7 nejromantičtějších klavírních skladeb

Dopřejte si dnes oddech a pořádnou dávku klavírní romantiky při poslechu sedmi nejromantičtějších (alespoň podle mě 😉 ) klavírních skladeb.

Klavír je nástroj s tím nejromantičtějším zvukem a barvou! Dokáže vytvořit kouzelné harmonie, které doprovází toulavé melodické linky, podbarvit je pedálem. 

Kdy jindy, než na svatého Valentýna je ta nejlepší příležitost se zaposlouchat do pořádné nálože klavírní romantiky? Možná ještě na svatbě – a proto na konci článku najdete jako bonus k poslechu náš klavírní svatební playlist.

Vybrala jsem pro vás sedm mých NEJ romantických klavírních melodií, které mě pokaždé vezmu za srdce.

I tak to byl těžký výběr, protože kdyby to neomezila na sedm, byl by můj seznam dlouhý asi kilometr. 🙂

1. Yiruma: River Flows in You

Romanticky laděná filmová i knižní série Stmívání s láskou přímo upíří byla sice prima, ale skladba River Flows in You, která vznikla u příležitosti tohoto snímku, je opravdu neodolatelně romantická.

Jestli se tuhle úžasnou romantiku také chcete naučit zahrát, tak projděte článek až do konce! 🙂

2. Fryderyk Chopin: Etuda E dur op. 10, č. 3, přezdívaná Tristesse

Tahle Chopinova etuda…Pokaždé, když ji slyším, tak se mi doslova derou slzy do očí, je to pro mě velmi silná skladba. Chopin je prostě moje láska.

3. A. L. Weber: All I ask of you

Fantastická hudba z muzikálu Fantom opery, kterou pro klavír upravil F. Caligaris, kterou vám zahraji osobně (na tak trochu rozladěný klavír, ale i to má své kouzlo). Tuto úpravu jsem cvičila svému kamarádovi na svatbu, hrála jsem ji při obřadu.

4. Claude Debussy: Claire de la Lune

Nesmí zde chybět ani Svit luny z Bergamské svity Clauda Debussyho. Tuto skladbu doporučuji poslouchat se zavřenýma očima, a nechat se unášet magickými harmoniemi tohoto impressionistického skladatele.

5. Ludwig van Beethoven: Adagio cantabile

Druhá věta z Beethovenovy klavírní sonáty op. 13 „Patetické“ je vskutku romantickým pohlazením.

6. Yann Tiersen: Comptine d’un autre été - L’après midi

Co by to bylo za Valentýna bez legendární Comptine, hudby z romantického francouzského snímku Amélie z Montmartru. 

Jestli se tuhle úžasnou romantickou skladbu také chcete naučit zahrát, tak projděte článek až do konce – už jste skoro tam! 🙂

7. Michael Nyman: The Heart Asks Pleasure First

A nesmí chybět ani vášnivá skladba z filmu Piano (který je ale velmi smutný, takže se raději dnes podívejte na tu Amélii) v podání mé úžasné dlouholeté klavírní parťačky Zdeničky Sajdlové (www.zdenka-piano.com).

Náš svatební playlist

Jako podkresovou hudbu během našeho velkého dne jsme měli líbivý playlist, plný krásné klavírní hudby. Playlist si můžete pustit na Spotify. Playlist má několik hodin, první asi 2 hodiny jsou ta nejkrásnější klavírní hudba a pak jsme tam postupně přidali i naše oblíbené romantické popové písničky.

Kdyby vás zajímalo, jak probíhal náš svatební den, tak můžete při poslechu zabrouzdat na tento článek a kouknout i na fotky z našeho dne D, kdy jsme si s mým mužem Štěpánem řekli své ANO.

Nemusíte skončit u poslechu - zahrajte si něco romantického na klavír sami!

A jestli hledáte ideální dárek na Valentýna pro vaši drahou polovičku, můžete jí buď darovat nebo sami zahrát River Flows in You nebo Comptinenaučím vás, jak!

Vypracovala jsem pro vás návod, jak se krok za krokem naučit ty nejkrásnější filmové klavírní melodie a nesmírně se těším, až si je zahrajete také!

Přeji krásného Valentýna!

Eva

Komentáře
Eva Lorenc