Co hrát o prázdninách?

Chtěli byste si zahrát na klavír i o prázdninách, ale bez vedení svých učitelů nevíte co a jak? Nechte se inspirovat, protože možností je opravdu spousta! 🙂

O prázdninách je ten pravý čas hrát pro radost věci, které vás lákají a které se vám líbí.

Ve školním roce často žáčci pociťují, že je hraní na klavír pracné a náročné, protože se připravují na nejrůznější koncerty, zkoušky, a někteří dokonce na soutěže. Musí tedy pravidelně nacvičovat zadaný repertoár, který se často řídí nějakými předem stanovenými požadavky.

Skladby, které se v průběhu školního roku cvičí, se musí hrát zpaměti a vypilovat do detailů, aby byly ve správném tempu, měly správnou dynamiku a výraz, byly dobře zvládnuté po technické stránce a tak podobně. A to dá velkou práci. Tuhle pracnou stránku hraní na klavír však o prázdninách ponechejte stranou.

Potřebují si odpočnout vaše prsty a záda, vaše hlava. Takže je naprosto v pořádku, že na klavír nějakou dobu ani nesáhnete a zcela se odreagujete jinými činnostmi. Pokud jste však na tom podobně jako já nebo spousta mých žáků a hraní na klavír vás opravdu baví, začne vám po určité době chybět.
Máte ale před sebou dva měsíce, kdy nebudou žádné hodiny klavíru, nikdo vás nebude opravovat, radit vám, jak máte hrát, takže se můžete ocitnout v situaci, že byste hrát chtěli, ale nevíte co ani jak.

Zahrajte si pro radost to, co si v průběhu roku zahrát nestihnete.

A nejlepší na tom je, že není potřeba prázdninové skladby pilovat do detailů, ani se je nemusíte učit hrát zpaměti nebo v tempu. Pro potěšení vašeho klavírního srdce úplně stačí, když si pro sebe budete skladby hrát z not. A možností je najednou tolik!

Jak tedy vypadá cvičení o prázdninách?

Na tohle je dobré pamatovat se svým učitelem ještě před začátkem prázdnin. Já osobně jsem toho názoru, že úplně nejlepší je, když moji žáci přes prázdniny samostatně čtou nové skladby, které nejsou dlouhé ani zbytečně technicky náročné.

Jsou to skladby, které moji žáci dokáží přečíst a zahrát z listu samostatně i bez mé pomoci. U těchto skladeb není potřeba vypracovávat nějaký hluboký hudební výraz, není potřeba jít do detailu, ani je dřít do rychlého tempa. Jsou prostě prázdninové.

Pozitivní vedlejší efekt je, že si na prázdninových skladbách budete trénovat čtení not, což je dovednost, která je u klavíru k nezaplacení. A z toho budeme mít radost především my, učitelé. Je to takový win-win na obou stranách. 🙂

Co hrát o prázdninách?

Můžete vybírat z nepřeberného množství populárních skladeb, které byly zjednodušené tak, aby se daly snadno zahrát na klavír. Spousta z těchto skladeb se dá snadno najít na internetu a buď stáhnout zdarma, nebo za nějaký symbolický poplatek kvůli copyrightu.

Všechny podtržené texty jsou odkazy na stránky, kde můžete tyto skladby sehnat.

Dávám dětem hrát např. hudbu z Harryho Pottera, slavnou skladbu V síni krále pod horami od E. Griega, zjednodušenou verzi Pro Elišku od W. Gillocka, nebo třeba originální klavírní úpravu hudby z Jamese Bonda a Růžového pantera. To milují zejména kluci.

Můžete hrát znělku ze seriálu Simpsonovi, nebo hudbu z Pána prstenů, Ledového království, Star Wars a mnoha dalších filmů.
Pro pokročilejší pianisty pak mohu doporučit hity jako je hudba z filmu Amélie z Montmartru, Twilight ságy, klavírní skladby z filmu Pýcha a předsudek nebo skladby od Piano Guys.

Prázdniny také můžete doplnit online výukou!

V době koronavirové krize jsem natočila Minikurz pro klavíristy, který je na mém YouTube připravený pro vás zcela zdarma. Je to kurz koncipovaný na 14 dnů, a obsahuje celkem 10 videí doplněných pracovními listy. Kromě mnoha praktických lekcí se v něm vaše děti naučí zahrát jednoduché aranže například právě skladeb Harry Potter a Piráti z Karibiku!

Můžete se do něj přihlásit i tak, aby vám jednotlivé lekce chodily přímo na email. 🙂

WOW! CHCI ABSOLVOVAT MINIKURZ!

Pro inspiraci skladba Georgiana z filmu Pýcha a předsudek. Vhodné pro mírně až středně pokročilé. Není to nádhera?

Vaší fantasii se meze nekladou. Pro klavír existuje ohromné množství nádherného repertoáru. Můžete hrát cokoli, co vám udělá radost.

Tip za vysvědčení

Pro rodiče malých pianistů tady mám ještě jeden tip, jak se o prázdninách přátelit s hudbou a nemuset u toho náročně cvičit. Vaše děti se na dlouho zabaví eBookem Pohádkové čtení not pro malé klavíristy a naučí se plynule číst noty.

Tip pro vás: Líbil se vám tento článek a hraní na klavír vás zajímá? 🙂 Ráda vám budu emailem pravidelně posílat klavírní inspiraci z mého webu.

Chci pravidelnou dávku inspirace!

Užijte si krásné léto!

Komentáře
Eva Lorenc