Jak vybrat ten správný nástroj?

Uvažujete o tom, že si domů pořídíte klavír, ale zároveň chcete ochránit vaši peněženku před zbytečnými výdaji? V tomto článku se dozvíte, jaké máte v dnešní době možnosti.

Ukážeme si 3 nejrozšířenější možnosti, které máte při výběru nástroje k Vám domů.

1. Koupě akustického klavíru
2. Půjčení pianina
3. Koupě digitálního pianina

1. Koupě akustického klavíru

Existují dvě podoby akustického klavíru, a těmi jsou pianino a koncertní křídlo. Koncertním křídlům se však kvůli jejich velikosti a velké finanční náročnosti v tomto článku věnovat nebudu. Naprostá většina z Vás, kteří si chtějí domů pořídit klavír, bude uvažovat o koupi pianina.

Pianino je skvělou volbou do bytů nebo do dětských pokojíčků, protože nezabere tolik místa a dá se přistavit ke zdi. Pianina také nestojí zdaleka tolik peněz, jako koncertní křídla. Většina lidí si však nastaví určitý finanční limit, který nechtějí překročit, a ten se z mé zkušenosti pohybuje mezi 15.000 a 35.000 Kč. Je to úplně přirozené, každý chceme ušetřit! Je však vůbec možné v takovéto cenové relaci sehnat domů kvalitní pianino?

Odpověď zní ANO, ale je potřeba dávat pozor na několik důležitých věcí.

Vybíráme pianino
Abychom se vešli do cenového rozpětí, které jsme si uvedli na začátku, budeme se věnovat výběru pianina, které není nové. Za nové kvalitní pianino byste v průměru dali 100.000 Kč. Zaměřme se tedy společně na výběr pianina, které již má něco za sebou. Takováto pianina většinou najdete v dílnách ladičů a opravářů pian, kteří se věnují renovaci a prodeji těchto nástrojů, nebo ve stovkách inzerátů na internetu.


Koupě pianina je investice na mnoho let dopředu, a pokud zvolíte dobře hned na začátku, vydrží Vám celý život.

Abych Vám podala opravdu přesné informace, zeptala jsem se svého ladiče pana Antonína Krbílka, který se též zabývá prodejem a opravami klavírů, jak to je s cenami. Abyste si domů pořídili kvalitní pianino, Vaše plánovaná cenová hranice by neměla jít pod 25.000 Kč.

Za tuto cenu se dá koupit nástroj, který sice není úplně nový, už někde stál a hrálo se na něj, ale bude mladšího data výroby, tudíž bude mít modernější mechaniku a nebude do něho potřeba investovat další peníze na opravy a údržbu. Pokud byste chtěli koupit levnější pianino např. za 10.000-20.000 Kč, bude se v dnešní době jednat o staré, často prvorepublikové nástroje, které již velmi špatně udrží ladění a často je na nich potřeba něco opravovat, což znamená další velké výdaje.

Při samotném výběru pianina máte několik možností. Můžete si pianino vyhledat mezi stovkami inzerátů na internetu, nebo koupíte nástroj přímo od ladiče z dílny.

Na inzeráty ovšem pozor! Uvedu příklad ze života. Stane se, že na internetu najdete inzerát: „Nabízím pianino např. za 10 000 Kč.“ Cena je pro Vás lákavá, a majitelé Vám navíc řeknou, že na něj 15 let nikdo nehrál, je tedy v perfektním stavu.

Omyl! Pianino totiž není běžný kus nábytku. Pokud klavír někde 15 let stál, aniž by se na něj hrálo, znamená to, že třeba nebude zvenku tak opotřebovaný, ale mechanika bude zadřená, pomalá, ladící kolíky ztuhlé, na strunách bude prach a pianino bude volat v lepším případě po kompletním seřízení mechaniky, v tom horším po výměně strun nebo obložení kladívek… jen pro představu, tyto druhy oprav se cenově pohybují v řádu desetitisíců korun!

Pokud se přece jen zamilujete do některého nástroje, doporučuji pozvat si s sebou při prohlídce někoho, kdo tomu rozumí. Dá se objednat tzv. odhad ceny nástroje, kdy s sebou můžete vzít ladiče, který zhodnotí jeho stav a staří nástroje, případně míru potřebných oprav, a s ohledem na to všechno navrhne finální cenu.

IMAG1743 (1)

Můj osobní názor je, že úplně nejlepší a nejbezpečnější pro Vaši peněženku je kupovat pianina buď ze specializovaných obchodů s hudebními nástroji, nebo přímo od ladičů, kteří je mají na dílně, kde se o ně starají, důvěrně je znají a řeknou vám o nich vše potřebné. Ušetříte tím výrazně na budoucích opravách nástroje! 
Vzhled nástroje

Při výběru pianina by neměl hrát roli až tak jeho vnější vzhled. Mnoho lidí si nástroj vybírá stejně, jako nový stůl nebo komodu – podle barvy, která se jim hodí do bytu. Bohužel musím nyní říci, že povrchová úprava je až to poslední, co má vliv na kvalitu vašeho nástroje, může však mít výrazný dopad na jeho cenu!

Zde bych se s Vámi ráda podělila o svou osobní zkušenost:

Když jsem si za studií na konzervatoři vybírala křídlo, protože pianino přestalo dostačovat nárokům na technickou úroveň skladeb, které jsem hrála, jeli jsme tehdy s rodiči do továrny Petrof v Hradci Králové. Bylo to právě tam, kde jsem si křídlo nakonec vybrala. Hrála jsem tam však i na několik dalších nástrojů. Pamatuji si nádherné černé křídlo vyvedené ve vysokém lesku, čerstvě nalakované speciálním klavírním lakem. Pořizovací cena tohoto křídla byla 200.000 Kč. Pán, který dělal povrchovou úpravu, mi tehdy řekl: „Škoda, že jste nepřijela o 14 dní dřív, to jsme ještě neměli hotovou povrchovou úpravu. Bez ní by to křídlo stálo jenom 130 000 Kč…“

Nezavírejte tedy oči před pianiny, která na první pohled vypadají použitě a trochu otlučeně, důležitější je vždy to, co je uvnitř, tedy mechanika.

2. Půjčení pianina

Byla jsem velmi překvapena, že o této možnosti mnoho lidí vůbec neví! Tato volba je nejvhodnější pro rodiče, kteří si nejsou jisti, zda jejich děti u klavíru vydrží a bude je to bavit, a proto nechtějí hned investovat do koupě vlastního nástroje, nebo pro ty z Vás, kteří např. bydlí v podnájmu a budou se v dohledné budoucnosti stěhovat a s vlastním klavírem by pak bylo příliš mnoho starostí. Osobně jsem tuto možnost zvolila do svého klavírního studia v Praze, kde mám půjčené pianino Petrof.

Jak to funguje?

Pianino si můžete zapůjčit za velmi výhodné ceny, např. už od 399 Kč/měsíc. Já osobně jsem si půjčila pianino z Českého hudebního fondu v Praze, který má pobočky i v dalších městech v České republice. Existuje ale i celá řada dalších institucí nebo firem, které nabízejí obdobné služby, stačí projít internet a najít si tu, která bude nejblíž Vašemu bydlišti.

Půjčení pianina se dá vše vyřešit hned během první návštěvy Vámi zvolené instituce. Přijedete, vyberete si nástroj, který se Vám bude líbit, a můžete hned na místě sepsat smlouvu o půjčení a podmínky splácení nájemného za nástroj. Obvykle se skládá nájemné vždy na půl roku dopředu. Hned na místě se také domluvíte na způsobu a podmínkách dopravy nástroje k Vám domů – to je služba, kterou musíte platit navíc. Doprava a profesionální nastěhování v Praze do přízemí mně přišla na 2.200 Kč.

3. Koupě digitálního pianina

V době elektronických vymožeností je tato třetí možnost velmi častou volbou mnoha lidí. Velkou výhodou jsou nulové náklady do budoucna na ladění nástroje a také malá hmotnost, tudíž velká mobilita nástroje při stěhování či přenášení. Pokud bydlíte v paneláku a máte tenké zdi, jistě oceníte i možnost cvičení se sluchátky, které jednoduše připojíte k digitálnímu pianinu a můžete hrát třeba ve 3 ráno a nepopudit si přitom sousedy.piano-385467_1280

Digitální pianino vám nikdy zcela nenahradí pravý akustický dřevěný nástroj. Zní to možná jako klišé, ale dřevěný nástroj má duši, zatímco elektronický ji nemá. Na digitálním pianině nedosáhnete nikdy takových zvukových nuancí, barev, odpor kláves bude vždy pocitově o něco menší než u normálního klavíru, což pocítíte přesně ve chvíli, kdy přijdete k dřevěnému nástroji a prsty najednou dostanu „víc zabrat“.

Mé osobní doporučení, pokud se rozhodnete pro tuto variantu klavíru, je: kupte takové digitální pianino, které bude mít opravdu stabilní stojan – tedy bude vypadat skoro jako normální pianino. Při hraní na klavír je jednou z nejdůležitějších věcí možnost „opřít se do nástroje“, mít pocit stability pod rukama, a pokud se vám digitální pianino začne při hraní kývat, byť i jen lehce, je to špatně.

Samozřejmostí by měl být také pravý pedál a stojánek na noty. Mezi nejprodávanější značky digitálních pianin patří Yamaha, Roland nebo Kawai. Pořizovací cena je různá, jak jsem již zmiňovala, podle množství dalších elektronických vymožeností, které jsou součástí digitálního pianina. Pořizovací cena digitálního pianina je různá, záleží na Vás, jaký si nastavíte finanční limit. Od 22.000 se dnes dá již pořídit kvalitní digitální pianino, které bude vyhovovat výše zmíněným požadovaným parametrům.

Tip pro vás: Líbil se vám tento článek a hraní na klavír vás zajímá? 🙂 Ráda vám budu emailem pravidelně posílat klavírní inspiraci z mého webu.

Chci pravidelnou dávku inspirace!

Mnoho štěstí s výběrem klavíru!

 
Komentáře
Eva Lorenc