Klavírní soutěže pro děti

Proč je dobré připravovat děti na klavírní soutěže a co vše je pro to potřeba udělat?

Letošní rok v klavírním světě se doslova nese v duchu klavírních soutěží pro děti. Tak jako každé tři roky, i letos ministerstvo školství pořádá na všech ZUŠ v Čechách soutěžní přehlídky žáků.

Děti soutěží nejprve na úrovni své školy v tzv. školním kole, a z něho mají možnost postoupit do kola okresního, kde soutěží s dětmi z celého okresu, pak následuje kolo krajské, a ti nejúspěšnější mají možnost pak soutěžit na celostátní úrovni.

Kromě této velké soutěže, která má čtyři kola, však mají děti možnost se každoročně zúčastnit řady dalších soutěží různé náročnosti. Mezi krásné soutěže pro děti patří například:

  • Karlovarská růžička
  • Beethovenovy Teplice
  • brněnský Amadeus
  • Broumovská klávesa v nádherných nově zrekonstruovaných prostorách Broumovského kláštera
  • pražská Prague Junior Note a mnoho a mnoho dalších soutěží.

Jako pedagožka klavíru se s některými svými žáčky také již několik let soutěží účastním, a letos jsem dokonce měla tu čest sedět poprvé v životě na klavírní soutěži v Pardubicích v porotě a hodnotit výkony dětí.

Protože mám všechno ještě v čerstvé paměti, chci se s vámi podělit o moje zkušenosti a popovídat o tom, proč je dobré připravovat děti na klavírní soutěže a co vše je pro to potřeba udělat.
v porotě s Markétkou Horskou naše odborná porota

v porotě na klavírní soutěži v Pardubicích

Klavírní soutěže jsou náročné

Klavírní soutěže by se daly přirovnat třeba ke sportovnímu mistrovství světa, nebo dokonce k olympiádě. V klavírním světě jsou brány velmi vážně a jejich úroveň je opravdu vysoká.

Na celém světě jich existují stovky, a výhra v jedné z těch největších světových soutěží jako je třeba Chopinova soutěž ve Varšavě nebo soutěž Královny Elizabeth v Bruselu, kterou nedávno vyhrál vynikající český klavírista Lukáš Vondráček, znamená pro pianistu otevření dveří světových pódií a zajištěnou kariéru sólového hráče.

To je samozřejmě snem mnoha pianistů po celém světě. Soutěžit se však začíná již na té nejmladší úrovni u dětí.

Proč soutěž s dětmi ANO

Klavírní soutěže jsou vynikajícím způsobem, jak podpořit a urychlit vývoj šikovných pracovitých dětí. Neříkám schválně pouze talentovaných dětí, protože i když je talent nezbytný pro hraní na klavír, tak bez velké spousty dlouhodobé píle by stejně nebyl nic platný. Talent tvoří pouze necelých 10%, zbytek je opravdu jen píle.


Talent je jen malý kousek skládanky. Zbytek je píle.“
Proto je vhodné na klavírní soutěže připravovat ty děti, které o to stojí a jsou ochotné se opravdu poctivě dlouho dopředu připravovat. Příprava trvá i více než půl roku, a je potřeba, aby do ní vložily spoustu času a energie všechny zúčastněné strany – děti, rodiče i učitelé.

Bez dlouhodobé přípravy to nejde

Neumím si představit, že bych připravovala žáčka na soutěž a měli bychom hodinu jen jednou týdně. Vždy se scházíme ve volném čase a máme hodiny navíc, abychom měli na přípravu skladeb dostatek času, a aby byla intenzívnější. Na děti, které soutěží, mám velmi vysoké nároky. Náročné skladby pilujeme dlouho do nejmenších detailů.

Zároveň je potřeba daleko častěji hrát na koncertech, aby si žáčci obehráli svůj soutěžní repertoár, protože s každým dalším vystoupením skladby rostou a zrají, vždy se ukáže, kde třeba ještě není něco docvičené, kde je ještě potřeba něco vylepšit. Děti si také lépe zvykají na trému na pódiu, a čím pravidelněji vystupují, tím lépe trému zvládají.

Co dětem soutěž přinese

Účast na klavírní soutěži je podle mého názoru velkým motivátorem pro děti, které jsou odvážné, rády ukazují, co umí, dokážou ustát trému na pódiu, a mají chuť a energii zvládnout dlouhodobou a náročnou přípravu.

Proto nejsou klavírní soutěže určitě vhodné pro všechny děti, což ale neznamená, že to je špatně. Já jsem jako dítě byla jen na několika málo klavírních soutěžích, a pravidelně soutěžit jsem začala až při studiu na konzervatoři, a rozhodně nemám pocit, že by mi to v životě a budoucím vývoji nějak uškodilo, nebo že bych o něco přišla. 🙂 Obecně platí, že je mnohem více dětí, které na klavírní soutěže nejezdí, než těch, které na ně jezdí.

Díky soutěži děti dokáží nacvičit mnohem těžší repertoár, a dokáží ho vypracovat do detailu na tu nejvyšší úroveň. Soutěž proto dokáže každého žáčka posunout dopředu v hraní neuvěřitelným způsobem. Ale nejenom v hraní.

Benefity do života

Díky dlouhodobé pravidelné přípravě se děti učí jít za svým cílem a nevzdat to na půli cesty. Učí se dotahovat věci do konce. Díky častějšímu vystupování na veřejnosti se učí umět vystupovat a zvládat trému. Tím, že si potřebují rozložit cvičení do každého dne mezi další povinnosti a kroužky, se postupně učí efektivnímu time-managementu.

To vše děti zhodnotí v budoucnosti v běžném životě. Příjmačky na školu, pracovní pohovory, přednáška před plným sálem lidí, schopnost jít dlouhodobě za svým cílem, to vše jsou silné osobnostní kvality, které se dají díky hraní na klavír získat.

Zdravé soutěžení!

Každý získaný diplom na klavírní soutěži je velký úspěch, který udělá velkou radost jak dětem, tak rodičům i učitelům.

Je však potřeba brát věci sportovně a nedostat se do fáze: pokud nevyhrajeme první cenu, tak jsi selhal/a, zklamal/a, hraješ špatně, nepovedlo se ti to, příště to musí být lepší. Ne a třikrát ne!

Na velkých klavírních soutěžích pro dospělé jde opravdu o hodně. Tam je to buď vyhrát a zajistit si tak pozornost médií i koncertních pořadatelů, a mít sólovou klavírní kariéru, nebo nevyhrát a nemít nic. Na dětských klavírních soutěžích ale opravdu o tolik nejde!

Hlavním cílem dětských klavírních soutěží je podpořit zájem a motivaci dětí o klavírní hudbu. Najdete to napsané v každé brožurce na každé soutěži.

bára soutěže
s mou moc šikovnou žačkou Bárou na klavírních soutěžích

Soutěže pro děti jsou vynikající způsob, jak podpořit malé talentované a pilné pianisty k co nejlepší práci. Na soutěž je potřeba se zodpovědně a dlouhodobě připravovat, udělat pro to prostě maximum, ale hodnocení výkonu pak nechat na odborné porotě a přijmout výsledek s pokorou.
Dítě, rodiče ani učitel se nesmí v žádném případě hroutit z toho, že nevyhráli cenu, nebo nedostali takovou, jakou očekávali.

Život tím nekončí, ale motivace dítěte pokračovat v hraní na klavír a dál se snažit, by tím skončit mohla. Znám případy dětí, které odmalička jezdili na jednu klavírní soutěž za druhou, všude první ceny, a ve 12 letech se klavíru ani nedotknou. To bych opravdu u svých žáčků nechtěla.

Kdo totiž s jistotou ví, že dnes pěti, šesti či osmileté dítě, které je na soutěžích úspěšné, bude jednou profesionálně studovat hru na klavír? Je možné, že bude, ale je stejně tak dobře možné, že ne. Proto mým největším cílem a snahou je to, aby moji žáci, kteří na soutěže jezdí, měli na prvním místě lásku k hraní na klavír.


Láska k hraní na klavír je na prvním místě.
Nic mi neudělalo větší radost, než když se moji malí pianisté po soutěžích těšili na nové skladby tak, že ani nemohli dospat. Jedna moje žačka dokonce hned po příjezdu ze soutěže doma zasedla ke klavíru a hrála, i když vůbec nemusela.

Klavírní soutěže ano, ale se zdravým přístupem!

Všechny děti, které na klavírní soutěže jezdí, mají můj nesmírný obdiv. Obdivuji, že ve svém volném čase jsou ochotné strávit tolik času a věnovat takové úsilí právě cvičení na klavír. Že dobrovolně vyjdou s kůží na trh a nechají ohodnotit své hraní porotu.

Obdivuji, jak výborně malé děti v Čechách umí hrát a vím, že za vším je obrovská podpora jejich rodiny a nesmírný kus práce dětí i jejich učitelů.

P.S. Obrázky, které zdobí tento článek, jsem vytvořila primárně pro moji Facebookovou stránku Procházka světem klavíru. Zatímco články na blog připravuji každý měsíc, na Facebooku sdílím inspirativní myšlenky z klavírního světa, nahrávky z koncertů, mnoho klavírní hudby a tipů pro vás. Pokud máte Facebook, staňte se také fanoušky této stránky a choďte si pro dávku klavírní inspirace každý den! 🙂

Tip pro vás: Líbil se vám tento článek a hraní na klavír vás zajímá? 🙂 Ráda vám budu emailem pravidelně posílat klavírní inspiraci z mého webu.

Chci od Evy dostávat emaily!

Mějte se krásně!

Komentáře
Eva Lorenc