Pianina za odvoz – na co dát pozor

Magické datum 18.8.2018 jsme strávili na svatbě našich blízkých. Na hostině, která se konala ve velkém party stanu v přírodě, jsme objevili velmi staré a rozladěné pianino. Nikomu nevadilo, že to moc neladí, a jak už to bývá, když se sejde klavíristka a klavír, musela jsem zahrát. 😀 Nakonec se nás okolo sešla opravdu početná skupinka dětí i dospělých, a muzicírovali jsme dlouho do noci. 🙂

Protože pianino mělo být následující den odvezeno do věcných lovišť, jedni svatebčané projevili zájem, že by se ho případně ujali, a přišli za mnou, abych jim poradila, v jakém je pianino stavu a zda ještě bude možné ho naladit.

Moji odpověď mě napadlo s vámi zasdílet, protože vím, že mnoho z vás se před vstupem do mého online kurzu pro dospělé začátečníky rozhodujete, jaký startovní nástroj si pořídit, ale nechcete kupovat digitální nástroj, jenže se vám také nechce z počátku investovat velké peníze do nákupu akustického pianina, a pianino za odvoz se může jevit jako atraktivní startovní varianta, pokud chcete skutečně ušetřit.

Pokud se vám naskytne příležitost získat pianino za odvoz, na co je tedy dobré dávat pozor, než si ho odvezete domů?

1. Zvenku i zevnitř

Nespoléhejte se nikdy jen na vnější vzhled, i když piano vypadá z venku velmi zachovale. Nesuďte nikdy akustické klavíry podle vnějšího vzhledu. Škrábance ani oloupaný lak nemají na kvalitu nástroje žádný vliv, jsou pouze nepěkné z estetického hlediska.

Skutečným problémem mohou být jedině praskliny, které by narušily fungování rezonanční skříně klavíru. Vždycky jako první krok proto otevřete víko a podívejte se dovnitř.

 

Ukázka pianina za odvoz – zaprášené, ale nikoli zrezivělé ladící kolíky, dobrý stav kladívek

2. Co určitě nebrat

Pokud uvnitř najdete prachem zčernalá kladívka, zarezlé struny, rezavé ladící kolíky či myší hnízdo, nechte piano tam, kde je, a nevozte si ho domů. V lepším případě byste mohli do oprav a výměny mechaniky nástroje dát několik tisíc až řádově deset tisíc korun a více, a to už se vám opravdu vyplatí pár tisíc investovat a koupit si kvalitnější nástroj.

3. Zkontrolujte stav klaviatury

Pokud uvnitř najdete ucházející stav, ladící kolíky, struny i kladívka jsou stále ve funkčním stavu a piano bude naladitelné, zahrajte si a zkontrolujte, jak chodí všechny klávesy a zda se vrací po úhozu.

Pokud klávesy zůstávají po úhozu dole a nevrací se, je pravděpodobné, že pianino je rozklížené vlivem vlhkosti či nevhodné teploty (často je to u pianin, která stojí dlouhodobě venku). Pokud je takových kláves hodně, opět počítejte s náklady na opravu. Pokud je jich jen pár, zvládne to ladič opravit během první návštěvy u vás.

Dále by klaviatura neměla být zvlněná, což by zase ukazovalo na pobyt pianina v nevhodných podmínkách, nejčastěji dlouhodobě venku. Pokud je klaviatura zvlněná, rozklížená, klávesy se zasekávají jedna o druhou, nebo při hře jedné klávesy zní více tónů najednou, většinou to znamená velkou investici do oprav mechaniky, za kterou byste si mohli pořídit i jiný nástroj ve výrazně lepším stavu.

4. Zkontrolujte, zda funguje pravý pedál

Pravý pedál sešlápněte a zkontrolujte pohledem dovnitř nástroje, zda se z kláves zvednout dusítka, tj. zda struny zůstanou volné a mohou přeznívat, a při puštění pedálu, zda se dusítka vrátí zpátky na struny.

Pokud pravý pedál nefunguje, jak má, jeho seřízení nebývá náročné na opravu. Pokud při sešlapávání vrže, ladič ho promaže.

Pokud má pianino další pedály, levý, případně střední, jejich funkčnost či případná nefunkčnost nebude mít velký vliv na vaše hraní, obejdete se i bez nich.

5. Prohlédněte si stav kláves

Pokud jsou klávesy jenom zažloutlé zubem času či zaprášené, dají se vyčistit hadříkem s trochou lihu. Pokud je sloupaný bílý povrch, bude potřeba nechat klávesy opravit. Opět záleží, kolika kláves se to týká, a také kde na klaviatuře se poškozené klávesy nacházejí.

Pianino za odvoz s poškozenými klávesami v krajní části klaviatury

Pokud máte poškozené klávesy ve středu klaviatury, kde se nejvíce hraje, bude potřeba je nechat opravit či vyměnit, protože jinak nebudete moci hrát. Bez klouzavého povrchu kláves by vás prsty nárazem do dřeva pěkně bolely. 😉

Pokud jsou poškozené klávesy v krajních polohách klaviatury, a ve středu klaviatury hrát můžete, bude vám střed klaviatury stačit na úroveň hry pro úplné začátečníky, protože rozsah skladbiček se většinou pohybuje právě ve střední části klaviatury, velmi málokdy jsou skladby pro začátečníky psané v krajních polohách.

Dvakrát měř, jednou řež

Celkově od pianina za odvoz nečekejte nikdy vysokou kvalitu, a vždy ho podrobte přísnému zkoumání, než si ho naložíte do auta, aneb jak se říká v českém přísloví, dvakrát měř, jednou řež. Výše popsané kroky by vám měly zabránit v tom, abyste se místo snahy ušetřit peníze nepotýkali s dalšími zbytečnými výdaji za opravy, které budou u těchto nástrojů vždy v nějaké míře potřeba.

Pianino za odvoz slouží nejčastěji jako startovní nástroj, pokud chcete teprve zjistit, zda vás hra na klavír bude bavit, ale nechcete mít žádné velké výdaje.

Nejčastěji narazíte na pianina za odvoz buď z rodinné pozůstalosti, nebo z nějakého baru či restaurace. Dobrým místem, kam se po něčem takovém podívat, jsou např. stránky bazos.cz. Některá pianina za odvoz jsou v ještě použitelném stavu, jiná už slouží jenom jako domov pro myši, anebo jako dekorace do bytu či kavárny ve vintage stylu. 😉

Pokud shledáte, že pianino za odvoz je v pro vás akceptovatelném stavu a akceptovatelné jsou i spočítané náklady na případné opravy, objednejte si ladiče a nechte piano naladit a uvést do provozního stavu. Časem si vždy můžete našetřit na lepší nástroj, a staré pianino za odvoz zase poslat o dům dál. 😉

Děkuji mému online studentovi Jirkovi, který si akčně sehnal za odvoz pianino, které jste si mohli prohlédnout na fotografiích v tomto článku.

Teď mám pro vás ještě 2 věci, které nyní můžete udělat:

1. Chci vám s vaším hraním na klavír opravdu maximálně pomoci. Proto pokud jste to ještě neudělali, přihlašte se k odběru mých emailů a dostávejte ode mě pravidelně hodnotné rady ohledně hraní na klavír v podobě článků, videí a dalšího obsahu.

Chci od Evy dostávat emaily!
2. Pokud se chcete naučit hrát na klavír, máte ještě do konce tohoto týdne možnost přihlásit se do mého online kurzu hry na klavír pro dospělé začátečníky. Přihlášky budou otevřeny už jen pár dní! 

Mějte se krásně, a ať už zvolíte jakoukoli možnost vašeho startovního klavíru, ať se vám na něj dobře hraje a ať vám hraní na klavír přináší do života radost! 🙂

Komentáře
Eva Lorenc