Prázdniny platí i pro klavíristy!

Co když nebudete o letních prázdninách cvičit na klavír? Co když se vám prostě nechce (nemáte čas, nebudete u klavíru, ale na chatě / u moře…doplňte si sami). Možná vás sžírá svědomí, že všechno zapomenete, a až se před vámi v září opět rozprostře svět černobílých kláves, budete se cítit úplně ztraceni. Anebo ne? 🙂

Pusťte si článek jako audio

Nemáte čas na čtení? Nevadí. Já vám článek přečtu. 🙂

Popovídáme si o tom, jak to je s cvičením i necvičením na klavír v létě, i o tom, jak se dají prázdniny trávit s hudbou i bez cvičení na klavír.

Než se do toho ale pustíme, chci s vámi sdílet jeden příběh z mé praxe učitelky klavíru.

Byl začátek září a měli jsme s dětmi úplně první hodinu klavíru po prázdninách. Žáčci mi překotně a nadšeně vyprávěli, co všechno zažili, kde všude byli, jaké mají zážitky a dojmy z léta.

Většinu první hodiny jsme strávili příjemným vzpomínáním na léto, a trošku jsme zahráli, znovu si osahali klaviaturu a vybrali společně krásnou novou skladbu.

Všechno probíhalo vesele a bezstarostně. Pak přišla na hodinu jedna moje šikovná žačka a všechno probíhalo stejně, dokud….se najednou z ničeho nic nerozbrečela.

Nechápala jsem, co se děje a snažila se žačku uklidnit a dozvědět se, co se stalo. Ještě před chvílí jsme vzpomínaly na krásné zážitky z léta a najednou takové slzavé údolí.

Stalo se to, že ve škole psali opakovací písemku z loňského učiva, a ona se na ni nepřipravovala (což tedy úplně chápu, první týden školy???) a nedopadlo to dobře. Když přišla na klavír, vzpomněla si na to a bylo jí líto, že neumí po prázdninách nic zahrát na klavír, protože na něj skoro necvičila.

To mě úplně dostalo. Skoro jako ta opakovací písemka.

Vysvětlila jsem jí, že jsem moc ráda, že si užila tak krásné léto a pořádně si odpočinula, že na hraní na klavír bude teď mít zase celý další školní rok. Přiznala jsem se, že jsem také skoro celé prázdniny nehrála a odpočívala jsem (to už se žačka začala usmívat), a že je správné, že odpočívala a užívala si léta.

Za chvíli bylo po slzičkách. Vrátily jsme se k rozpravě o létě a vybrali nové skladby, žačka šla z hodiny s úsměvem.

Já jsem se ale neusmívala.

Došlo mi totiž, že devítileté dítě má výčitky svědomí za to, že si perfektně užilo letní prázdniny a mělo strach jít do školy a dokonce do hudebky, protože má pocit, že nic neumí, a dokonce ho ve škole utvrdí nějakou opakovací písemkou v tom, že bylo špatně, že si celé léto neopakovalo učivo.

Celý školní rok, který má s malými přestávkami jako jsou Vánoce nebo jarní prázdniny 10 měsíců, se děti učí, připravují, pracují. Hrají na koncertech, některé i na klavírních soutěžích, na zkouškách. Udělá se za ten rok neskutečné množství práce, ze které jsou na konci června unavené děti i kantoři.

Je potřeba si odpočinout.

A to po všech stránkách – odpočinout od učení, od zkoušek, od ranního vstávání, od plnění úkolů. Je čas dělat to, na co není ve školním roce prostor, je čas si hrát, setkávat se s kamarády, být na čerstvém vzduchu, koupat se, dlouho spát, prostě se celkově zregenerovat a dělat to, co nás baví. A dospělí mají nárok na dovolenou v létě úplně stejně, jako děti.

Takže ano, pokud chcete přes prázdniny cvičit na klavír (upřímně, ono pokud vás to hodně baví, tak vám to stejně nedá a ke klavíru si sednete 😉 ), tak si můžete vybrat třeba takové skladby, které si budete hrát jenom pro potěchu srdce, sami pro sebe a pro radost z hraní. A nebudete tam mít žádné velké cíle jako „musím se to naučit zpaměti / na zkoušky / na soutěž / na další lekci klavíru“.


P.S U mě na blogu najdete oblíbený článek o tom, co se dá na klavír cvičit o prázdninách, takže pokud patříte k těm, co to nemohou bez klavíru vydržet, tak si ho přečtěte tady. 🙂

Pokud se ale ke klavíru během letních prázdnin prakticky nedostanete, tak to není špatně. Není potřeba mít kvůli tomu špatné svědomí.

Navíc, procvičovat hudební znalosti se dá i jinak, než sezením u klavíru a cvičením. Ostatně cvičení na klavír bez klavíru provozují i největší světoví mistři! 🙂

Podíváme se nyní společně na 5 skvělých tipů, jak strávit prázdniny s hudbou, i když budete u klavíru minimálně nebo vůbec. 😉

TIP #1: Myšlenková hudební hra

Při jízdě v autě cestou na dovolenou můžete hrát myšlenkovou hudební hru (vyzkoušeno na mých žácích, chtějí hrát dál a dál). Zeptáte se, která nota leží…..a doplníte: na druhé lince, ve třetí mezeře, na páté lince, visí z první linky atd. Jde o to si v duchu vybavit notovou osnovu, jejích 5 linek a 4 mezery buď v houslovém, nebo v basovém klíči, a hádat, která kde leží nota.

Tato hra je vynikající pomocník v opravdovém utužení představy notové osnovy a umístění not, protože vás motivuje k tomu, aby si představili noty a notovou osnovu v duchu.

TIP #2: Poslech hudby s vizualizací barev

Při lenošení na zahradě můžete poslouchat hudbu – a zkusit si jednou místo popových písniček pustit třeba Mozarta nebo Schumanna. Zkrákta nějakého klasického autora klavírních skladeb. Pokud toto cvičení budete dělat s dětmi, řekněte si navzájem své pocity a dojmy, jak na vás klasická skladba zapůsobila, jakou měla náladu, v jakém byla tempu.

Můžete vzít do ruky pastelky a dojem z poslouchané hudby si namalovat. Jakou má hudba barvu? Má ostré nebo oblé linie? Vyjádření hudby malováním pomáhá podporovat hudební tvořivost, rozvíjet emoce, které v nich hudba zanechává a pomáhá tak nepřímo tvořivému přístupu k hudebním skladbám, které se učí hrát na klavír.

TIP #3: Hudební hádanky

Už jste si někdy vyzkoušeli vyplnit hudební sudoku, hudební osmisměrku nebo vypočítat matematickou hudební rovnici? 🙂 Všechno to a ještě mnohem více zábavy pro celou rodinu najdete v ebooku Hudební hádanky, který si u mě můžete stáhnout zdarma. Některé hudební úkoly si z něj můžete vytisknout a vzít k vodě, jiné obsahují online úkoly, takže je u té vody zvládnete třeba na tabletu nebo chytrém telefonu.

TIP #4: Zaměřte se na čtení not

Možná právě v létě je ten správný čas na to podívat se, jak jste na tom se čtením not. Z vlastní zkušenosti vím, že praxe ve čtení not není nikdy dost a když mi píšou čtenáři na email, tak jedním z nejčastějších problémů, se kterým se mi svěřují, je právě čtení not.

Čtení not pro děti

Ještě nemáte můj ebook Pohádkové čtení not? Nemohu vám doporučit nic lepšího, tenhle ebook je totiž na mém webu totální bestseller. Je vhodný pro děti cca od 3 do 12 let, ale popravdě si ho u mě pořizují i dospělí (Já mám také ráda pohádky a skrze ně se mi mnohem lépe učí a pamatují souvislosti. Vám ne? 🙂 ).

Ebook je koncipovaný k samostatné práci na doma, a jsou v něm drobná cvičení na čtení not, se kterými je třeba sem tam zaběhnout ke klavíru. Zbytek je pohádka, mraky mnemotechnických pomůcek, omalovánky, doplňovačky a úkoly, které děti baví.

Čtení not pro dospělé

Principy čtení not v houslovém a basovém klíči jsou stále stejné. A existuje také spousta pomůcek a technik, jak se dívat na notovou osnovu a noty určovat. Ty nejefektivnější pro začátečníky mám sepsané v ebooku, který si zdarma stáhněte ke čtení na mobilu, tabletu nebo na počítači. Ebook Čtení not pro dospělé je tady.

TIP #5: Praktické hudební pomůcky

Pokud nějaký čas u klavíru v létě strávit chcete, ale nechcete, aby ho bylo moc a zároveň byste se chtěli něco praktického v hudbě přiučit, tak mám pro vás ještě poslední tip. Léto poskytuje skvělý prostor zaměřit se v hudbě na to, na co přes rok nebylo tolik času. Doplnit si praktické hudební pomůcky, které vám usnadní porozumění různým hudebním jevům.

Umíte například úplně snadno zmapěti vyjmenovat správné pořadí křížků a béček? 🙂 Jste si jistí rozdělením oktáv na klaviatuře? Orientujete se dobře v nejpoužívanějších italských hudebních názvech? To všechno jsou praktické věci, které u klavíru potřebujete. Ale v zápalu cvičení skladeb se na ně často nedostane, ale pro každého muzikanta je to opravdu potřeba znát a bezpečně se v tom orientovat.

Přihlaste se do mého Minikurzu pro klavír.

Kurz je zdarma a vybrala jsem v něm ta nejdůležitější témata z hudební nauky, která prostě musí znát každý muzikant. Ke všem vás naučím praktické pomůcky, taháky a vysvětlím vám to tak, že to prostě ihned pochopíte a navíc si to konečně opravdu zapamatujete. Kurz obsahuje 10 výukových videí, 8 z nich zvládnete zkouknout i bez klavíru, ve dvou z nich se budeme učit zahrát na klavír oblíbené filmové melodie.

Ještě nejste na mém emailovém listu? Tak šup tam!
Nechte si ode mě posílat inspiraci pro vaše hraní na klavír!

Chci od Evy dostávat emaily!

Možností, jak procvičovat hudbu bez klavíru je samozřejmě mnohem víc.

Záleží jen na vaší kreativitě. 🙂

Komentáře
Eva Lorenc