obojí souběžně, protože nám totiž ten život tak, jak ho máme nastavený, že můžeme spolu být všichni tři pořád doma a podílet se střídavě na všem společně, extrémně vyhovuje a baví nás to. A uděláme všechno pro to, abychom takhle mohli fungovat i nadále.

2.2. Moje klavírní škola Piano School Prague, aneb velký sen stojí velké úsilí

V rámci mé klavírní školy Piano School Prague jsme měli plány a sny opravdu velké. V lednu 2020 jsme podepsali nájemní smlouvu na další dva prostory, ze kterých jsme plánovali vytvořit komorní koncertní sál a jednu další učebnu. Hlásilo se k nám totiž stále větší množství studentů, a nebylo kde je učit – měli jsme do té doby klavírní třídy pouze dvě. A také jsem snila o tom, že budeme mít vlastní koncertní sál a nebudeme muset pronajímat prostory jinde po Praze.

V únoru 2020 jsme začali s obrovskou rekonstrukcí.

Prostory byly totiž předtím využívány jako sklad, nebylo tam ani topení, musely se zadělat díry ve zdech a dokonce i v oknech, protože do místnosti táhlo. Ukážu vám fotky před a po rekonstrukci, protože to si uděláte lepší představu o tom, do čeho jsme se to pustili. Naše vize byla hodně silná a hodně veliká. 

Plánovaná investice do rekonstrukce byla taky ohromná. Kromě rekonstrukce samotné bylo totiž ještě potřeba pořídit dva nové nástroje – jedno koncertní křídlo a jedno pianino do nové učebny, a to jsou obrovské investice. A pak samozřejmě vybavení – klavírní židle, židle pro 40 posluchačů, nábytek, noty, záclony, závěsy, věšáky, koberec…prostě úplně všechno, aby ze studených, oprýskaných prostor vznikly krásné, útulné klavírní pokojíčky, kde se nám, našim lektorům i našim studentům bude krásně hrát na klavír. 

Vzali jsme si půjčku. A pak přišel covid a první velký lockdown. 

Během pár dnů jsme se museli zcela přeorientovat na online výuku. Přišli jsme zhruba o 30% klientů a všechny rekonstrukční práce i dodávání materiálů se zpozdily. 

Vůbec jsme nevěděli, jestli to přežijeme. 

Kdyby covid přišel o měsíc dřív, ještě bychom měli šanci z toho všeho vycouvat, ale teď už bylo pozdě. Nebudu vás trápit podrobnostmi, ale řeknu tolik: byla jsem v 5. měsíci těhotenství a ačkoli jsem se zuby nehty snažila se nestresovat, abych to nepřenášela na miminko, tak tohle bylo teda něco.

No ale život jde dál a člověk se musí nějak poprat. 

Všechny peníze, které jsme vydělali díky online kurzům v rámci mého online klavírního projektu a které jsme nepotřebovali nutně k přežití, jsme sypali horem dolem do klavírní školy, abychom poplatili všechny dluhy, půjčky, nájem, rekonstrukci, klavíry a udrželi školu v chodu. Slíbené státní dotace v době lockdownu stačily sotva na pokrytí dvou ročních nájmů, a to opravdu čistě jen nájmů, bez poplatků a dalších služeb.

Nevzdali jsme to a bojovali jsme, jak to šlo. 

A ustáli jsme to. Škola to ustála. Rekonstrukce byla dokončena místo v květnu až v srpnu. Když jsem byla pár týdnů po porodu naší dcerky, přivezli nám i koncertní křídlo Bechstein, a 19. září se v našem novém koncertním sále konal první slavnostní zahajovací koncert. Proběhl v rouškách a pár dnů na to přišel velký podzimní lockdown. Pořádali jsme pak řadu online koncertů a první živý koncert v našem nově zrekonstruovaném sále proběhl až v říjnu roku 2021. 

Rok 2021 také přinesl plno změn a překvapení do mé klavírní školy.  Na scénář online výuky jsme už byli mnohem lépe připraveni, a naši studenti také. Aktuálně máme nejvíce studentů od založení školy, dochází k nám pravidelně přes stovku studentů, do nejmenších dětí ve věku 5 let až po studenty v důchodovém věku. Náš tým čítá 14 skvělých mladých lektorů a lektorek, kteří vyučují hru na klavír ve více než 5 světových jazycích. 

I když se každý rok dějí věci, které nečekám a nedokážu předvídat, konečně mám pocit, že jsme se stabilizovali, a že celý  projekt soukromé klavírní školy, ačkoli ta práce, stres i zodpovědnost za tím je neuvěřitelná, má velký smysl. 

Za velké sny je potřeba hodně bojovat a nevzdat se ve chvílích, kdy to všechno vypadá černě. 

Rebinka nám samozřejmě s vedením a organizací klavírní školy pomáhá. Tady jsme spolu zdobily stromeček v sále. Teda, já jsem dávala ozdoby na stromeček a Rebi je sundávala. 🙂
Tady uvádím jeden z vánočních živých koncertů, které proběhly na začátku prosince 2021 v naší klavírní škole. S těmi respirátory je to takové nezvyklé, ale hlavně, že jsme mohli mít živý koncert!

2.3. Pozor, natáčíme - klapka!

Škola pro mě navíc slouží jako senzační zázemí, když natáčíme videa do mého online klavírního projektu. Za krásným křídlem Bechstein jste mě už určitě viděli v celé řadě videí na YouTube nebo v rámci mých kurzů. Máme tam klid, spoustu prostoru na všechnu naši natáčecí techniku a úžasný nástroj, na který se hraje úplně samo.

Tím se dostávám k našim dalším pravidelným aktivitám, které provozujeme každý rok, a to je natáčení.

Musím říct, že co se narodila Rebinka, tak se naše natáčecí akce výrazně zefektivnily. Dříve, když jsem nebyla spokojená s nějakým záběrem nebo s tím, jak jsem něco řekla, tak jsme to přetáčeli, dokud to nebylo „dokonalé“ (tedy, ono to dokonalé není nikdy, ale chci tím říct, že jsem byla daleko větší perfekcionistka).

Teď, když vyrážíme natáčet, tak to je akce plánovaná třeba měsíc dopředu, protože první, co řešíme, je hlídání. Natáčíme o víkendech. Na dvě tři hodiny zajistíme babičku, zavřeme se v našem klavírním sále ve škole, Štěpán nachystá veškerou natáčecí techniku a mikrofony, já nachystám sebe a jdeme na to. 

Jelikož je čas na natáčení jasně omezený, tak není prostor na to dělat jakékoli zbytečné chyby a záběry přetáčet. Proto se před natáčením pečlivě připravuju, dělám si osnovu toho, co chci říkat, píšu si poznámky a v hlavě sumíruju, co chci všechno natočit.

Pak klapka, začneme natáčet, Štěpán kontroluje, zda všechno jede, všechny kamery a mikrofony, a já ze sebe hrnu obsah všeho, co potřebuji stihnout natočit. Někdy to je třeba 6 videí, která si připravujeme dopředu na YouTube a pak je Štěpán průběžně stříhá a posíláme vám je. Někdy jsou to videa do některého z mých placených kurzů.

Letos jsme natočili:

  1. Masterclass Pro Elišku
  2. Mini masterclass na filmovou skladbu Comptine
  3. Pak jsme natáčeli bonusová videa do členské sekce kurzu hry na klavír pro dospělé začátečníky. Ta se moc povedla, mají každé okolo půl hodiny a studenti jsou z nich nadšení.
  4. A také řadu videí, která najdete na YouTube ke shlédnutí zdarma.
  5. Udělala jsem také velkou aktualizaci obou mých velkých kurzů, začátečníků i mírně pokročilých, a natočila spousty nových videí, některá u klavíru, některá, kde se jenom povídá, jsem točila doma na webcameru.
Natáčení je zkrátka nedílnou součástí mého online klavírního projektu. Ze začátku jsem se před kamerou hrozně klepala. Teď už to beru jako úplně přirozenou součást mého tvoření. A mám to obrovské štěstí, že můj muž se sám naučil obsluhovat programy na střih zvuku a videa a z našich natočených polotovarů doma pak hodiny, dny a týdny vytváří krásná profesionální videa.

Baví mě, jak skvěle se se Štěpánem doplňujeme. Jeden bez druhého bychom to prostě nezvládli.
Takhle to vypadá uprostřed natáčení. Naštěstí to všechno zapojuje a zprovozňuje Štěpán, já bych se v tom nevyznala. 🙂
Takhle to pak vidíte vy na hotovém záběru.
Tady jsme natáčeli moji Sonátu in d.

2.4. Beskyde, Beskyde, kdo po tobě ide?

Naše letošní letní dovolená měla dvě omezení. Kvůli řádícímu covidu jsme se rozhodli, že nebudeme cestovat nikam do zahraničí a zůstaneme v Čechách. To byl jeden faktor. Druhý byl, že jsme si vzali hypotéku, takže jsme se rozhodli, že si to uděláme low-cost. A k moři se podíváme zase někdy v budoucnu, až bude Rebi větší.

Protože milujeme české hory a navíc máme v Ostravě a okolí babičku, dědu a několik dobrých přátel, rozhodli jsme se pro Beskydy. Naposledy jsme byli v Bekydech, když jsme se zasnoubili v roce 2019, tehdy to bylo v zimě, na sněhu, a ještě bez Rebinky. 

Tentokrát jsme to měli letní, nádherné počasí, zelené lesy, bzučící stráně, Rebinka se nesla na zádech ve speciálním batohu pro děti, který jsme měli půjčený nebo u mě v nosítku, a ještě navíc se nám podařilo vybrat si asi tu nejlepší destinaci pro pobyt s dětmi, obec Bílá.

Sehnali jsme si levné, ale moc pěkné ubytování v soukromí, naplánovali na každý den jednoduché jídlo, po snídani jsme vyrazili zdolávat okolní kopce, večer jsme si něco uvařili a byli jsme spolu, tak jak to máme nejraději.

Rebinka se tak podívala poprvé v životě na Pustevny a Radhošť, Lysou horu, Bobek a další okolní kopečky, poprvé jela lanovkou, viděla jelena, laň i jezevce a vyřádila se na četných pískovištích a dětských atrakcích, kterých je obec Bílá plná. Achjo, když zavřu oči, tak to pořád vidím před sebou. Ta krásná příroda a ten čas, který jsme strávili spolu jako rodina.

Jelen, laň, daněk, Jezevec, to vše bylo k vidění v oboře Bílá
Po výstupu z lanovky v obci Bílá se mi hodně ulevilo. 🙂
Lysá hora na protějším kopci, tam jak jsou ta mračna.
Taky jsme našli prasátka, ovečky, kozy a další zvířátka, která Rebi miluje
Lysá hora. To je vždycky pocit, když vyběhneme ten krpál nahoru.
Na Pustevnách jsou borůvkové knedlíky a kofola nutnost.

2.5. Říjen, aneb stěhování z Prahy ven

Když jsme byli jen dva, já a Štěpán, bydleli jsme v malém pražském bytě. Třetí patro bez výtahu, 52m čtverečních, kousek od metra. Pro dobu studií a práce v Praze úplně neskutečně super bydlení.

Ale teď jsme tři. 🙂 A dokud Rebinka byla ležící miminko, tak to bylo fajn – akorát jsme si museli zaplatit parkovací stání přímo před domem, abychom měli kde nechat kočárek a nemuseli řešit parkování v naší čtvrti, protože se nám často stávalo, že jsme 15 minut kroužili po okolí, než jsme konečně našli jedno místo někde tři bloky od nás. A to se nám s malým miminkem nechtělo řešit.

No ale pak začala Rebinka lozit, chodit, kramařit, a také vylézat na okenní parapety. Ve třetím patře. 

Ne, že bych ji někdy nechala bez dozoru, ale žila jsem v neustálém strachu, že jednou to okno otevře..no nebudu to ani psát. Oba jsme s manželem cítili, že je na čase přestěhovat se do něčeho většího. A taky někam, kde nebudu muset trnout, že mi dítě vběhne do vozovky mezi neutuchající pražský provoz, někam, kde nebudou tři patra schodů bez výtahu a kde nejbližší park nebude vést přes několik hlavních silnic.

Musím říct, že sehnat si nové bydlení a domluvit si hypotéku, to teda chce v dnešní době odvahu a hodně velkou psychickou výdrž. Byl to docela křest ohněm, a to i přesto, že jsme to řešili skoro rok, od prvního nápadu, přes podepsání hypotečního úvěru, koupě domečku a pak extrémně stresujícího finále, kdy jsme se už měli stěhovat a pořád to nešlo.

Stěhovali jsme se opravdu ten úplně poslední možný den, kdy už vypršely všechny termíny dle kupní smlouvy. Víceméně jsme se míjeli ve dveřích s původním majitelem, a v do našeho starého bytu se ten den ráno už stěhovali nájemníci. Naši stěhováci nosili náš nábytek ven z bytu a další stěhováci se s nimi potkávali na schodech a nosili zase nový nábytek do bytu. 

Přestěhovali jsme se, ale mám to trochu zamlžené. Pamatuji si, že jsme měli tak narvané auto, že málem nebylo vidět dozadu zpětným zrcátkem. Já jsem byla nemocná na antibiotikách, protože toho stresu bylo přeci jen až až. Štěpán vyčerpaný neustálým ježděním sem a tam a nošením narvaných IKEA stěhovacích krabic z bytu do domečku a zpátky po příjezdu do nového domova smontoval postel, abychom měli kde spát a padli jsme za vlast. 

Rebinka je tady nadšená. Má tady mnohem víc místa na běhání a na hraní. Tak ty první dny běhala sem a tam po prázdných pokojích a na zahrádku. Několik týdnů jsme žili v krabicích a nevěděli, kde máme pánev nebo ponožky, ale všechno dobře dopadlo. Přestěhovali jsme se.

Bydlíme kousek za Prahou, máme zahrádku, les kousek pěšky, božský klid a milé sousedy. Je to obrovská změna po tom pražském mumraji i možnosti kdykoli zařídit cokoli. Tady musíme koukat na otevírací dobu pošty, zásilkovny, lékárny, každý den je to jinak. 🙂

Ale na to ticho v noci, kdy vám pod oknem neřinčí tramvaje nebo nehulákají opilci, se teda zvyká samo. Spí se to přímo božsky.

A taky máme konečně větší kuchyň, ve které se můžeme se Štěpánem oba realizovat. Oba totiž rádi vaříme, pečeme, mlsáme a když máte dost místa na odkládání hrnců a všech přísad, a ještě se nám na kuchyňskou linku může posadit dítě, tak je to fakt top. 

Tady zrovna něco kuchytíme. Rebi byla tehdy nemocná, tak byla u mě, jinak mi v kuchyni pomáhá hlavně tím, že kramaří a vytahuje z šuplíků všechno, na co dosáhne a odnáší to někam pryč. A pak do šuplíků vrací jiné předměty, jako kostičky DUPLA, dětské puzzle a jiné poklady.

2.6. SOMBA MOMENTUM - můj nový podnikatelský růst

Abych se mohla postarat o svůj klavírní projekt, musela jsem najít cestu, aby se taky někdo postaral o mně. 

Můj klavírní projekt se rozrostl do takové míry, kterou bych 5 let zpátky, když jsem celá nervózní publikovala první blogový článek a první e-book, rozhodně neočekávala. Kdyby mi někdo před 5 lety řekl, že moje články a videa o hře na klavír bude číst a prohlížet desítky tisíc lidí, asi bych se nahlas rozesmála a mávla rukou, že to přece není možné. Že to přece dělám hlavně proto, že mě to baví, a když to někomu pomůže a bude se mu to líbit, tak tím lépe.

Ale ono se to stalo. 

Nestalo se to samozřejmě přes noc. Tvořila jsem dál, vznikaly další články videa, pak kurzy, pak další kurzy a postupně jsme tady, na konci roku 2021. 

Když se živíte něčím, co je vaše vášeň, není krásnější pocit. Je to velké štěstí, moci mít za své zaměstnání svůj největší koníček. Ale je to samozřejmě také velmi náročné.

Mně nejvíce ze všeho baví tvořit, vymýšlet nový obsah o hře na klavír pro moje fanoušky a studenty v kurzech. Tvořit svou vizi a snít o tom, že každý by měl mít možnost naučit se hrát na klavír, pokud po tom bude toužit.

Ale ke každému projektu patří nejen tvoření, ale i péče o všechny, kdo jsou již jeho součástí.

Každý všední den proto ráno usedám k počítači a otevírám e-mailovou schránku, kterou jsem den předtím vyčistila, jen abych v ní našla opět desítky e-mailů od mých fanoušků a klientů.

Kromě mého online projektu se musím každý den také postarat o mou klavírní školu Piano School Prague, o naše lektory i studenty. Každý týden jezdíme s manželem do školy uklízet, protože jsem v sobě ještě nezlomila strach o naše vzácné krásné klavíry a bojím se objednat si uklízečku, aby mi třeba nepromáčela klávesy mokrým hadrem. 

Možná je to iracionální strach, ale když 5 let budujete vlastní klavírní školu, ručně montujete nábytek, vybíráte vánoční dekorace, obíháte obchody s notami, vymalovali jste vlastníma rukama všechny stěny, tak vám to všechno tak přiroste k srdci, že se z toho stane vaše druhá rodina.

A k tomu samozřejmě máte svoji rodinu. Můj manžel Štěpán je člověk, kterému ani nevím, jak poděkovat za všechno, co spolu prožíváme a plánujeme. 

Štěpán je nedílnou součástí obou mých klavírních projektů – online projektu i naší klavírní školy. Je to introvert, takže ho nevidíte moc často na fotkách. Na všech mých videích sedí na druhé straně kamery, všechno nastavuje, kontroluje, natáčí, a pak dělá kompletní postprodukci, stříhá videa, upravuje zvuk, tvoří design mých webových stránek i členských sekcí pro mé klavírní kurzy… a stará se o mně i o naši dcerku, když mám hodně práce a potřebuju tvořit. Výborně a často nám vaří.

Ale den má pořád 24 hodin a týden pořád 7 dnů. A mezi tím vším jsem začala mít pocit, že ztrácím sama sebe. Že pořád pracuju. Dělala jsem i o víkendech, po nocích, vrhala se z jednoho projektu do druhého, do toho jsem se to celé snažila udržet pohromadě a zvládnout. Cítila jsem, že nemám prostor pro sebe, volný čas, nemám energii ani nápady na to, co by mohlo vnikat dál.

Cítila jsem, že sama už na tak velké podnikání nestačím. 

Já jsem nevystudovala žádnou ekonomickou školu, a celé moje podnikání vzniká čistě z důvodu, že mě hraní na klavír baví a ráda učím, takže se chci dělit o to, co umím s dalšími lidmi a pomáhat ostatním, aby se naučili hrát a dokázali si poradit se svými klavírními překážkami. 

Ale věci jako účetnictví, fakturace, práce s internetovými stránkami, vedení týmu.. to všechno se k tomu přibalilo po cestě a já se to všechno musela naučit úplně od nuly. A něco mi jde lépe a něco hůře, ale rozhodně se v tom necítím tak jistě a doma, jako u klavíru.

Abych vám mohla sloužit co nejlépe, potřebovala jsem, aby mě někdo naučil, jak mám vlastně celé to své podnikání vést. A tak jsem v srpnu udělala šílenou věc. 

Ona vlastně není vůbec šílená, ale když jsem to udělala, tak jsem si šíleně připadala.

Začala jsem vyhledávat na internetu možnosti, jak se vymanit z toho každodenního frmolu a péče o podnikání a začít dělat věci efektivněji, s lepšími výsledky a moci více času strávit tím, co mě na tom všem baví nejvíc, to jest u klavíru, a méně času na tom, co mi nejde tak dobře, což jsou všechny ty rutinní věci, bez kterých to nebude fungovat. 

Také jsem se chtěla naučit, jak ještě lépe sloužit mým fanouškům a jak přinášet ještě víc hodnoty, víc radosti. A samozřejmě jak najít víc času na sebe, rodinu a takový ten úplně obyčejný domácí život, kdy si sem tam můžete dovolit nic nedělat a ono se nic hrozného nestane a celé vám to nespadne na hlavu. 😉

A našla jsem Sigrun. 

Úspěšnou islandskou podnikatelku, která učí další ženy, jak se efektivně starat o svoje podnikání. Přihlásila jsem se na její online workshop a okamžitě jsem cítila, že to je přesně to, co hledám. 

Ale ta investice do jejího online kurzu byla fakt velká. Byla to úplná šílenost. Zrovna jsme si vzali hypotéku.. vlastně bych do toho kurzu nevstoupila, kdyby nepřišel Štěpán a neřekl mi: „hele, to nějak vymyslíme, zvládneme to a ty to potřebuješ. Jestli cítíš, že to je ONO, tak se do kurzu přihlaš.“

A tak jsem se přihlásila. Ještě ten den. 

Ten kurz se jmenuje MOMENTUM, což znamená pohyb, vír, změna..a to vám tedy řeknu, to je prostě obrovská změna. V kurzu jsem teprve od srpna, ale to, co mi přinesl do života, to se snad nedá ani popsat. Ale všechno to, co jsem chtěla, aby se změnilo, se mění k lepšímu!

  1. Našla jsem si novou virtuální asistentku, která mi pomáhá s každodenní náloží e-mailů a péčí o klienty.
  2. Naučila jsem se lépe delegovat svoje povinnosti a víc se věnovat tomu, co mě opravdu baví a kde to roste.
  3. Nastavila jsem si hranice mezi prací a časem, který trávím s dcerou a rodinou. Buď jedno, nebo druhé. Není totiž optimální sedět na zemi mezi hračkami a myslet u toho na práci, ani sedět u počítače a myslet u toho, že jsem si dneska nepohrála s Rebinkou tak, jak jsem chtěla. Naučila jsem se vymezit si jasně čas na práci a čas, kdy nepracuji. Když totiž pracujete z domova sami na sebe, tohle je docela hustá past, do které můžete velmi snadno sklouznout a mít pocit, že byste vlastně mohli pracovat pořád.
  4. Striktně jsem začala dodržovat víkendy, svátky, dny volna. E-mailovou schránku v tu dobu vůbec neotevírám a dokonce jsem si vymazala Facebook z telefonu, aby mě to nesvádělo neustále scrolovat, jestli mě někdo neoznačil a nemám někde odpovědět a poradit. Na FB chodím jen na počítači, protože na něm totiž hlavně pracuju. Jsou to nové hranice, které nastavuji sama sobě, a které mi pomáhají moji pozornost netříštit a naplno se věnovat buď rodině, nebo práci.
  5. Naučila jsem se efektivněji komunikovat s mými klienty a fanoušky a využívat daleko více živá videa a živé streamy. Před prvním živým webinářem mi bylo tak špatně, jako před mým absolventským koncertem na AMU, měla jsem příšernou trému. Ale podruhé už to bylo lepší a věřím, že čím více to budu nacvičovat živě, tím lepší to bude. 😉 A musím říct, že živá videa a živé workshopy jsou fakt super. Dostávám od vás tak úžasné reakce, to mě motivuje do další práce a cítím, že to, co dělám, má pravdu smysl. Díky za to.

V programu Momentum budu celý rok. Po těch prvních třech měsících se už teď nemůžu dočkat, co všechno se ještě naučím a co v tom následujícím roce vznikne! Protože mít se kam obrátit o radu a konzultovat svoje podnikatelské nápady, to je naprosto k nezaplacení.

3. Mých 5 nejoblíbenějších článků a videí v rámci mého klavírního projektu

1. Snadné skladby od velkých mistrů

Článek plný not a nahrávek skladeb od slavných skladatelů, které se dají zahrát na mírně až středně pokročilé úrovni vzbudil velké nadšení. Orientace v obrovském klavírním repertoáru zabere roky praxe a zkušeností, protože pro náš nástroj toho bylo v dějinách napsáno opravdu hodně. 

Tak jsem vytvořila přehled toho, co je hratelné i pro méně pokročilé hráče a přečíst si to můžete v článku Snadné skladby od velkých mistrů.

 

2. Album etud II a moje tipy, které etudy si vybrat ke cvičení

Jednou z neoblíbenějších a nejpoužívanějších sbírek klavírních etud pro začátečníky jsou Alba etud. Mají celkem 5 sešitů a já nejčastěji používám první dva, které také doporučuji svým studentům. Po úspěchu nahrávek prvního alba jsem si našla čas nacvičit a natočit i druhé album.

Jelikož jsem sama jako dítě řadu etud hrála, byl to pro mě krásný návrat do dětství do mých vlastních hodin klavíru. Spoustu etud jsem ale nehrála, takže jsem se měla možnost se sbírkou ještě lépe seznámit a objevit další spoustu pěkné hudby. Album etud II a moje tipy, které etudy si vybrat ke cvičení najdete tady.

3. Jak na hladkou a rychlou hru stupnic

Kdo by nechtěl hrát stupnice rychle a hladce? A jak na to? Jeden z mých videonávodů na YouTube se 3 praktickými a skvělými tipy k technice hry, postavení ruky a práce paže při hře stupnic je ke shlédnutí tady: Jak na hladkou a rychlou hru stupnic.

4. Fiktivní rozhovor s Beethovenem

Už před několika lety jsem začala psát fiktivní rozhovory s mými oblíbenými osobnostmi z klavírní historie. Vyzpovídala jsem takhle Czerného, Chopina, Claru Schumannovou a v roce 2021 i Beethovena. 

Tyhle fiktivní rozhovory jsou něco, co mě baví. Baví mě nacházet nové zajímavosti z jejich života, nebo si připomenout jejich úžasný přínos pro hudební svět a pro náš nástroj, a baví mě je představovat touto přístupnou, přátelskou formou mým čtenářům. Beethovena jsem vyzpovídala ve fiktivním rozhovoru tady.

5. Online koncert nových absolventů kurzu

V závěru roku proběhl další z řady online koncertů, které uzavírají moje online kurzy. Tento patřil novým absolventům kurzu pro dospělé začátečníky. A i když už kurz proběhl 13x, nepřestává mě fascinovat, jak se za pár týdnů dokáží moji studenti naučit hrát na klavír úplně od základů, bez předchozích zkušeností s hudbou. 

Tento online koncert je komornějšího charakteru, kouzelný, osobní, studenti sdílejí své příběhy a cestu ke klavíru. Spousta dojetí a krásných výkonů novopečených pianistů vás čeká na online koncertě tady.

4. Můj rok 2021 v číslech

– to je počet let, kdy se věnuji tvoření tohoto online klavírního projektu

14 – to je počet lektorů a lektorek v našem skvělém klavírním týmu v Piano School Prague

18 – to je počet měsíců, kdy se ze mě stala pyšná a milující máma naší dcery Rebeccy

128 – to je počet studentů, kteří pravidelně navštěvují naši soukromou klavírní školu

180 – to je počet e-mailů, které jsem rozeslala svým věrným čtenářům a klavírním nadšencům

334 – to je počet nových pianistů a pianistek, kteří si letos splnili sen a naučili se hrát na klavír v mém online kurzu hry na klavír pro začátečníky

598 – to je počet dětí, kterým letos pomohl se čtením not můj e-book Pohádkové čtení not pro malé klavíristy

4.220 – tolik sledujících má můj klavírní kanál na YouTube

6.150 – to je částka, která se vybrala v rámci mé charitativní adventní akce prodejem sbírečky České vánoční koledy s klavírními doprovody. Já to ještě zaokrouhlím nahoru a na Nový rok odešlu charitě Chance for Children, kterou podporuji již několikátý rok po sobě

6.737 – tolik sledujících fanoušků má moje facebooková stránka Procházka světem klavíru

14.120 – to je počet fanoušků a klientů, kteří odebírají pravidelně mé e-maily (ale přiznám se, že budu muset databázi ještě promazat, protože jsem to dlouho neudělala a číslo o pár stovek klesne..to je moje novoroční předsevzetí. Ale stejně je to WOW! Jste prostě skvělí!!!)

Tady je náhled mojí facebookové stránky. Jestli ještě nejste fanoušky, tak mě můžete začít sledovat, sdílím sem kromě tvoření na mém webu také různé zážitky z klavírního nebo osobního života 🙂

A takhle vypadá můj YouTube kanál. O hraní na klavír se nedá jen psát, je potřeba u klavíru sedět, hrát, učit, vysvětlovat, ukazovat..takže tady najdete plno inspirace, praktických návodů a rad přímo od klavíru a taky spoustu krásné klavírní hudby k poslechu.

5. Co se u mě ještě událo?

Tady jsou nějaké momentky a vzpomínky z mého uplynulého roku. Spousta zážitků, které lépe vyjádří fotky, než slova. 🙂

Společné rodinné výlety jsou něco, na co vzpomínáme ještě dlouho poté.
Tady jsme se vypravili na Pokličky, krásný skalní útvar. Rebi skoro celý výlet prospala na zádech v nosítku.
Tady vypadám jako na horách, s hůlkama, ale je to v Praze, kde jeden den napadlo hodně sněhu a já se bála, abych neuklouzla a nerozmačkala Rebinku schovanou u mě v nosítku.
Mojí babičce bylo letos 91 let. Doufám, že jsem zdědila aspoň zlomek její ohromné energie a dobré nálady, kterou okolo sebe neustále šíří, a taky trochu jejího kuchařského umění. Babiččina kuchyně, to je fakt zážitek.
Procházky s kočárkem. V dešti, v krásném počasí, v létě, v zimě, nachodili jsme za tento rok stovky kilometrů. Tady jsme v Lokti, kde se ubytováváme, když mám přednášky na hudební škole v Horním Slavkově.
Rodina a klavír. To jsou dva světy, které se ve mě prolínají a tvoří moji osobnost. Jsem zvědavá, jestli to bude Rebi jednou taky tak bavit, hrát na nějaký hudební nástroj.
První Vánoce v novém domečku a první Štedrý den jen my tři spolu. A konečně máme místo na opravdu veliký vánoční stromeček! Tuhle fotku jsme pořídili krátce předtím, než jsme se pustili do balení více než 100 výukových materiálů pro nově přihlášené studenty do kurzu pro mírně pokročilé.

6. Co mě čeká v roce 2022?

Spousta věcí a už se nemůžu dočkat! Tady jsou ty nejdůležitější, které jsem si předsevzala nebo které si z celého srdce přeji realizovat:

1. Dopíšu moji první tištěnou klavírní školu pro nakladatelství Bärenreiter
Práce na klavírní škole začaly už 2 roky zpátky, jenže pak jsem otěhotněla a bylo mi špatně..a pak jsem se stala mámou a přestala jsem mít čas 😀 No, ale mám už zhruba tři čtvrtiny hotové a zbývá to prostě dokončit, dopsat. A zaslat nakladatelství celý rukopis. Škola vyjde v nakladatelství Bärenreiter (taková čest pro mě…!) v tištěné podobě a bude zaměřená na začátky výuky hry na klavír u dětí ve věku 5-7 let. 

2. Natočím další mini masterclass filmových melodií
Na to už se také moc těším a jelikož si studenti sami vybrali tu nejžádanější skladbu, tak už vám mohu i prozradit, co to bude! Bude to kouzelná klavírní skladba River Flows in You od Yiruma, která byla složena k filmu Stmívání. Plánujeme ji natočit v únoru a vypustit do světa někdy na jaře.

3. Vytvořím online kurz pro středně pokročilé
Studenti mě o to prosí už dlouho. A já pořád nevěděla, zda do toho půjdu nebo ne. A hlavně, nevěděla jsem, jak to celé mám vlastně uchopit. A vymyslela jsem něco naprosto úžasného a zároveň něco, co jsem ještě nikdy předtím nezkoušela a v rámci mého online projektu to zatím nenajdete. Ještě to chce hodně rešerše, hodně plánů, pak nás čeká hodně natáčení a hodně tvoření na webu, ale ráda bych, aby byl celý program připravený na první studenty na podzim 2022. Tímto vysílám první vlaštovku a závazek sama vůči sobě a toho, co mě čeká!

4. Budu se nadále starat o všechny stávající projekty a studenty v mých kurzech
O moje studenty v online kurzech i naši klavírní školu a všechny její lektory i studenty. Jsme jedna veliká klavírní rodina. Nějak si neumím představit, že bych nebyla součástí toho všeho, co naplňuje můj každý den, moje myšlenky, moje srdce i duši. Díky vám všem, kdo jste součástí naší klavírní komunity!

5. Podnikatelská cesta v SOMBA Momentum
Budu nadále pilnou a nadšenou studentkou tohoto online zahraničního programu, který změnil pohled na mé podnikání i na organizaci mého osobního a rodinného času. A nemůžu se dočkat, co všechno nového ještě poznám a naučím se. Kdybych se neučila nic nového, měla bych pocit, že vevnitř umírám, usychám. Učit se nové věci mě baví, a když jsou spojené s tím, co mě baví nejvíc – rodina, podnikání, klavír – tak mě to baví ještě mnohem víc. To bude ještě jízda v dalším roce, wow! Už teď mám husí kůži!

6. Přijdeš k nám, miminko?
Naše velikánské přání je pořídit Rebince sourozence. Víme, že to asi nebude snadné, potom, jaké trable jsme měli s prvním otěhotněním, ale naše veliké přání z celého srdce je, aby se vesmír ještě jednou spojil a pomohl nám rozrůst naši rodinku o dalšího člena. Tak uvidíme. Držte nám palce.. 🙂

7. A teď vy: Zasdílejte v komentářích, jaký byl ten váš rok 2021!

  1. Co jste letos zažili? 
  2. Co se vám povedlo? 
  3. Jaké máte zážitky? 
  4. A co jste se naučili v letošním roce zahrát na klavír? 

Rekapitulace starého roku pomáhá vidět to, co jsme zvládli, kam jsme se posunuli a zároveň nám ukáže i cestu, kam bychom se chtěli vydat v tom roce následujícím.

Vše dobré do nového roku vám přeji a hlavně hodně zdraví a radosti u klavíru!

Komentáře
Eva Lorenc