Workshop pro učitele hry na klavír

Vážení učitelé klavíru,

zvu vás na workshop pro klavírní pedagogy na téma Hudební a technický rozvoj dětí v počátcích klavírního vyučování.

Rozvíjení hudebnosti žáka by mělo být prvořadým úkolem každého klavírního pedagoga. Technika hry na klavír slouží jako prostředek pro vyjadřování hudebního obsahu skladeb. Rozvoj žákovy hudebnosti a jeho technických dovedností by měl rovnoměrný, jít ruku v ruce.

K tomu je důležité zvolit optimální postup budování klavírní techniky, která vychází z hudební představy.

Na workshopu se zaměříme na vhodné metodické postupy v elementárním klavírním vyučování dětí od počátků výuky, budování techniky, rozvoj hudebnosti a vhodné notové materiály a klavírní školy pro elementární výuku dětí. Zaměříme se zejména na věkovou skupinu dětí 5-7 let, což je věk vhodný pro začátky hry na klavír.

Průběh workshopu

Workshop se konal v sobotu 9. 4. 2022 od 9:30 do 13:00 online živě přes ZOOM a zúčastnilo se ho živě 45 klavírních pedagožek a pedagogů. Nyní je možné celý workshop pořídit ze záznamu.

1. část workshopu – přednáška Evy Lorenc na téma Hudební a technický rozvoj dětí v počátcích klavírního vyučování (105 min)

2. část workshopu – metodické okénko (90 min)

V rámci metodického okénka byl prostor pro dotazy týkající se tématu elementární výuky dětí. Debatu budu moderovat přes ZOOM meeting a každý zúčastněný pedagog bude mít možnost vznést svůj dotaz buď osobně přímo na ZOOMu, nebo písemně v chatu. Ráda s vámi zůstanu v rámci metodického okénka tak dlouho, dokud budete mít otázky k probíranému tématu.

Jaké jsou ohlasy pedagogů na workshop?

„Workshop se mě i mé kolegyni velice líbil, shodly jsme se na tom, že některé věci učíme tak jak jste popisovala, u některých jsme získaly nový pohled, nové návody, takže velmi děkujeme a těšíme se na další workshop. Jinak já mám některé Vaše noty, a mám i Čtení not pro děti, a je to úplně super, podle pohádky si to krásně pamatují. Ještě jednou děkuji a přeji krásný den.“
Pavla Glacová, ZUŠ Pacov

„Ještě jednou děkuji za možnost zúčastnit se sobotního workshopu. Bylo to milé a především inspirativní setkání. První část byla perfektně připravená. Osobně mi udělalo radost, že se velkou část věcí, které byly zmíněné, snažím dělat v podobném duchu a další informace mi jen pomohou k ještě lepšímu vedení výuky. Přínosné byla i diskuze v druhé části workshopu.“
Martina Kostková

„Dobrý deň, workshop sa mi veľmi páčil. Niektoré veci robím podobne, čo ma potešilo, ale zobrala som si aj mnoho nového. Niekedy sú to len také maličkosti, ale pomôžu. Veľmi sa mi páčil nápad začať s tónom d. Ja postupujem najprv tóny c – e, f – h atd., ale začať tónom d sa mi páči hlavne preto, aby si naozaj neodpočítavali hudobnú abecedu. Veľmi pekne ďakujem za plnohodnotne strávené sobotné dopoludnie, určite privítam podobný workshop aj na budúce. Prajem veľa sily a elánu vo vašej práci, ktorú robíte perfektne.“
Janka Páleníková

„Milá Evi, děkuji Vám za zajímavý, praktický, živý a pečlivě i profesionálně připravený workshop. Celá akce pro mne byla velmi inspirující a obohacující, těším se na čerpání z ní při své práci.“
Lenka Kuběnová

Co ještě v rámci workshopu získáte:

  • odkaz na živé vysílání přes ZOOM, kde proběhne workshop a metodické okénko
  • moji prezentaci s vypracovanými poznámkami v PDF
  • přednášku i metodické okénku budu nahrávat, po skončení workshopu získáte přístup k záznamu do 31. 12. 2022
  • aktivní účastníci budou mít možnost získat certifikát o absolvování workshopu jako potvrzení dalšího vzdělávání pedagogů. Certifikát není možné získat při absolvování workshopu ze záznamu.

Tento workshop je pro vás vhodný, pokud:

  • jste začínající klavírní pedagog/žka a hledáte inspiraci pro vlastní pedagogickou praxi
  • máte již řadu let praxe, ale rád/a hledáte novou inspiraci do vaší pedagogické práce
  • učíte nebo se chystáte učit malé děti hrát na klavír od úplných základů
  • hledáte fungující a prověřené metodické postupy elementární výuky dětí
  • hledáte inspiraci pro vhodné instruktivní notové materiály pro výuku dětí

Tento workshop pro vás není vhodný, pokud:

  • nechcete měnit své zažité vyučovací metody
  • učíte pouze dospělé studenty nebo pokročilé hráče a neplánujete se zabývat metodikou výuky dětí

Jaká je cena workshopu?

Záznam workshopu Hudební a technický rozvoj dětí v počátcích klavírního vyučování stojí 1 495 Kč.

CHCI ABSOLVOVAT WORKSHOP

Nejčastější dotazy

Kdy a kde workshop probíhá?

Workshop proběhl online, živě přes ZOOM v sobotu 9. 4 2022 od 9:30 do 13:00.

Může za mě workshop uhradit zaměstnavatel?

Ano, samozřejmě! Stačí mi na e-mail eva@evasuchankova.cz zaslat přesné fakturační údaje, které na faktuře potřebujete, anebo je sami můžete zadat při vyplňování objednávky a fakturu, kterou obdr’žíte e-mailem, pak předáte vašemu zaměstnavateli. Fakturu lze vystavit i na zaměstnanecký benefit jako je Benefit management, Sodexo apod.

Je tento workshop akreditovaný MŠMT?

Ne, akreditaci MŠMT nemám a na tento workshop jsem ji nezřizovala. Sama jsem v minulosti přednášela na seminářích, které akreditaci neměly, anebo jsem se zúčastnila seminářů, které akreditaci neměly, a i tak jsem obdržela potvrzení o aktivní účasti jako doklad mého dalšího pedagogického vzdělávání, který mi tehdejší zaměstnavatel uznal.

Potřebuju mít účet na Facebooku, abych se mohl/a workshopu zúčastnit?

Ne, účet na FB není podmínkou účasti na workshopu.

Jak dlouho budu mít k materiálům a obsahu workshopu přístup?

Přístup k záznamu workshopu budete mít do 31. 12. 2022.

Musím během vysílání sedět u klavíru?

Nemusíte, co bude potřeba, to na klavír zahraju já, budu mít samostatnou kameru u klavíru a budu se tedy moct od počítače pohodlně ke klavíru otočit. Pokud byste mi v rámci metodického okénka potřebovali něco zahrát na klavír, tak samozřejmě můžete, pokud to vaše zařízení, na kterém budete workshop sledovat, dovolí.

Máte k workshopům jinou otázku?

Napište mi na e-mail eva@evasuchankova.cz, ráda Vám odpovím!

Jmenuji se Eva Lorenc, jsem klavíristka a nadšená pedagožka hry na klavír. Hraní na klavír je moje největší životní vášeň a výuku druhých vnímám jako své poslání a snažím se ji dělat co nejlépe! Vystudovala jsem všechno, co bylo možné – konzervatoř, pražskou HAMU i doktorát, abych toho o hraní na klavír věděla co nejvíce a uměla to co nejlépe předávat svým studentům.Od roku 2016, kdy jsem vydala úspěšný e-book Pohádkové čtení not pro malé klavíristy, jsem pravidelně zvána přednášet na seminářích pro klavírní pedagogy po celé České republice. Přednášela jsem v Metodickém centru při JAMU v Brně, na konzervatoři v Opavě, na ZUŠ v Praze, Horním Slavkově, Holicích, a řadě dalších akcí.

Doba covidová způsobila odložení či zrušení řady seminářů pro pedagogy, ale dala nám všem více prostoru pro možnosti online vzdělávání. A protože na online seminář se můžete přihlásit odkudkoli a zúčastnit se akce z pohodlí vašeho domova, a já velmi ráda využívám možnosti, které nabízí online výuka, rozhodla jsem se uspořádat seminář pro klavírní pedagogy online.

Online workshopy pořádám pravidelně, moc mě to baví. Ta živá energie při přímém přenosu, možnost přímo odpovídat účastníkům na otázky a předávat svoje zkušenosti, dělají z online workshopů skutečně skvělé prostředí, kde se můžete vzdělávat ve hře na klavír a přitom u toho můžete být doma.

Závěrem

Jako klavírní pedagožka se snažím se neustále vzdělávat i po skončení studií. Obor klavírní pedagogiky se neustále vyvíjí, i když třeba ne tak rychle, jako jiné obory (medicína, IT obory).

A vyvíjí se samozřejmě i společnost. Dětství, které jsem prožila já, je podstatně jiné než to, které nyní prožívá moje dcera. Potřeby dnešních dětí jsou jiné, než třeba před 10, 20 lety. Děti vyrůstají ve světě internetu, mobilů, technologií. Jsou zvyklé rychle získávat informace za minimum vynaložené energie, stisknutím tlačítka.

U klavíru je to jiné, hraní na klavír vyžaduje trpělivost, zaměření na dlouhodobý cíl, silné volní vlastnosti, které je potřeba u dítěte pěstovat. Zároveň jako pedagožka vím, že mohu ovlivnit to, jak dítě bude hraní na klavír na mých hodinách bavit a zajímat, jak udělat pro dítě hodinu  pestrou a zábavnou, jak ho motivovat do pravidelného cvičení doma nebo třeba pro vystoupení na koncertě. Vím i to, že svou komunikací s rodiči dítěte mohu podpořit optimální průběh výuky a od počátků výuky nastavit celý proces tak, aby byla spolupráce mezi mnou, dítětem a rodičem hladká a dítě mělo z našich lekcí maximální přínos.

Proto zastávám názor, že klavírní pedagog by se měl vzdělávat celoživotně. Měl by investovat čas a energii do hledání inspirace pro nové nápady, metodické postupy, vyhledávat novu instruktivní literaturu a nové klavírní školy, které neustále vznikají, potkávat kolegy v oboru, diskutovat o problematice klavírního vyučování a získávat nové vhledy a nápady pro svou pedagogickou práci.

Pokaždé, když jsem se sama zúčastnila jako posluchačka nějakého klavírního semináře, cítila jsem příval inspirace do své každodenní pedagogické práce. Zalíbily se mi nové noty, dozvěděla jsem se o nové sbírce, měla jsem ještě větší chuť sednout si ke klavíru, vše si přehrát a předat svým žákům to, co jsem se dozvěděla.

A těším se, že i vy se na klavírním workshopu dozvíte mnoho nového a získáte inspiraci pro vaši krásnou pedagogickou práci!