Jak poznat tóninu podle křížků

Chtěli byste vědět, v jaké tónině je skladba nebo písnička, kterou hrajete, aniž byste se museli učit nazpaměť pořadí durových a mollových tónin?

Dnes bych vás chtěla naučit pomůcku, jak co nejrychleji poznáte durovou nebo mollovou tóninu pouze podle počtu křížků, které jsou ve skladbě napsané.

Potřebujete vědět pouze DVĚ VĚCI. Vše se spolu naučíme ve videu.

Zaprvé, potřebujete vědět, jak za sebou následují křížky.

Křížky jsou předznamenání, které vypadá jako takové malé žebříčky, a jejich pořadí je v hudbě pevně dané. Následují za sebou v tomto pořadí: fis, cis, gis, dis, ais, eis his, a tak jsou také napsané v notách.

Na obrázku jich máme všech sedm, samozřejmě ve skladbách můžete najít jiný počet křížků, podle toho, v jaké tónině hrajete, záleží vždy na konkrétní tónině. Křížky čteme vždy zleva doprava.

Pořadí křížků je dobré zapamatovat si zpaměti. Abyste se však nemuseli křížky zbytečně dlouho „šprtat“, tak v textu u videa najdete papírek, který si můžete vytisknout.

MATERIÁL K VIDEU KE STAŽENÍ NAJDETE ZDE>>

Doporučuji si ho vytisknout několikrát, ideálně kdybyste si ho dali doma třeba na ledničku, nebo do tašky, kterou nosíte každý den do práce, nebo třeba jako záložku do knížky, kterou právě čtete, a měli tak pořadí křížků několikrát denně na očích. Tím se pasivním způsobem křížky naučíte. Je opravdu důležité naučit se přesně pořadí křížků.

Zadruhé, potřebujete vědět, co je to půltón a celý tón.

Na klavíru je to velice dobře vidět a je to jednoduché. Půltón je nejmenší možná vzdálenost mezi dvěma tóny. Na klavíru můžeme najít tzv. přirozené půltóny, které najdete tam, kde mezi dvěma bílými klávesami už není žádná černá klávesa, jsou to tedy klávesy h-c, a e-f. Dále můžete najít půltóny mezi černou a bílou klávesou, třeba c-cis, nebo cis-d.

Celý tón se pak skládá ze dvou půltónů. Pokud začneme na c, půjdeme půltónem na cis a pak ještě jedním půltónem na d, získáme tón d. Mezi tóny c-d se tedy nachází celý tón.

Pokud zkombinujeme tyto dvě znalosti, tedy umíme pořadí křížků a víme, jak na klavíru najít půltón a celý tón, máme vyhráno a můžeme jednoduše zjistit durovou nebo mollovou tóninu podle počtu křížků.

Nejprve budeme hledat durové tóniny.

Představme si, že skladba, kterou hrajete, je v durové tónině, a má 3 křížky. Budou to křížky fis, cis, gis. Nás zajímá ten poslední křížek, vždy nás bude zajímat ten poslední z křížků.

Nyní najdeme gis na klavíru, zahrajeme si ho. Abychom našli durovou tóninu, která má 3 křížky, půjdeme z gis o půltón směrem doprava. Získáme tón A. A dur má tři křížky.

Dáme si jiný příklad, zkusíme najít tóninu s 5 křížky. Zajímá nás opět ten poslední křížek. Pátý křížek je ais. Najdeme si ho opět na klavíru a z něj půjdeme o půltón doprava. Získáme tón h. Tónina H dur má 5 křížků.

Takto toto pravidlo funguje ve všech durových tóninách.


Shrnutí: Pokud hledáme durovou tóninu, stačí najít poslední z křížků, které tónina má, zahrát ho na klavíru a pak zahrát klávesu, která se nachází o půltón směrem doprava. Tak získáme název tóniny.

Nyní se podíváme na mollové tóniny.

U mollových tónin budeme opět hledat poslední z křížků, které tónina má, ale nyní budeme hledat tóninu tak, že půjdeme z posledního křížku o celý tón směrem doleva.

Dáme si příklad: Hledáme mollovou tóninu, která má dva křížky. To budou křížky fis, cis. Nás tedy zajímá to cis. Najdeme si cis na klavíru a pak zahrajeme klávesu vzdálenou o celý tón směrem doleva. Celý tón můžeme klidně rozdělit na dva půltóny, takže nejprve sestoupíme z cis na c, a pak z c na h. Získáme tón h. Tónina h moll má dva křížky.

Dáme si ještě jiný příklad. Budeme hledat mollovou tóninu, která má 4 křížky. Čtvrtý křížek je dis. Sestoupíme opět z dis o celý tón směrem doleva. Získáme tón cis. Tónina cis moll má 4 křížky.


Shrnutí: Pokud hledáme mollovou tóninu, stačí najít poslední z křížků, které tónina má, zahrát ho na klavíru a pak zahrát klávesu, která se nachází o celý tón směrem doleva. Tak získáme název tóniny.

Tip pro vás: Líbil se vám tento článek a hraní na klavír vás zajímá? 🙂 Ráda vám budu emailem pravidelně posílat klavírní inspiraci z mého webu.

Chci od Evy dostávat emaily!

Doufám, že jsem vám tímto tipem pomohla, jak co nejrychleji rozpoznat, jak najdeme tóninu podle počtu křížků a přeji mnoho zdaru při hraní na klavír! 🙂

Komentáře
Eva Lorenc