HRA pro děti – učíme se názvy tónů

Stáhněte si veselou hru pro děti, která jim pomůže naučit se názvy tónů! 🙂

Když se děti začnou učit na hudební nástroj, názvy tónů jsou jedna z prvních věcí, kterou si musí zapamatovat. Většinou se to po chvíli naučí všechny děti vzestupně – C D E F G A H C. Je ale potřeba umět vyjmenovat a pamatovat si tóny i sestupně, a s tím už bývá větší problém.
Nejlepší forma výuky je vždy hrou, protože si děti vše ochotněji a rychleji zapamatují.
Jako pomocníky k naučení názvů tónů si vezmeme tři obrázky:

  • housenku
  • papírového draka
  • sluníčko.

Každý z obrázků má 8 políček, která je potřeba vyplnit názvy tónů.

Zde si můžete stáhnout obrázky:

Záleží na vás, jestli chcete tisknout obrázky barevně nebo černobíle. U černobílých obrázků můžete nechat dítě vybarvovat samostatně.

Vytiskněte si obrázky a názvy tónů, a pokud budete chtít a mít možnost, můžete si všechny tři obrázky zalaminovat, aby vám déle vydržely. Políčka s názvy tónu je potřeba vystřihnout. Trojúhelníčky se hodí jak pro draka, tak pro sluníčko, takže jich stačí mít jen jednu sadu, kolečka jsou pro housenku.

Jak hrát:

Nechte dítě vybrat, který obrázek se mu zalíbí nejvíc a se kterým bude chtít začít. Rozmíchejte vystřižené názvy tónů cik cak a nechte dítě sestavit je ve správném pořadí na obrázek. Doporučuji začínat housenkou, protože je nejjednodušší. Druhé v pořadí obtížnosti je sluníčko a nakonec drak.

Pokud budete chtít hru udělat ještě napínavější, můžete si spolu zasoutěžit – stačí, když si vzájemně budete měřit čas a kdo bude mít tóny sestavené rychleji, vyhrává. Soutěžit ale doporučuji až ve chvíli, kdy se dítě bude dobře orientovat v tom, jak jdou tóny za sebou.

Tóny můžete sestavovat jak vzestupně, tak sestupně, podle toho, jaké si zvolíte zadání. Pro hudební praxi vašich dětí je důležité, aby uměly vyjmenovat tóny hudební abecedy vzestupně, ale i sestupně. To se jim bude hodit zejména při čtení not.

Postup hry najdete ve videu:

P.S Toto je návod na základní použití hry na naučení názvů tónů. Nebojte se zapojit svoji fantasii a vymyslet, jak hru zapojit do výuky. Děti mohou pracovat i v párech, mohou dávat kartičky na obrázky na přeskáčku – první/poslední, druhý/předposlední atp.

Napište mi, jak se hra líbila a jak se vám osvědčila! 🙂

Tip pro vás: Líbila se tato hra a hraní na klavír vás zajímá? 🙂 Ráda vám budu emailem pravidelně posílat klavírní inspiraci z mého webu.

Chci pravidelnou dávku inspirace!

Komentáře
Eva Lorenc