Jak ze cvičení na klavír udělat zvyk

V dnešním článku s videem bych vás chtěla inspirovat k tomu, abyste si ze cvičení na klavír dokázali udělat zvyk, který vám bude přinášet do každého dne trochu sluníčka.

K vytvoření tohoto videa mě inspirovala knížka Mnich, který prodal své ferarri od Robina S. Sharma, a skvělý článek v časopise Forbes, které vyprávěly o tom, jak z nových činností v našem životě udělat každodenní zvyky, na které se nemusíme soustředit ani do nich vkládat velké množství energie.


Zvyky, které pro nás jsou přirozené,
a přinášejí pozitivní změny do našeho života.

Když se učíme hrát na klavír, je v celém procesu učení nesmírně důležitá pravidelnost. Právě díky pravidelnému opakování a cvičení mohou svaly na našich prstech sílit, naše technika hry se může zlepšovat, ukládáme si postupně do podvědomí správné návyky, a hraní na klavír je pro nás každým dnem jednodušší, každý den se nám hraje o něco lépe.

Pokud se začínáte učit na klavír, je potřeba udělat si z nové činnosti zvyk. Aby se z každé nové činnosti stal zvyk, je nutné tuto činnost provádět po dobu jednadvaceti po sobě jdoucích dnů.

Pravidlo 21 dnů

To je čas, v němž se vytvoří nová nervová spojení. Takže zůstat se svým novým cílem po dobu 21 dní a každý den opakovat novou aktivitu, ji postupně zapojí do vašich každodenních rituálů.

Je jedno, zda se jedná o meditaci, dřívější ranní vstávání, rozhodnutí začít jíst víc zeleniny, nebo o to, že budete každý den chtít hodinu věnovat cvičení na klavír. Po 21 dnech budete vykonávat nový zvyk se stejnou lehkostí, jakou cítíte třeba při každodenním čištění zubů.

Proces, kdy se z něčeho nového, co do svého života začneme zapojovat, stane běžný každodenní zvyk, má obvykle tři fáze.

Fáze inspirace

První fáze je fáze inspirace. Fáze inspirace je většinou výsledkem něčeho, co nás silně inspirovalo. Slyšeli jsme někoho hrát naši oblíbenou klavírní skladbu, nebo jsme se zúčastnili skvělého kurzu, našli jsme skvělého učitele a cítíme v sobě ohromný elán a chuť se pustit do hraní na klavír.

Tato inspirace je tak silná, že vnáší pozitivní změny do našeho života. Začneme dělat věci jinak, než jsme je dělali dříve. Každý den si vyšetříme hodinu času na to cvičit na klavír a pustíme do toho radost a energii. Tato fáze však většinou trvá jen chvíli, a potom se dostaví realita, a nastane druhá fáze.

Fáze bojování

Druhá fáze se označuje jako fáze bojování. Inspirace vyhasne a dostaví se realita. Najednou začneme bojovat s tím, abychom vydrželi u našeho nového zvyku, začínáme prokrastinovat a cítíme, že se nám chce méně a méně.

Abychom se dostali do třetí fáze, kdy se z nové činnosti již stane zvyk, musíme si druhou fázi vybojovat. K tomu nám mohou pomoci následující techniky:

Technika #1

Zaprvé, musíme si vědomě uvědomit, že právě nastala druhá fáze bojování, a říct si, že ji chceme překonat. Pokaždé, když nás přepadne před cvičením prokrastinace a začneme cvičení odkládat až „na potom“, až si vyřešíme emaily, dáme si kávu, vyluxujeme a pak teprve možná na chvíli půjdeme cvičit, musíme bojovat.

Pokud dnes vyhrajeme sami nad sebou, zítra to bude o něco jednodušší, vítězství nás nebude stát tolik úsilí. A další den to bude zase o něco lehčí.


Každé malé vítězství, které vyhrajeme sami nad sebou, znamená, že každé další už bude jednodušší. Platí to i naopak. Každá prohraná bitva bude znamenat, že každý další den pro nás bude zase o něco snadnější znovu prohrát.

Technika #2

Zadruhé si musíme položit dvě otázky. Jak se budu cítit, až si dnes zahraju na klavír? Jak se budu cítit, když si dnes nezahraju? Tyto otázky vzbuzují emoce. Když si položíte první otázku, budete se cítit skvěle. Budete vědět, že jste si dnes zase našli čas na to dotýkat se prsty kláves klavíru, zapomenout na všechny všední starosti a být jen s hudbou. Cítíte obrovský pozitivní přínos, který pro vás má dodržení vašeho nového zvyku, a cítíte také tu vlnu negativity, která vás zaplaví, když si představíte, že svůj zvyk dnes nedodržíte.

Technika #3

Pokud selžou obě tyto techniky, zkuste ještě třetí. Představte si, jaký bude váš život třeba za půl roku, za rok, pokud nezačnete dělat změny. Buďte k sobě naprosto upřímní a vžijte se do pocitu, který budete cítit, když si nesplníte svůj sen a nezahrajete si tu skladbu, která se vám tak líbí. Hraní na klavír bude pořád jenom sen, a nepromění se v realitu.

Fáze zvyku

Pokud se vám podaří vybojovat druhou fázi, přichází fáze třetí, kdy se z nové činností stává zvyk. Vaše nová činnost je pro vás jako vaše druhé já. Nemusíte vynakládat žádné velké úsilí, ani se nijak přesvědčovat, abyste si sedli ke klavíru a pocvičili si. Je to pro vás stejně tak přirozené, jako když si večer před spaním umyjete zuby.

Tip pro vás: Líbilo se vám toto video a hraní na klavír vás zajímá? 🙂 Ráda vám budu emailem pravidelně posílat klavírní inspiraci z mého webu.

Chci od Evy dostávat emaily!

Chtěla jsem vás dnes inspirovat k tomu, abyste vyzkoušeli sami na sobě techniku jednadvaceti dní. Věřím, že vám pomůže přinést do vašeho života pozitivní změny i výsledky ve vašem hraní na klavír.

Přeji vám, ať vám hraní na klavír přináší do života radost!

Komentáře
Eva Lorenc