Klavírní příběh Šarloty, ženy, která šla za svými sny a nevzdala to u žádné překážky

Z dětského domova přes armádu až ke splnění dávného dětského snu.

Přesně před rokem, na podzim 2020, vstoupila ke mně do online kurzu hry na klavír pro dospělé začátečníky Šarlota Freibergová.

Připadá mi to až neuvěřitelné, že je to teprve jeden rok!

Šarlota totiž začínala hrát na klavír jako úplný začátečník ve 47 letech.

Kromě toho, že o hraní na klavír snila už od dětství, neměla žádné zkušenosti, jenom hromadu nadšení, ale taky trochu nedůvěru v to, jestli bude online výuka v mém kurzu fungovat.

Za ten pouhý jeden rok Šarlota doslova proletěla nejen kurzem pro začátečníky, ale i všemi mými dalšími kurzy a od úplné nuly se vypracovala tak, že nyní cvičí skladbu Pro Elišku od Beethovena, v originále, což už rozhodně není skladba pro začátečníky!

Jak to Šarlota dokázala? Možná si říkáte:

  • Má nadpřirozený talent?
  • Spoustu času na cvičení?
  • Měla v životě mimořádně skvělé podmínky pro to, aby se mohla rozvíjet v tom, co si zvolí?

Ne, ne a ne.

Její životní příběh a cesta ke klavíru ale rozhodně nebyla lemovaná růžovými stromy. 

Tenhle příběh mě prostě úplně dostal a prožila jsem u něj hromadu emocí najednou – smích, pláč, dojetí, vděčnost, radost..

Představuji vám Šarlotu Freibergovou, mámu dvou dospělých synů, milovnici psů, armádní záložnici a elektromechaničku, a také ženu s velikými sny, které si nebojí plnit a jde do nich naplno!

Má cesta ke klavíru

Jmenuji se Šarlota.

Vyrůstala jsem v dětském domově, kde si mě oblíbila jedna vychovatelka a brávala si mě, jak to šlo. Bylo mi nějakých 5 let, když jsem se seznámila s malým kazeťákem, a ten mi hrával Michala Davida dokola J . Fascinoval mě už tenkrát jen jeden nástroj. Samo, že klavír.

V 9 letech, pak už u mámy, jsem putovala k tetičkám a jedna z nich měla rozladěný klavír. Byla jsem velká na úroveň klaviatury klavíru. Fascinoval mě a tajně jsem chodila do patra, než zmizel. Ve 12 letech jsem začala chodit do třídy a tam se skamarádila s Michaelou, která chodila do Lidušky. Zahrála mi „Never ending story“. Stála jsem jak zkoprnělá s otevřenou pusou a hltala každý tón, který její klavír vydával. Stalo se to mým snem, toužila jsem po hraní na klavír.

Když se nudím, něco si na sebe vymyslím!

Čas plynul, stala jsem se maminkou dvou synků. Dovolila jsem si koupit od kamaráda klávesy. První krok k mému snu, aniž bych věděla, že bude mít pokračování. Hrála jsem si laicky, jen jak co slyším. Klávesy za 3500,- mě uspokojily jen na chvilku.

Kluci odrostli a já se začala nudit. To mi bylo 39 let. Mrzelo mě, že nemám maturitu, tak jsem si ji udělala. Toužila jsem po řidičáku, tak jsem si jej udělala.

42 let a jsem se opět nudila, tak jsem si udělala další maturitu elektrotechnickou. Už nechci říkat, že jsem se nudila, ale bylo to tak!! 🙂

Toužila jsem pomáhat lidem, dělat pořádek atd….Policie? Psychotesty, fyzické – OK, ale když mě viděli při pohovoru, tak NE ( 159cm měřím a 51kg).

Armáda? Nyní jsem v armádě jako záložák a civilní práce elektromechanik 🙂

Bylo mi 47, když jsem konečně začala s klavírem.

Na klávesy už dávno nebyl čas. S přítelem Michalem jsme se přestěhovali do baráčku. Mám tu skvělé sousedy a s jednou se kamarádím asi nejvíc. Lucie! 

Když jsme se seznámily, zjistily jsme, že máme jeden společný sen, a to umět hrát na klavír. Ona si už  na rozdíl ode mne sen plnila. Začala mi vyprávět o online kurzu pro dospělé začátečníky na klavír u Evy Suchánkové, a že tím prošla. Cítila jsem z ní to nadšení. 

Byl tu jen malý problém. Neměla jsem klavír. 

Peníze sice byly, ale ani ve snu by mě nenapadlo, že by je přítel použil pro mě a ne do baráčku. Když nás poslouchal ( asi jsem měla divný výraz), uvědomil si, že je to můj sen od malička. 

Jen nás tiše poslouchal a pak mi řekl: „Ten klavír ti koupím, než se začneš zas nudit“ 😂  (protože jsem už uvažovala o vysoké škole 😀 ). Spadla mi čelist a byla jsem v šoku. Rychle jsem se z šoku dostala a za 10 min byl klavír objednaný 😀 Možná za 15 min. 🙂

Bylo to k mým 47. narozeninám.

Ve chvíli, když jsem koukala po online kurzu Evy Suchánkové-Lorenc, jsem si všimla, že už před rokem jsem si na Youtubu uložila její videa. Lucii jsem hrát předtím neslyšela, takže jsem netušila, do čeho jdu, a byla jsem opravdu skeptická, že bych se z online výuky něco naučila. 

V listopadu 2020 se to rozjelo. Kurz pro dospělé začátečníky. Neměla jsem žádné předchozí zkušenosti.

Po první zpětné video-vazbě z kurzu mě to úplně rozsekalo.

Své nahrávce jsem totiž nevěnovala žádnou péči, jen jsem to nahrála, jak bylo požadováno, a když jsem se dívala na odpověď, bylo mi trapně a úplně jsem se za monitorem styděla.

Bylo to na tak profesionální úrovni a zároveň lidskosti, že jsem to začala brát tak vážně, jak to jen šlo!! 

Pokaždé jsem se už těšila na zpětná videa a zlepšovala se. Za pár týdnů jsem pronikla do tajů hudby a klavíru, získala základy hry na klavír.

Zakoupila jsem si od Evy online masterclassy a vše, co se dalo. V lednu jsem prošla dalším jejím kurzem pro pokročilé. Celou mě to pohltilo.

Dokonce se přiznám, že jsem si koupila i jeden nejmenovaný kurz, a kdybych neměla základy získané od Evy, nevěděla bych ani, co tam po mě v tom kurzu chtějí. Kurz u Evy je na profesionální úrovni a jsou to pro mě nejlépe investované a 100% zužitkované peníze!!!

Skvělé na online kurzu je to, že to máte na celý život. Jdete si k tomu, kdy chcete, přehráváte, kolikrát chcete a zpětná vazba vám zároveň zůstane jako památka vašich pokroků.

Jinak ta Michaela je stále mojí kamarádkou, je učitelkou a začala mě doučovat na klavír.

Na závěr bych chtěla říct, že to vyplnilo můj chybějící článek v mém životě a už se OPRAVDU nenudím!!!

Moc, moc děkuji všem z kurzu a hlavně přímo Evičce a její asistentce Julince, které mě provázely celým kurzem!

A jak Šarlota hraje? Uslyšíte ji na našich online koncertech - tohle je její výkon hned po kurzu pro začátečníky 🙂

(video se začne automaticky přehrávat tam, kde hraje Šárka, v minutách 17:29-20:30)

A tady je Šarlota o pár měsíců později na online koncertě absolventů kurzu pro mírně pokročilé, kde hraje z Čajkovského Alba pro mládež.

(video se začne automaticky přehrávat v čase 01:04:09)

Aktuálně Šarlota cvičí skladbu Pro Elišku od Beethovena v mém masterclassu a jede dál. 🙂

Na hraní na klavír opravdu není nikdy příliš pozdě. 

Jestli po tom také toužíte, ráda se s Vámi potkám v dalším běhu online kurzu hry na klavír pro dospělé začátečníky! 🙂

Další běh kurzu začíná už 2. 10. 2021! Už nemusíte Váš sen o hraní na klavír déle odkládat.

Komentáře
Eva Lorenc