Jak doma pečovat o klavír

Jak doma pečovat o váš akustický klavír, aby vydržel co nejdéle naladěný a krásný?

Kam klavír umístit

Tím nejlepším prostředím pro vašeho miláčka je místnost, ve které po celý rok udržujete přibližně stejnou teplotu a vlhkost. Bývá to většinou obývací pokoj, dětský pokojíček, nebo třeba pracovna.

Ideální teplota pro uchovávání klavíru se pohybuje v rozmezí 20-25 °C, ideální vlhkost 40-65 %.

Klavír nemá rád výkyvy teploty

1. Horký vzduch
2. Mrazivý vzduch

Nejlepší je mí klavír tam, kde je stabilní teplota, na kterou jste doma zvyklí. Klavír by určitě neměl stát v přílišné blízkosti topení. S nástupem topné sezóny totiž dostane každý klavír tak trochu teplotní „šok“.

1. Horký vzduch z topení by proto neměl proudit přímo do nástroje, protože se tím hodně vysušuje dřevo, ze kterého jsou akustické klavíry vyrobeny, což může způsobit praskliny v rezonanční desce a váš klavír by mohl přijít o svůj krásný zvuk a začít znít „nakřáple“.

Doporučuje se klavír postavit alespoň 50 cm daleko od topení. Pokud máte pianino, určitě ho nikdy nestavějte „zády“ k topení, protože tamtudy by se horký vzduch dostával přímo do vnitřku nástroje a nadělal by spoustu škody.

2. Stejně tak by klavír neměl stát na takovém místě, kam by na něj mohl mrazivý zimní vzduch při otevření okna.

Prudké teplotní změny v místnosti budou na váš klavír působit jednak tak, že bude více namáhaný, neudrží ladění, bude se rychleji rozlaďovat, a také tak, že se dřevo v nástroji bude střídavě rozpínat a stahovat, a mohla by prasknout rezonanční deska, jejíž oprava není zrovna levná.

Jak zajistit stabilní vlhkost vzduchu

Co se týče vlhkosti vzduchu, sama jsem si neuměla moc dobře představit, co přesně to obnáší udržovat vlhkost v rozmezí 40-65%, tak jsem se zeptala svého skvělého ladiče.


Udržovat v místnosti stálou vlhkost znamená, že by se ke klavíru nemělo dávat například sušit vyprané prádlo nebo tam pěstovat mnoho pokojových květin, které se musí často zalévat. Obojí totiž nárazově prudce zvýší vlhkost vzduchu v místnosti a na to reaguje klavír tak, že dřevěné části, ze kterých je vyroben, do sebe tu vlhkost začnou nasávat.

Tím se dřevo začne mírně roztahovat, klávesy na klaviatuře mohou časem začnou drhnout jedna o druhou, a pokud by byla vlhkost příliš vysoká, se klaviatura dokáže úplně rozklížit.
Antonín Krbílek

Jak se o vašeho miláčka starat

Když je nový, je krásný. Bílé klávesy se blýskají, klavír má jednolitou barvu a je domácí ozdobou. Pokud s vámi doma však bydlí několik let, je potřeba mu dopřávat malou pravidelnou údržbu a vyvarovat se některých chyb, aby zůstal jako nový i po letech.

Když jsem byla malá, moje pianino, na které jsem cvičila, stálo v dětském pokojíčku u zdi naproti oknu. Protože jsem na něj hodně hrála, byla jsem líná ho pořád zavírat. Tehdy jsem to neřešila a nerozuměla jsem tomu, že dát klavír „spinkat“, když na něj docvičíte, je hrozně důležité.

A to hned ze dvou důvodů

1. Prach
2. Sluníčko

1. Pokud budete nechávat pianino stále otevřené, bude se na klávesy prášit. Prach rád usedá zejména na vnitřní hraně kláves, kde se kupí a hromadí.

Tam, kde hodně hrajete, stačíte ještě vrstvu prachu utírat rukama, ale v krajních polohách, kde se tak často nehraje, většinou prach vytvoří časem souvislou vrstvičku, která se „zažere“ do kláves a pouhým prstem už ji nesetřete.

Někdy stačí vzít vysavač, ale pokud je na klávesách již svébytná prachová vrstva, je potřeba ji očistit hadříkem. Úplně nejlepší je kápnout si na hadřík kapičku lihu, protože tím nečistoty pustí úplně nejlépe.

Další variantou je miniaturní kapička jaru na nádobí na mírně navlhčeném hadříku, aby to nepěnilo, a opatrně očistíte pouze povrch kláves. Mezi klávesy se nesmí dostat voda, protože jsou ze dřeva, takže když tam zateče, vsákne se do kláves a ty nabobtnají a začnou drhnout jedna o druhou a pak vám nepůjde hrát.

2. Pokud bude na vaše piano svítit sluníčko, časem trochu vybledne, zesvětlá. Ta místa, na která slunce nesvítí, zůstanou tmavší, takže pak budete mít klavír flekatý.

Dá se to napravit tak, že vám ladič „napustí“ piano voskem, který se vsákne do dřeva a vrátí mu jeho původní barvu, ale něco to samozřejmě stojí.

Kromě sluníčka můžete klavírní dřevo poničit i jinými způsoby, a to zejména, pokud si na něj položíte hrníček s čajem nebo kávou, a ten vám udělá kolečka, kterých už se nezbavíte. Stejně tak není moc dobrý nápad dávat na klavír květiny ve váze nebo v květináči.

Jakýkoli kontakt s vodou není pro klavíry celkově vhodný.

A co ladění?

Pokud hrajete pro radost, ladění vám vydrží klidně i dva roky. Pokud doma cvičíte každý den, je dobré ladit jednou za rok až rok a půl, no a pokud hrajete profesionálně několik hodin denně, tak podle potřeby, ale minimálně jednou za rok.

Ladění se pohybuje okolo 700-1000 Kč + cestovné, pokud za vámi ladič jede zdaleka, u křídla může být dražší, okolo 1000-2000 Kč.

Klavír je kamarád, který na vás vždycky bude věrně doma čekat a rád vám bude dělat společnost, kdykoli se rozhodnete si k němu sednout a zahrát si.

Při dodržování několika jednoduchých zásad péče o klavír vám navíc vydrží nejen krásně hrát, ale i krásně vypadat. 🙂

Tip pro vás: Líbil se vám tento článek a hraní na klavír vás zajímá? 🙂 Ráda vám budu emailem pravidelně posílat klavírní inspiraci z mého webu.

Chci pravidelnou dávku inspirace!

Mějte se krásně!

Komentáře
Eva Lorenc